Reklama

Jasna Góra

Przybyli na drugi brzeg

Niedziela przemyska 30/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Marian Sztajner/Niedziela

Tego dnia w leniwy sobotni poranek częstochowskich ulic wkradł się zapał wiary niesiony słowami pieśni przemyskich pielgrzymów, którzy po kilkunastu dniach zmagania się ze sobą doszli do upragnionego celu. Aleje Najświętszej Maryi Panny były wówczas przemyskie. A pielgrzymka, ciągnięta do Jasnej Góry matczyną miłością Matki, coraz bardziej stawała się posłuszna słowom: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. To tutaj przed kolumną Niepokalanej, a następnie przed wałami Jasnej Góry spełniały się tęskne pragnienia zmęczonych pielgrzymów. Także tutaj, w każdym szeptanym „Zdrowaś, Maryjo...” raz po raz pątnicy powierzali swojej Matce intencje, które nieśli przez ostatnie dni. Pozostał jeszcze tylko jeden moment. Moment, w którym wzrok strudzonego pielgrzyma spotyka się z czułym wzrokiem Matki. Spotkanie intymne, głębokie, naznaczone misterium obecności Boga w duszy każdego człowieka. Spotkanie zbyt osobiste, aby wchodzić w nie mógł nawet najbardziej baczny obserwator.

380 km w 12 dni

Pątnicy przemierzyli ok. 380 km. Przeszli przez diecezje: rzeszowską, tarnowską i kielecką. Wyszli z różnych miast archidiecezji: z Przemyśla, Jarosławia, Przeworska, Leżajska, Łańcuta, Leska, Brzozowa i Krosna. W sumie 10 grup. Oddzielną grupę stanowiła grupa duchowych pielgrzymów, którym patronował bł. ks. Jan Balicki, rektor i profesor przemyskiego seminarium. Duchowi pielgrzymi otrzymali książeczki uczestnika. Oni swoim cierpieniem oraz modlitwą wspierali idących na Jasną Górę pielgrzymów.

Idziemy do Matki

Metropolita przemyski abp Adam Szal podczas Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki mówił: „Nasze wędrowanie jest wejściem na wyprawę na drugi brzeg, jest wejściem na wyprawę, która powinna nas doprowadzić do jeszcze ściślejszego związku z Bogiem. Idziemy wyposażeni w niezwykłą pomoc, jaką jest opieka Matki Bożej”. To nie tylko wezwanie, aby przejść na drugi brzeg Wisły i dojść do Częstochowy, ale zaproszenie, by ośmielić się przejść z mojego tu i teraz do maryjnego Nazaretu, gdzie rodzi się wiara i gdzie ciągle na nowo dokonuje się cud przemiany.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć słowem, uczyć milczenia

Pod hasłem „Wierzę w Jednego Boga” pielgrzymowali na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pielgrzymka odbyła się w sobotę 15 września, w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, dlatego w jej treść wpisane było Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI, wydane na tę okazję, pod znamiennym tytułem „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”

Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów „Niedzieli” w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Wśród licznych kapłanów koncelebrujących pielgrzymkową Eucharystię byli księża odpowiedzialni za edycje diecezjalne „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję