Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa za chorych

Biskup Roman Pindel podczas tegorocznej diecezjalnej Pielgrzymki Chorych do Hałcnowa wezwał do modlitwy za wszystkich chorych i za tych, którzy chorymi się opiekują. 5 czerwca w bazylice mniejszej pasterz diecezji celebrował Eucharystię oraz błogosławił pielgrzymów Najświętszym Sakramentem „na sposób lurdzki”.

W wypełnionej po brzegi świątyni modlili się chorzy oraz duszpasterze, wśród których był m.in. ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnej Caritas, która po raz drugi zorganizowała pielgrzymkę do Hałcnowa. W homilii bp Roman wezwał do modlitewnej pamięci o wszystkich chorych. – Jesteście szczęśliwcami, którzy znaleźli możliwość dotarcia do tego miejsca, znaleźliście tych, którzy wam w tym pomogli. Macie możliwość spojrzenia w oczy Matki Bożej Bolesnej i zanoszenia swojej modlitwy tutaj właśnie. Nie możemy zapominać w tym miejscu o tysiącach chorych, starszych, unieruchomionych, nieraz bardzo zapomnianych przez bliskich. Oni stanowią bardzo ważną część życia Kościoła – Kościół cierpiący – mówił zwracając się do wiernych, wśród których nie brakowało także osób na wózkach inwalidzkich.

Pasterz diecezji przypomniał ponadto o ludziach zaangażowanych w opiekę nad chorymi. – Nie możemy w naszej modlitwie zapominać także o tych, którzy odnajdują w sobie charyzmat miłosierdzia, charyzmat wspierania słabych. Nie możemy zapominać o tych, którzy opiekują się swoimi bliskimi w domu, zwyczajnie, cicho. Nie możemy zapominać o tysiącach ludzi, którzy odwiedzają chorych i starszych w ramach grupy charytatywnej w parafii, o członkach z młodzieżowych kół Caritas – wymieniał bp Pindel. Na zakończenie modlitwy biskup udzielił wszystkim zgromadzonym w świątyni błogosławieństwa na wzór nabożeństwa w Lourdes; przeszedł wzdłuż głównej nawy kościoła i błogosławił klęczące grupy wiernych. Po liturgii, na pielgrzymów czekał poczęstunek przygotowany przez Parafialny Zespół Charytatywny i Szkolne Koło Caritas z hałcnowskiego gimnazjum.

Idea pielgrzymowania chorych do Hałcnowa zrodziła się w ubiegłym roku z inicjatywy Caritas. Podczas tegorocznej pielgrzymki Biskup bielsko-żywiecki zasugerował, aby podobne inicjatywy gromadzące chorych na modlitwie zostały zorganizowane w kilku miejscach naszej diecezji. Ks. Kasprowski zapowiedział, że pomysł ten zostanie zrealizowany poza Hałcnowem najprawdopodobniej w Żywcu, Cieszynie, Oświęcimiu i Andrychowie.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od grobu Papieża Polaka do chorych

[ TEMATY ]

chorzy

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Słowa wdzięczności kierowane są do wszystkich, których serce uwrażliwione jest na widok cierpienia” powiedział w homilii przy grobie bł. Jana Pawła II abp Zygmunt Zimowski, który sprawował Mszę św. przed Światowym Dniem Chorego, obchodzonym 11 lutego - we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję