Reklama

Niedziela Przemyska

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Przemyśla

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Rynku Starego Miasta w Przemyślu. W poniedziałek popołudniu harcerze przekazali je na ręce prezydenta miasta Roberta Chomy. Włodarz miasta wyraził nadzieję, że pokój i miłość będą towarzyszyć mieszkańcom nie tylko w święta, ale na co dzień.

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

MAREK KĘPIŃSKI

Pod koniec grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane ukraińskim skautom. Wydarzenie to ma kilkuletnią tradycję i biorą w nim udział kapłani obrządków: łacińskiego i wschodniego oraz prawosławni, a także przedstawiciele samorządów z Polski i Ukrainy. Odbędzie się to dokładnie na polsko-ukraińskiej linii granicznej, w miejscu, gdzie wkrótce ma rozpocząć się budowa przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice.

Reklama

Akcja Betlejemskie Światło Pokoju została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 r. przez Austriackie Radio i Telewizję w Linzu jako część wielkiej bożonarodzeniowej inicjatywy charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Licht ins Dunkel" („Światło w ciemności") i miała na celu podziękowanie za pomoc i dary dla ludzi chorych i samotnych. W 1987 r. patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Co roku w Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych i harcerskich z różnych krajów Europy uczestniczą w uroczystości przekazania płomienia zapalonego wcześniej w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Do Polski Światło trafia ze Słowacji. Uroczystość przekazania odbywa się przemiennie – raz po stronie słowackiej, raz po polskiej. W tym roku miała miejsce w miejscowości Svit na Słowacji.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.

2014-12-22 19:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

prymas Polski

Monika Jaworska

Prymas Polski abp Wojciech Polak odebrał w niedzielę z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczyste przekazanie miało miejsce podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. „Niech ten płomień rozświetla wszelkie ciemności” – mówił Prymas.

Wskazując w homilii na przyniesiony przez harcerzy ogień i przypominając, że zapalony został w grocie narodzenia Chrystusa abp Wojciech Polak podkreślił, że we wszystkich miejscach, do których został i jeszcze zostanie zaniesiony „podtrzymuje on pamięć o Bożym Narodzeniu i czyni to wydarzenie żywym”.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję