Reklama

Z różnych stron

Australia

Polonijne Boże Ciało w Adelajdzie

W Australii uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w Kościele katolickim w niedzielę po czwartku przypadającym 60 dni po Wielkanocy. W tym roku przypadła 18 czerwca. W wypełnionym przez rodaków kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Unley uroczystą Mszę św. celebrował i homilię wygłosił goszczący w Adelajdzie ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu.

– Bóg stał się dla ciebie Chlebem, bo chce iść z tobą, być na twojej drodze – niezależnie od tego, jak bardzo pogmatwana może ona być. Bóg chce być dla ciebie, a przez ciebie dla innych – powiedział w homilii ks. Wójcik.

Reklama

Procesja wyruszyła z kościoła przy wtórze trąb. Wierni modlili się i słuchali śpiewanych Ewangelii przy każdym z 4 ołtarzy wokół kościoła oraz dziękowali za wielki dar Ciała i Krwi Chrystusa, ustanowiony w Wieczerniku.

Następnie całe zgromadzenie udało się do kościoła, gdzie ks. Wiesław pobłogosławił i połamał chleby, i rozdał je wszystkim wiernym. Wielu rodaków zabrało ze sobą małe kawałki dla bliskich, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć w ten dzień do kościoła.

Podczas tego wielkiego wydarzenia ważną rolę odgrywały pięknie udekorowane figury: Pani Fatimskiej i niesionej przez górali Matki Bożej Ludźmierskiej, Gaździny Podhala.

Marysia Thiele

Wielka Brytania

Europejczycy chcą zastopowania imigracji

Reklama

Migracji z krajów muzułmańskich przeciwnych jest 55 proc. obywateli 10 krajów europejskich, w tym Polski – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskie grono ekspertów „Chatham House”. 20 proc. opowiada się za całkowitym zastopowaniem fali migracji z tych krajów, a 25 proc. nie wyraziło opinii.

W sondażu przeprowadzonym wraz z Królewskim Instytutem Spraw Międzynarodowych wśród 10 tys. osób w 10 europejskich krajach zadano pytanie: „Czy należy wstrzymać migrację z krajów muzułmańskich?”. W 8 z 10 krajów 55 proc. odpowiedziało: „tak”. Wyjątkami były Hiszpania (41 proc.) i Wielka Brytania (47 proc.).

Najwyższe wskaźniki aprobaty dla zastopowania migracji z krajów muzułmańskich odnotowano: w Polsce (71 proc.), Austrii (65 proc.), Belgii (64 proc.) i na Węgrzech (63 proc.), a następnie we Francji (60 proc.), w Grecji (58 proc.), Niemczech (53 proc.) i we Włoszech (51 proc.).

KAI

Portugalia

Szef Izby Lekarskiej apeluje o referendum w sprawie eutanazji

Przewodniczący Izby Lekarskiej Portugalii Miguel Guimarães wezwał władze tego kraju do rozpisania referendum w sprawie legalizacji eutanazji. Wyraził przekonanie, że zdrowy rozsądek społeczeństwa wygra, a tzw. śmierć wspomagana nie zostanie zapisana w portugalskim prawie. Przypomniał, że większość środowiska lekarskiego w Portugalii jest przeciwna eutanazji. Podkreślił, że jej legalizacja jest sprzeczna z misją lekarza, który ma „ratować życie pacjenta, a nie go pozbawiać”.

Negatywnie do planów wprowadzenia eutanazji odnosi się również Kościół katolicki. Przewodniczący Episkopatu, patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente apelował już kilkakrotnie do rodzimych polityków, aby odstąpili od prób legalizacji tzw. śmierci wspomaganej. Podkreślił, że wszelkie działania służące wprowadzeniu eutanazji do prawa są nadużyciem.

KAI

* * *

Gdy miejsce wierzących i świętych zajmują ludzie bez Boga, wówczas prawem stają się egoizm i nienawiść.
Jan Paweł II

Krótko

• Unijni przywódcy zgodzili się podczas szczytu UE w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji. Europejscy politycy zarzucają Rosji, że nie wdraża porozumień z Mińska.

• LREM – ugrupowanie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona odniosło zwycięstwo w wyborach parlamentarnych nad Sekwaną. Centryści zdobyli 308 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym liczącym 577 posłów.

• Pod Calais we Francji zginął kierowca polskiej furgonetki. Uderzył w tył tira, który zatrzymał się na autostradzie przed blokadą utworzoną przez nielegalnych imigrantów.

• Belgijscy funkcjonariusze udaremnili zamach na dworcu centralnym w Brukseli. Pochodzący z Maroka 36-letni mężczyzna chciał zdetonować ładunki wybuchowe, które miał w bagażu. Zanim zdołał to zrobić, został zastrzelony.

• Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział podpisanie z USA umowy o dostawach broni dla jego kraju.

• Posłowie rosyjskiej Dumy są oburzeni przyjęciem przez Sejm RP nowelizacji ustawy, na mocy której możliwe będzie usuwanie w Polsce pomników Armii Radzieckiej.

• Członkowie tzw. Państwa Islamskiego wysadzili meczet Al-Nuri w Mosulu, który pochodził z XII wieku. Tam Abu Bakr al-Baghdadi w 2014 r. ogłosił powstanie kalifatu.

• Otto Warmbier, amerykański student, wrócił do USA z Korei Płn. w stanie śpiączki. Przez 17 miesięcy był przetrzymywany przez reżim. Zmarł w swoim domu w USA. Prawdopodobnie był bestialsko torturowany.

• We Włoszech niedaleko Padwy w trakcie awaryjnego lądowania rozbił się polski śmigłowiec wojskowy. Do wypadku doszło podczas międzynarodowych ćwiczeń. Na pokładzie było 5 polskich żołnierzy i 1 Francuz. Nikt nie zginął.

2017-06-28 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję