Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

VIII Zjazd Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Ideą powstania Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II było „rodzinne współdziałanie” na polu pogłębiania wiary, wymiany doświadczeń, podejmowania przedsięwzięć w duchu nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II przez społeczności szkół noszących jego imię

Ponieważ liczba placówek oświatowych, które wybrały sobie Jana Pawła II za patrona, rosła w ogromnym tempie i coraz więcej szkół zgłaszało chęć działania w Ogólnopolskiej Rodzinie Szkół Jana Pawła II, zrodziła się potrzeba tworzenia struktur regionalnych. Od roku 2007 zaczęły powstawać diecezjalne Rodziny Szkół. Taka rodzina istnieje też w naszej archidiecezji i należy do niej 25 placówek. Co roku odbywają się spotkania ogólnopolskie oraz diecezjalne. W tym roku gospodarzem VIII Zjazdu Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który odbył się 9 czerwca, była Szkoła Podstawowa w Marianowie. W zjeździe wzięły udział delegacje szkół z Będargowa, Trzygłowia, Mostkowa, Stargardu, Szczecina, Świnoujścia, Krępska, Karska, Maszewa, Chociwla, Bielic i Marianowa.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Liturgię Mszy św. uświetnił swoim śpiewem chór Echo-Arioso ze Stargardu, którego członkiem jest pani dyrektor SP w Marianowie. Ks. Paweł Płaczek w swojej homilii zwrócił się do słuchaczy z przesłaniem, aby każdego dnia przywoływali Ducha Świętego, jak czynił to od dzieciństwa do ostatniego momentu swojego życia św. Jan Paweł II. Kaznodzieja odwołał się do znamiennego wołania Ojca Świętego w Warszawie, a następnie powtarzanego w innych miastach: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Również na szczecińskich Jasnych Błoniach 30 lat temu Papież Polak, mówiąc o „powiewie wiatru znad morza”, przypominał o konieczności zauważania działania Ducha Świętego i ciągłej prośby o Jego obecność w naszym życiu – mówił ks. Paweł. Swoją homilię zakończył apelem, abyśmy każdy dzień rozpoczynali od westchnienia: „Duchu Święty, przybądź, prowadź, podpowiadaj. Daj mi odwagę i siłę, abym przyznawał się do tych wartości, które są uniwersalne, powszechne i tak bardzo nam potrzebne”.

Reklama

Po Mszy św. i wyprowadzeniu sztandarów szkół chór Echo-Arioso wystąpił z krótkim koncertem, który zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni: „Barka” oraz „Czarna Madonna”. Następnie wszyscy uczestnicy zjazdu udali się do Szkoły Podstawowej w Marianowie, gdzie zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor Dorotę Wiechcińską, która w imieniu całej społeczności szkoły wyraziła radość z tego, że „szkoła ma tak wielkiego, świętego Patrona”. Stwierdziła, że jest to szczególny czas dla tej szkoły – X rocznica nadania jej imienia Jana Pawła II. Mieć takiego Patrona to wielka duma i zaszczyt, ale również zobowiązanie. – Zapewniam, że czerpiąc z nauczania i całego dziedzictwa, które zostawił nam św. Jan Paweł II, próbujemy stawać się coraz lepszymi ludźmi – powiedziała pani dyrektor. Podziękowała wszystkim, którzy przyjechali na to „rodzinne” spotkanie oraz tym, którzy je przygotowali.

W imieniu władz gminy powitała przybyłych gości pani Elżbieta Rink, wójt gminy Marianowo. Do zebranych przemówili też przedstawiciele Zarządu Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II: pani Iwona Sobczyńska i pan Sławomir Rospondek. Następnie uczestnicy zjazdu obejrzeli piękną inscenizację o św. Janie Pawle II pt. „Świadek Miłości”, którą przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem pań nauczycielek: Magdaleny Kwiatkowskiej i Marzeny Wójcik. Również przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczących w zjeździe zaprezentowali wybrane i przygotowane przez siebie wiersze o św. Janie Pawle II. Można było obejrzeć też dwie wystawy, połączone z audiowizualnymi prezentacjami: „Nasz Patron – św. Jan Paweł II” oraz „Adopcja ucznia z Kipsing w Kenii”. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem, a także rozmowami, w czasie których dzielono się uwagami i doświadczeniami oraz podano datę kolejnego spotkania.

VIII Zjazd Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II odbył się w „miłej, rodzinnej atmosferze”, co podkreślali wszyscy jego uczestnicy.

2017-06-29 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzamin ósmoklasisty może być zastąpiony konkursem świadectw

[ TEMATY ]

MEN

uczniowie

szkoły

egzamin

Sejm RP/ Wikipedia

Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowski

Uczniowie dowiedzą się, co z egzaminem ósmoklasisty co najmniej na tydzień przed planowanym terminem jego przeprowadzenia - powiedział w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister podkreślił w radiu RMF FM, że najpóźniej w poniedziałek premier ogłosi decyzję, czy zaplanowana do 25 marca przerwa w chodzeniu do szkół zostanie przedłużona. Jak podkreślił, żeby ogłosić powrót do szkół, musiałaby wygasnąć choroba COVID-19 i zagrożenie zakażeniem koronawirusem.

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję