Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dzieciątko Jezus, króluj nam

Figurkę Dzieciątka Jezus do parafii farnej w Rzeszowie zakupiono i poświęcono w Sanktuarium Dzieciątka Jezus przy klasztorze Karmelitów Bosych w Pradze. Wprowadzono ją do świątyni w maju 2010 r. Dwa lata później erygowano przy parafii Bractwo Dzieciątka Jezus. W tym roku 4 czerwca obchodziliśmy jubileusz 5-lecia tego aktu. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Kazimierz Duda OCD, moderator Bractw Dzieciątka Jezus Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych

Niedziela rzeszowska 27/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum parafii

Błogosławieństwo dzieci

Błogosławieństwo dzieci

KS. WOJCIECH ŚRODOŃ: – W styczniu 2014r. w krakowskim Karmelu odbyła się sesja „Dzieciątko Jezus w Karmelu”. Jej owocem było podjęcie działań zmierzających do uregulowania stanu prawnego Bractw Dzieciątka Jezus.

O. KAZIMIERZ DUDA OCD: – Bractwo w Rzeszowie zostało erygowane w 2012 r. przez Generała Zakonu Karmelitów Bosych. Prawo erygowania Bractw Dzieciątka Jezus w Kościele Powszechnym nadał karmelitom bosym papież Pius X. Działalność Bractw określa statut, zatwierdzony przez generała zakonu karmelitów bosych w 2015 r. Bractwo jest stowarzyszeniem wiernych, którzy pragną żyć duchem dziecięctwa Bożego i osiągnąć pełnię dojrzałości chrześcijańskiej. W statucie są określone cele i obowiązki członków, aby je osiągnąć, starają się oni żyć na co dzień blisko Pana Jezusa, rozważać Jego życie i naśladować Go w dziecięcej postawie wobec Ojca Niebieskiego. Członkowie biorą udział w spotkaniach formacyjnych, nowennie każdego 25. dnia miesiąca i nabożeństwie Drogi Betlejemskiej ku czci Dzieciątka Jezus, oraz krzewią Jego kult.

– Do Bractwa mogą należeć dzieci, młodzież i dorośli. Jakie znaczenie dla wzrostu duchowego dzieci może mieć formacja bracka?

– Uważam, że Bractwa mogą stać się zaczynem do odnowy życia religijnego wśród dzieci, młodzieży i rodzin. Z doświadczenia wiadomo, że nabożeństwo do Boskiej Dzieciny owocuje tym, że jego członkowie wzrastają „w latach, mądrości i łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52). Dziecięctwo duchowe prowadzi do pełni dojrzałości chrześcijańskiej.

Reklama

– Akt erygowania Bractwa zobowiązuje do współpracy zakon karmelitański i parafie dla rozwoju kultu. Jak w praktyce może być realizowane na tym polu hasło „Idźcie i głoście”?

– Hasło to jest zachętą do większego zaangażowania wszystkich wspólnot parafialnych, stowarzyszeń oraz każdego katolika w Kościele, w dzieło Nowej Ewangelizacji. Nie inaczej ma być w przypadku naszych bractw. Praktyka życia drogą dziecięctwa duchowego i kult Praskiego Dzieciątka Jezus jest tym, co nasze stowarzyszenie może zaproponować wszystkim wierzącym. Każdy z nas był dzieckiem i każdy jest dzieckiem Bożym, dlatego właśnie to doświadczenie może się stać pomostem w docieraniu i głoszeniu Królestwa Bożego, które ma swój najpełniejszy wyraz w Osobie Jezusa Chrystusa.

– Kult Dzieciątka Jezus i powstałe Bractwo jest pierwszym erygowanym w naszej diecezji. Jak Ojciec ocenia jego apostolstwo?

– Zaangażowanie apostolskie Bractwa z rzeszowskiej fary jest widoczne i bardzo owocne. Gromadzi ono dzieci i dorosłych. Jego członkowie regularnie każdego 25. miesiąca spotykają się na nowennie i w pierwszą niedzielę miesiąca na nabożeństwie Drogi Betlejemskiej oraz formacji duchowej. Bractwo wydaje biuletyn „Maleńka Miłość”, poświęcony dziecięctwu duchowemu. Bractwo propaguje kult Bożego Dzieciątka przez modlitwę i apostolstwo. Owocem tej modlitwy jest kilka cudownie urodzonych dzieci, których życie w łonie ich mam było zagrożone. Świadczą o tym świadectwa i zebrane wota.

– Jakie przesłanie może Ojciec skierować do naszej diecezji odnośnie do głoszenia kultu Dzieciątka Jezus?

– Moje przesłanie jest następujące: Kochani, chciałbym Was zaprosić do pielgrzymowania do Dzieciątka Jezus w rzeszowskiej farze. Jest to miejsce szczególne, z którego Boża Dziecina chce Wam udzielać rozlicznych łask. Niech każdy czuje się zaproszony, by powierzyć swoje życie, więzi rodzinne, sprawy radosne i trudne. Temu, który jako Jedyny może nas zrozumieć, który nas bezgranicznie miłuje i jak niejednokrotnie przekazywał licznym mistykom, czeka nade wszystko na naszą miłość. Niech nikt z was nie lęka się przyjść do Źródła Miłości – Jezusa Chrystusa, który pod pokorną postacią Dziecka chce być czczony i pragnie, aby każdy z nas miał do Niego jak najlepszy i najłatwiejszy dostęp.

2017-06-29 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby dar życia był szczęściem dla rodziców

Z Joanną Golonką, instruktorem Modelu Creightona, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

KS. TOMASZ ZMARZŁY: – Od kiedy zaczęła się Pani „przygoda” z naprotechnologią?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję