Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Michalik do sióstr zakonnych: pokazujcie urok bliskości z Panem Bogiem

Pokazujcie urok bliskości z Panem Bogiem – powiedział do sióstr zakonnych abp Józef Michalik. Na spotkanie opłatkowe w Kurii Metropolitalnej w Przemyślu przybyły przedstawicielki żeńskich zgromadzeń, działających na terenie archidiecezji przemyskiej. Życzenia złożyli im także biskupi pomocniczy: Adam Szal i Stanisław Jamrozek.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Przemyśl

Elżbieta Bednarska

Abp Józef Michalik dziękował siostrom zakonnym za obecność na spotkaniu opłatkowym, ale przede wszystkim za ich obecność i pracę w diecezji. – To jest wielka radość, że mamy tyle domów i sióstr. Moja radość jest tym większa, że siostry wiedzą, że w naszej archidiecezji można otwierać nowe domy, a nie wolno zamykać – powiedział.

Nawiązując do rozpoczętego Roku Życia Konsekrowanego, metropolita przemyski zachęcał siostry, aby o życie zakonne troszczyć się przede wszystkim duchowo poprzez wytrwałą modlitwę. – Nie ustępujcie Panu Bogu w modlitwie. Pan Jezus nas nauczył tego uporu, przypominając sytuację wdowy, która pukała do sędziego i mówiąc: „Proście a otrzymacie” – powiedział.

Reklama

Życzył siostrom, aby były przykładem życia i pokazywały „urok bliskości z Panem Bogiem”. Zwrócił uwagę, że na współczesność nie powinno się patrzeć jak na czas kryzysu, ale czas przemian. – Ten pociąg zmienia tory i szybkość, ale trzeba do niego wskoczyć i go ukierunkowywać – mówił.

Bp Adam Szal życzył, aby podejmując różne trudy, także te prozaiczne, dojść do Jezusa i poznać Go przez wiarę i nawrócenie. Natomiast bp Stanisław Jamrozek zwrócił uwagę, że zakonnice posługują na różnych płaszczyznach, tym samym mając udział w posługiwaniu samemu Jezusowi. – Nie ustępujcie w tym trudzie – zachęcał.

- W tę świętą noc, gdy niebo złączy się z ziemią, adorując Nowonarodzonego, zapewniamy o naszej łączności duchowej i modlitewnej. Gorąco życzymy doświadczenia bliskości Jezusa Chrystusa i rozradowania się Nim – mówiła z kolei do biskupów przedstawicielka zakonnic.

2014-12-21 13:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odchodząc od chrześcijaństwa, Europa zaprzecza sama sobie

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Margita Kotas

- Europa dzisiaj potrzebuje odwagi w głoszeniu przesłania Chrystusowego, które pomoże z nowym zapałem podejmować służbę Panu Bogu i służbę drugiemu człowiekowi - podkreśla abp Józef Michalik. Przewodniczący KEP podsumował doroczną sesję Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE), która odbyła się w dniach 3-6 października 2013 r. w Bratysławie na temat "Bóg i państwo. Europa między świeckością a laicyzmem”.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję