Reklama

Edukacja

List rektora KUL z okazji świąt Bożego Narodzenia

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach w całej Polsce czytany jest list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Antoniego Dębińskiego. W tym roku jest on poświęcony chrześcijanom prześladowanym za wiarę.

[ TEMATY ]

list

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. Antoni Dębiński już na początku swojego listu podkreśla, że tegoroczne rozważanie bożonarodzeniowe poświęcił chrześcijanom prześladowanym za wiarę. - Prześladowanie Kościoła nie ustało – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zwraca uwagę, że w niektórych rejonach świata wręcz się nasila, a żaden chrześcijanin nie może przyjmować obojętnie faktu, że wyznawana religia staje się przyczyną wojen, represji i przymusowej emigracji. Rektora KUL niepokoi fakt, że instytucje państwowe i międzynarodowe mające za zadanie troskę o równe traktowanie wszystkich ludzi często pozostają ślepe na dyskryminację chrześcijan.

- W czasie tych świąt, wspominając ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, nie możemy zapomnieć o tych wszystkich, którzy w obawie o życie własne i swoich bliskich opuszczają dom i udają się na emigrację – przypomina ks. rektor. Jednocześnie zaznaczył, że Katolicki Uniwersytet Lubelski chce być i staje się miejscem, w którym takie osoby znajdują schronienie. - W ubiegłym roku do naszej uniwersyteckiej wspólnoty dołączyła młoda rodzina chrześcijańska z ogarniętej wojną Syrii. Hamida i Asef ze swoim synkiem Adamem – napisał z radością ks. prof. Dębiński.

Reklama

Rektor dokonuje też podsumowania ubiegłego roku. Był on przede wszystkim czasem dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II, wieloletniego profesora KUL, a obecnie patrona uczelni. Ponadto uniwersytet stał się uczelnią otwarta na inne narodowości. - W bieżącym roku akademickim studia na naszej uczelni podjęło przeszło sześciuset obcokrajowców z trzydziestu państw – zaznaczył rektor. Od roku znacząco rośnie liczba studentów z Ukrainy, Białorusi, Nigerii, Chin, ale również Stanów Zjednoczonych, Francji i innych krajów.

Prof. Dębiński zwraca uwagę na sukcesy pracowników KUL - Nasz profesor bp Artur Miziński został wybrany w tym roku na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski – powiedział. Zaznacza też fakt, że inni profesorowie zostali powołani przez papieża Franciszka do prestiżowych gremiów w Stolicy Apostolskiej, jak: Międzynarodowa Komisja Teologiczna, Papieska Akademia Życia, Papieska Rada ds. Kultury czy Papieska Komisja Biblijna. - Często są oni jedynymi Polakami w tych zespołach – zaznaczył profesor.

Na zakończenie swojego listu rektor zaprasza wszystkich do śledzenia losów i przedsięwzięć uczelni. - Drodzy Przyjaciele, pamiętajcie, że KUL jest Waszym uniwersytetem. Zapraszamy w gościnne mury naszej Uczelni – napisał w liście ks. prof. Dębiński. Przypomniał też, że codziennie w kościele akademickim o godzinie 8.00 jest sprawowana Msza święta za wszystkich przyjaciół uniwersytetu.

Reklama

Organizacja Open Doors, zajmująca się pomocą prześladowanym chrześcijanom, podaje, że obecnie represjonowanych jest od 100 do 200 milionów wyznawców Chrystusa w ponad 50 państwach. Coraz trudniejszej jest sytuacja chrześcijan w Syrii, Iraku i innych państwach tego regionu. Raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie za lata 2000-2010 pokazuje, że miliony chrześcijan podlegają różnym formom dyskryminacji.

Wspomnienie św. Szczepana jest jednocześnie okazją do przeprowadzenia zbiórki ofiar na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2014-12-26 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List bp. Kamińskiego po tragedii w szkole w Wawrze

[ TEMATY ]

list

bp Romuald Kamiński

Artur Stelmasiak

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński

- Ogromny ból towarzyszy całej wspólnocie diecezjalnej po tragicznym wydarzeniu w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia w Marysinie Wawerskim. Łączymy się duchowo z Rodziną zamordowanego ucznia. Zgodnie z naszą wiarą modlimy się o jego zbawienie i życie wieczne - napisał bp Romuald Kamiński w liście do diecezjan w związku z wczorajszą tragedią w warszawskiej szkole.

List bp. Kamińskiego po tragedii w szkole w Wawrze 11 maja 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję