Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz najstarszej szkoły średniej Zagłębia

W 1900 r. Zgromadzenie Kupców w Będzinie rozpoczęło starania o otwarcie w mieście szkoły średniej. 15 lipca 1901 r. otrzymali zgodę władz, na podstawie której mogła powstać w Będzinie siedmioklasowa Szkoła Handlowa. Placówka rozpoczęła działalność w styczniu 1902 r., mieściła się w wynajętym budynku przy ul. Sławkowskiej 37, obecnej ul. Kołłątaja

Obchody 115. rocznicy istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Brata Alberta, którą celebrowali kapłani absolwenci: wieloletni rektor WSD w Krakowie ks. dr Włodzimierz Skoczny i ks. dr Donat Manterys. W uroczystości wziął także udział absolwent ks. Grzegorz Maciejewski, były katecheta „Kopernika”. Wszystkich powitał proboszcz, a zarazem katecheta I LO ks. Paweł Kempiński. Wierni modlili się w intencji społeczności szkolnej, byłych i obecnych nauczycieli, uczniów oraz absolwentów szkoły.

Słowo ks. Skocznego

Kazanie wygłosił ks. dr Włodzimierz Skoczny. Porównał on czas spędzony w szkole do spotkania Jezusa z bogatym młodzieńcem. – Czas spędzony w szkole jest czasem, kiedy młody człowiek przychodzi, tak jak przyszedł do Jezusa młodzieniec z pytaniem: Co mam czynić? (...) Pan Jezus odpowiedział na to pytanie. Chociaż nie jest matematykiem, uczy, że talenty należy pomnażać, uczy dziwnej matematyki, że czasem trzeba zostawić wszystko i iść szukać jednej zagubionej owcy. Nie był biologiem, ale uczy szacunku do dzieła Bożego i mówi: „Przypatrzcie się liliom, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich” (...) – mówił Kaznodzieja. – Większość z nas nie pamięta, co było na lekcji, czego uczyli nas nauczyciele, ale pamiętamy, że byli sprawiedliwi, uczciwi, że nie szli na układy. To pamiętamy całe życie. Najważniejsze w życiu jest to, czy zrealizowaliśmy naukę szkoły Pana Jezusa. Ta szkoła zaczęła się od pytania: Co mam czynić? Każdy z nas przyszedł do szkoły z pytaniami: Jaki jest sens życia, czy warto być dobrym i czy to nie naiwność – powiedział na zakończenie ks. dr Włodzimierz Skoczny.

Reklama

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali – z pocztami sztandarowymi szkoły na czele, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP w Siewierzu – do budynku I LO przy ul. Kopernika 2.

Powróćmy jak za dawnych lat

Oficjalna część uroczystości miała miejsce w pięknie udekorowanej auli szkolnej, którą wypełnili licznie przybyli nauczyciele, uczniowie i absolwenci. Goście zostali przywitani przez dyrektor Wandę Zalejską. Wśród gości byli także zagłębiowscy parlamentarzyści, reprezentanci miast i gmin wchodzących w skład będzińskiego powiatu, delegaci Kuratorium Oświaty w Katowicach, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz dyrektorzy pozostałych powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz władze powiatu będzińskiego.

Jak przystało na jubileusz były gratulacje i wyrazy uznania za długie lata owocnej działalności oraz życzenia, aby będziński „Kopernik” wciąż prężnie się rozwijał, kształcąc kolejne pokolenia młodzieży. Widocznymi symbolami bogatej tradycji szkoły były jej dwa sztandary, które można było podziwiać podczas uroczystości – nowy oraz dawny, z wizerunkiem Matki Bożej i słowami: „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”.

Reklama

Pani Dyrektor przypomniała historię Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Opowiedziała o tych osobach, które tworzyły szkołę na przestrzeni 115 lat. Wymieniła najważniejsze inwestycje wykonane przez kolejnych dyrektorów oraz sukcesy dydaktyczne uczniów i nauczycieli, które sprawiają, że jedna z najstarszych szkół w Zagłębiu Dąbrowskim jest placówką znaną i cenioną, w której uczy się bardzo liczna społeczność uczniów. Pani Dyrektor otrzymała listy gratulacyjne ze słowami uznania dla szkoły od przedstawicieli władz różnych szczebli oraz innych gości. Wzruszającym momentem było wręczenie symbolicznych świadectw grupie absolwentów szkoły, którzy zdali maturę pół wieku temu. Zjazd z okazji jubileuszu okazał się zatem doskonałą okazją nie tylko do spotkania po latach i integracji byłych uczniów „Kopernika”, lecz także do wspomnień. Ważnym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów kwiatów przy tablicach umieszczonych w szkole, poświęconych pamięci nauczycieli i absolwentów szkoły, którzy polegli w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1914-1920 i 1939-1945, oraz przed tablicą „Pokonanym, ale nie zwyciężonym” poświęconą nauczycielom i absolwentom będzińskiej szkoły zamordowanym w Katyniu i Charkowie w 1940 r. Wśród absolwentów zamordowanych przez NKWD, są: por. Bolesław Kaczyński, por. Władysław Gołąb, por. Jerzy Chybowski i por. Stefan Antonowicz ps. Ryś.

Jubileuszowa radość

W części artystycznej uczniowie, pod kierunkiem polonistki Beaty Czapli, zaprezentowali piękny koncert złożony z przebojów sprzed lat. Oficjalna część jubileuszu zakończyła się Balem Absolwenta. Z okazji jubileuszu wydana została kolejna część publikacji I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika – „Księgi Jubileuszowej”. Prezentuje ona historię będzińskiej placówki, a także losy jej nauczycieli i absolwentów. Ta publikacja, przygotowana przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie, którego prezesem jest Grzegorz Paszta, ukazuje wkład osób związanych ze szkołą w rozwój Zagłębia i całego kraju. Najwięcej pracy w powstanie publikacji włożyły członkinie Stowarzyszenia: Grażyna Szewczyk i Elżbieta Witecka. Projekt został dofinansowany przez powiat będziński ze środków na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Wydane zostały również pocztówki „Historia szkoły w fotografii” – projekt dofinansowany przez miasto Będzin. Absolwent szkoły Bolesław Ciepiela ofiarował szkole swoje liczne publikacje dotyczące historii Zagłębia Dąbrowskiego.

Na głównej ścianie auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie wisi kopia słynnego obrazu mistrza Jana Matejki pt. „Wernyhora” pędzla Adolfa Hyły – autora obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach. Malarz ten był przed wojną nauczycielem w będzińskiej szkole. Podczas jubileuszu zbierane były do puszki datki na renowację obrazu.

2017-06-29 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wymaga wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej

[ TEMATY ]

szkoła

candy1812/fotolia.com

Dziś w ponad 200 szkołach w całej Polsce jest organizowany tzw. „Tęczowy Piątek”, prowadzony przez Kampanię Przeciw Homofobii (KPH) – organizację propagującą obyczaje grup LGBTQ. Z tej okazji Komisja Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego przypomina, że polskie prawo wymaga zgody rodziców na takie działania na terenie szkół, a inaczej mają one charakter bezprawny. Paradoksalnie jednak Polska w 2015 r. ratyfikowała tzw. Konwencję Stambulską - instrument prawny, który ma wprowadzać w życie „ideologię gender”, także do programów edukacyjnych. Dlatego bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wymaga wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej - o co apelują niektórzy politycy oraz Kościoły.

Według informacji zamieszczonej na stronie Kampanii Przeciw Homofobii „na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI”. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Marka Mendyka przypomina - powołując się na polskie prawo - że „szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję