Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowi prezbiterzy

W uroczystość odpustową św. Jakuba Apostoła w katedrze szczecińskiej – obchodzącej 830. rocznicę konsekracji – miały miejsce po raz pierwszy w jej dziejach święcenia kapłańskie. Przyjęli jej z rąk abp. Andrzeja Dzięgi metropolity szczecińsko-kamieńskiego, dwaj diakoni: Dawid Lewandowski i Jakub Suszyński. Ks. Dawid pochodzi z parafii bł. Michała Kozala w Świnoujściu, a ks. Jakub z parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie

Uroczysta Msza św. zgromadziła biskupów: Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego szczecińsko-kamieńskiego, Jana Gałeckiego, biskupa seniora, i Kazimierza Wielikosielca, biskupa pomocniczego pińskiego, ok. 60 kapłanów, w tym członków Szczecińskiej Kapituły Katedralnej i licznych wiernych, a pośród nich rodziców i całe rodziny nowo wyświęconych kapłanów.

Ksiądz Arcybiskup w homilii, wyjaśniając Ewangelię i wskazując na patrona dnia, prosił zebranych, aby wchodząc w tajemnicę Boga, byli gotowi dawać świadectwo wiary. Apostoł Jakub Starszy stał się pierwszym z grona Dwunastu męczennikiem, a jego brat Jan wzorem kontemplacji Boga. I dzisiaj potrzeba nam zatopienia się w Eucharystii, ale także postawy obrony wiary, aż do świadectwa krwi, o czym wspomina nam trzecia tajemnica fatimska.

Reklama

To dzięki posłudze kapłanów Jezusa Chrystusa sprawowana jest Eucharystia, otwierane są źródła łaski, uzdrawiane są ludzkie dusze i błogosławiona jest ta ziemia w naszym pokoleniu – kontynuował Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Ksiądz Arcybiskup życzył nowym kapłanom: „Niech Bóg będzie uwielbiony, a św. Jakub Apostoł niech stanie się dla was, drodzy bracia, szczególnym patronem na całe wasze kapłańskie życie, posługiwanie, na wasze modlitwy i pracę, na wasze wspólnotowe wydarzenia i na waszą samotność. Na wasze zjednoczenie z Bogiem i na wasze bycie pośród ludu”. Ale prosił też o nowe powołania: „Módlmy się też o to, żeby powołania były rozpoznawane, by nie były lekceważone, odrzucane, by były odważnie przyjmowane z nadzieją w Bogu samym”.

Nowi kapłani z dniem 26 sierpnia br. rozpoczną swoją posługę wikariuszy w swoich pierwszych placówkach parafialnych: ks. Dawid w parafii pw. św. Jacka w Stepnicy, a ks. Jakub w parafii pw. Gwiazdy Morza w Świnoujściu.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: białoruski biskup udzielił święceń prezbiteratu i diakonatu

[ TEMATY ]

święcenia

Licheń

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Księży Marianów z Lublina przyjęło w sobotę w bazylice licheńskiej sakrament święceń prezbiteratu i diakonatu z rąk bp. Aleha Butkiewicza, ordynariusza diecezji witebskiej na Białorusi.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego była w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej dniem bardzo radosnym. Polska prowincja Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powiększyła się o dwóch prezbiterów i dwóch diakonów. W czasie Mszy św. odprawionej o godzinie 12.00 wyświęceni zostali: ks. Mateusz Cielecki MIC i ks. Łukasz Gaj MIC oraz dk. Eliasz Sauchanka MIC i dk. Kacper Pawlak MIC.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję