Reklama

Ufamy, że Bóg wszczepi wiarę

Aby zrozumieć potrzebę ewangelizacji na Wschodzie, trzeba mieć świadomość, że do 1992 r. obowiązywał totalny zakaz głoszenia Ewangelii na tamtych terenach. Za okazywanie wiary jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku ludzie trafiali do więzienia, m.in. za posiadanie książki o Matce Bożej Fatimskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Parafia Perwomajsk pw. św. Jana Chrzciciela należy do diecezji odesko-symferopolskiej, obejmującej swymi granicami basen Morza Czarnego od strony ukraińskiej wraz z Krymem i częścią Morza Azowskiego. W skład diecezji wchodzi 5 województw, a jej obszar jest wielkości połowy Polski, choć pracuje w niej zaledwie 60 kapłanów. Kiedy na Ukrainie nastało odrodzenie katolickich kościołów, w naszym mieście – Perwomajsku znaleźli się entuzjaści, którzy zebrali niedużą wspólnotę ludzi mających polskie korzenie. Wśród nich byli katolicy. Od 2000 r. każdego miesiąca do Perwomajska przyjeżdżał ksiądz, aby odprawić Mszę św. Początkowo ludzie zbierali się w prywatnym mieszkaniu, a później – w pomieszczeniu jednej z sal w szkole muzycznej. Według spisu, początkowo było tylko kilkoro parafian. Z czasem już co tydzień przyjeżdżał ksiądz z Krzywego Jeziora, miejscowości oddalonej o 50 km od Perwomajska, aby odprawić niedzielną Eucharystię. Następnie powstała myśl, aby mieć swoją świątynię w mieście. W 2002 r. parafia została oficjalnie zarejestrowana jako wspólnota religijna, rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela, i został zatwierdzony statut kościoła. Parafianie przyczynili się do remontu budynku i służyli pomocą przy rozbudowaniu go pod kościół. Z inicjatywy księdza proboszcza dr. Władysława Pietrzyka obok kościoła został wybudowany dom parafialny, w którym znajdują się sala do prowadzenia katechezy i pomieszczenia mieszkalne księży. Od 2007 r. już na stałe przy parafii mieszka ksiądz. Obecnie nasza parafia liczy ok. 50 wiernych. W domu parafialnym prowadzimy katechezę i nauczanie języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, odbywają się także spotkania duszpasterskie. Tu zorganizowaliśmy także Wigilię dla wszystkich parafian. W parafii jest również grupa ministrantów i lektorów. Założyliśmy Polskie Towarzystwo Kultury, w którego skład wchodzą osoby nienależące do naszej parafii. Celem tej organizacji jest zapoznanie mieszkańców z polską kulturą i religijnością, dzięki niej ewangelizujemy i doświadczamy, że wiele osób przyjmuje wiarę katolicką, a następnie sakramenty. Chodzimy do domów dziecka, żeby przez śpiew, gry i zabawy ewangelizować, gdyż nie możemy robić tego jawnie. Ufamy, że Pan Bóg wszczepi w serca tych dzieci wiarę. Odwiedzamy chorych w szpitalu i hospicjum, by pomóc, dać nadzieję, a przy okazji uczymy chorych podstawowych modlitw. 23 czerwca 2013 r. bp Bronisław Bernacki poświęcił i konsekrował nasz kościół. Świątynia ma dwie kapliczki: Matki Bożej oraz św. Jana Pawła II, w której są relikwie naszego świętego Papieża.

Obecnie tendencja liczby katolików w ukraińskich parafiach jest wzrostowa. Niestety, problemem jest brak środków na dojazdy do parafii, które nie mają własnych kościołów czy sal katechetycznych, oraz niewielka liczba księży. Tu, na Ukrainie, życie jest bardzo ciężkie. Ludziom często nie wystarcza na zrobienie opłat i na życie, a ceny w sklepach niewiele różnią się od tych w Polsce, niektóre nawet sporo je przewyższają. Księża często muszą dojeżdżać do kaplic parafialnych nawet 100 km, jeżdżą też do innych parafii w celu zastępstwa (czasem jest to odległość większa niż 200 km). Ofiary za Msze św. przeznaczamy przede wszystkim na wyżywienie, dojazd do kościołów, na paliwo, ale niestety, mamy ich niewiele. W parafii, w której posługuję, jest nas dwóch księży, a na niedzielną Mszę św. przychodzi ok. 50 osób, więc nawet mimo ich wielkiej ofiarności i życzliwości nie są w stanie zapewnić nam środków do życia. Zwracamy się więc o dar serca do katolików w Polsce – bez tego, niestety, nie będzie możliwości prowadzenia misji w tej części Ukrainy. Teren jest naprawdę trudny, ale ufamy, że nasza wspólna praca wyda jak najlepsze owoce. Bogu niech będą dzięki za to, że znajdują się dobrzy ludzie, którzy nas wspierają. Do kontaktu z parafią zapraszam drogą e-mailową: ks.mariusz.zybura@onet.pl .

* * *

Ks. Mariusz Zybura
kapłan diecezji odesko-symferopolskiej pochodzący z Łętowni w diecezji sandomierskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-08-16 10:23

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

[ TEMATY ]

Wielka Sobota

Fot. Monika Książek

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
CZYTAJ DALEJ

Módlmy się o nawrócenie Gizeli Jagielskiej i innych aborcjonistów

2025-04-18 11:44

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

"W boga nie wierzę. Jestem Żydówką i do tego ateistką. A zawodowo lekarką - dlatego wykonuje i wykonywać będę aborcje, zgodnie ze wskazaniami i życzeniem kobiet" - napisała w mediach społecznościowych Gizela Jagielska, która zabiła Felka w 9-tym miesiącu ciąży zastrzykiem w serce. Fundacja Pro-Prawo do Życia apeluje o modlitwę za Jagielską oraz innych aborcjonistów, zwłaszcza dzisiaj, w Wielki Piątek, kiedy w Liturgii modlimy się m.in. za Żydów oraz za wszystkich, którzy nie uznają Boga, aby Pan zdjął zasłonę ciemności z ich serc.

Gizela Jagielska jasno definiuje swój światopogląd. Co więcej, otwarcie deklaruje, że będzie wykonywać aborcję na życzenie kobiet. To już się dzieje w Oleśnicy (największym ośrodku aborcyjnym w Polsce) oraz wielu innych szpitalach, gdyż pozwala na to "kompromis aborcyjny" skutkujący złym i wadliwym prawem, które umożliwia zabijanie dzieci na żądanie do końca ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję