Reklama

Edukacja

Rektor UPJPII: przyjęcie drogi życia jako Bożego powołania, nadaje jej najgłębszy sens

„Liturgia dzisiejszego święta wzywa nas do przyjęcia na nowo naszego życia jako powołania, które jest darem Boga pragnącego, byśmy po radościach i smutkach tej ziemi doszli do szczęścia wiecznego” – pisze w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

[ TEMATY ]

list

ADAM RAK

„Z radością spoglądam na rozwój Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i mam nadzieję, że będzie on dalej aktywnie podejmował wyzwania stawiane uczelniom kościelnym przez swojego patrona świętego Jana Pawła II” – napisał do wiernych archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski zachęca, aby nowemu rektorowi i nowym władzom uczelni pomóc w realizacji tego zadania „życzliwością, modlitwą i potrzebnym wsparciem”.

Zbierana dziś w kościołach składka tradycyjnie przeznaczona jest na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z okazji drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, rektor uczelni kieruje do wiernych archidiecezji krakowskiej specjalny list. To pierwsze słowa, które ks. prof. Wojciech Zyzak kieruje do wiernych jako rektor. Kapłan zwrócił szczególną uwagę na życiowe powołanie każdego człowieka.

Reklama

„W oktawę uroczystości Bożego Narodzenia wpisane jest także rozpamiętywanie narodzin dla nieba. Nie jest to jednak forma zakłócenia świątecznej radości, lecz zaproszenie do głębszego jej przeżywania” – pisze ks. prof. Zyzak. Rektor UPJPII przekonuje, że od początku w powołanie i misję Jezusa wpisany był krzyż, a dzisiejsze święto pomaga nam głębiej zrozumieć, że Syn Boży stał się człowiekiem „dla nas i dla naszego zbawienia”.

„Liturgia dzisiejszego święta wzywa nas do przyjęcia na nowo naszego życia jako powołania, które jest darem Boga pragnącego, byśmy po radościach i smutkach tej ziemi doszli do szczęścia wiecznego” – usłyszą dziś wierni odwiedzający kościoły archidiecezji krakowskiej.

Kapłan zwraca uwagę, że przyjęcie drogi życia jako Bożego powołania charakteryzowało dwóch wielkich papieży kanonizowanych w bieżącym roku. W tym kontekście podkreślił m.in. rolę krawca Jana Tyranowskiego w kształtowaniu kapłańskiego powołania Karola Wojtyły. „Może dopiero w niebie dowiemy się, jak wiele zawdzięcza Kościół i świat temu prostemu, świeckiemu człowiekowi, już teraz jednak możemy mieć pewność, że odkrywanie powołania przez młodych ludzi zależy od kształtowanej przez nas duchowej atmosfery w rodzinie, parafii i społeczeństwie” – zauważył ks. prof. Zyzak.

Reklama

Rektor UPJPII przekonuje, że każdy człowiek ma w swym sercu Boże powołanie, które nadaje najgłębszy sens życiu. Te słowa kapłan skierował szczególnie do małżonków i rodziców i zachęcił ich do ponownego spojrzenia na zadania rodzinne, jako na specjalną misję zleconą przez Boga. „Udałoby się uniknąć wielu dramatów, gdybyśmy patrzyli na współmałżonków i na dzieci, jako na Boży dar i zadanie”.

W liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czytamy także, że całe życie człowieka, jako owoc nieskończonej miłości Boga, jest powołaniem nadającym sens również pracy, cierpieniu i starości. „Taka postawa daje poczucie szczęścia i jednocześnie stanowi wspaniałą formę ewangelizacji życiem, zgodnie z zachętą świętego Franciszka z Asyżu, by głosić Ewangelię zawsze, a jeśli trzeba, także słowami” – powiedział ks. prof. Zyzak.

Dziękując za życzliwość wobec uczelni ksiądz rektor złożył wiernym archidiecezji krakowskiej świąteczne życzenia: „Niech Święta Rodzina w zbliżającym się nowym roku otoczy opieką wszystkich, a szczególnie małżonków, rodziców i dzieci. Niech wszystkim pomaga odkrywać i realizować powołanie, którym nas Bóg obdarza”.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie od początku swego istnienia towarzyszy dojrzewaniu różnych powołań w Kościele. Wspiera rozwój intelektualny i duchowy oraz umożliwia zdobycie kompetencji zawodowych szerokiej grupie studentów – kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich, na takich kierunkach, jak teologia, turystyka religijna, filozofia, historia, historia sztuki, ochrona dóbr kultury, turystyka historyczna, muzyka kościelna, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, nauki o rodzinie oraz praca socjalna.

2014-12-26 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina - szkołą miłosierdzia

[ TEMATY ]

list

Edyta Pawlowska / Fotolia.com

Do odkrywania rodzinnego szczęścia w relacjach otwartych na obecność Boga i drugiego człowieka zachęcają biskupi w liście na obchodzoną 27 grudnia Niedzielę Świętej Rodziny. Zwracają uwagę na codzienne czynności, jak modlitwa i posiłek, które dają radość bycia ze sobą i dla siebie. Wyrażają też zdecydowany sprzeciw wobec prób wprowadzania nowych definicji małżeństwa i rodziny.

Publikujemy treść listu pasterskiego:

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Sybiraka i Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gorzowie

2021-09-17 17:01

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Dzień Sybiraka

LUW w Gorzowie

Msza św. w gorzowskiej katedrze

Msza św. w gorzowskiej katedrze

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu z 2013 r. obchodzimy Dzień Sybiraka.

Obchody Dnia Sybiraka połączone z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się dzisiaj w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję