Reklama

Niedziela Przemyska

Muzeum Rodziny Ulmów pod opieką Państwa

Od 30 czerwca br. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest samodzielną placówką, której głównym organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Otwieramy nowy, suwerenny rozdział w pracy tej instytucji kultury – powiedział minister Piotr Gliński, podpisując umowę o współprowadzeniu tej instytucji.

Została ona zawarta 23 czerwca w siedzibie muzeum w Markowej. Podpisali ją: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk, jeden z inicjatorów powstania tego muzeum.

– Nikt nie może mieć żadnych wątpliwości, jak bardzo potrzebne było i jest to muzeum. Ta niewielka przecież, odpowiadająca prostocie i skromności bohaterów, o których opowiada, instytucja kultury stała się bardzo ważnym, bardzo wyraźnie brzmiącym polskim głosem sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i zbrodni, dla której pożywkę stanowią różnego rodzaju uprzedzenia narodowościowe, rasowe czy religijne. Głos ten, głos Polski jest tym silniejszy, iż poparty krwawą ofiarą rodziny Ulmów i wielu innych Polaków, którzy starali się ratować Żydów z narażeniem życia własnego i swoich rodzin – powiedział prof. Gliński.

Minister podkreślił, że wszyscy bez względu na narodowość, poglądy i wyznanie winni jesteśmy im pamięć i najwyższy szacunek. – Zobowiązani też jesteśmy do upamiętniania tych zwykłych, a przecież tak heroicznych, krańcowo ludzkich wyborów w czasach pogardy, w czasach najwyższej próby ludzkich postaw i wartości – dodał. – Pamiętajmy, że ofiara rodziny Ulmów i rodziny Goldmanów nie poszła na marne, bo dzięki ich postawie my mamy obowiązek i my mamy szansę być może trochę lepszymi ludźmi – zaznaczył.

Wicepremier zapewnił jednocześnie, że polski rząd będzie dalej budował i współtworzył ważne dla polskiej pamięci, tożsamości i dla polskiej teraźniejszości muzea.

Reklama

– Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu dla tego miejsca. Markowa jest niewielką miejscowością, ale to wydarzenie ma bardzo duży wymiar i znaczenie – zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak podkreślił, zainwestowane w to muzeum pieniądze na pewno nie są środkami źle wydanymi.

Zawarta 23 czerwca br. umowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2027 r. Zakłada ona, że 95 proc. funduszy na jego działalność będzie pochodzić z ministerstwa, natomiast 5 proc. – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Obecnie daje to kwtoę 1 mln zł po stronie ministerialnej i 50 tys. zł po stronie samorządu.

Pieniądze te pozwolą na jeszcze większy rozwój i promocję muzeum. W planie jest poszerzenie kadry merytorycznej, ale też inwestycje. Zostanie powiększony parking oraz stworzony Sad Pamięci, w którym znajdą się nazwy miejscowości, w których polscy Sprawiedliwi ratowali Żydów.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest pierwszą instytucją muzealną poświęconą Polakom, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc prześladowanym w czasach niemieckiej okupacji Żydom. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 17 marca 2016 r. z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, ambasadora Izraela w Polsce, duchownych chrześcijańskich i żydowskich, a także przedstawicieli ocalonych z Holokaustu i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach w kraju i na świecie.

Do tej pory placówkę odwiedziło ponad 57 tys. osób, z czego ok. 20 proc. to turyści zagraniczni, przede wszystkim z Izraela.

2017-07-12 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II przeniesione na październik

[ TEMATY ]

muzeum

100. rocznica urodzin JPII

#100JP2

Julia A. Lewandowska

Koncert urodzinowy i odsłonięcie pamiątkowego muralu, które miały wieńczyć obchody stulecia urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach odbędą się w październiku, jeśli okoliczności na to pozwolą – informuje Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przygotowania do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły trwały w Wadowicach od niemal 4 lat. Najpierw pod przewodnictwem śp. ks. Jacka Pietruszki, a następnie ks. Łukasza Piórkowskiego. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II z powodzeniem realizowało kolejne przedsięwzięcia. Większość z projektów przygotowujących do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II udało się zrealizować. Największe, zaplanowane na maj 2020 roku, musiały zostać przełożone.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję