Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 12/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 lutego - 2 marca we Wrzosowie k. Radomia odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Naszą diecezję reprezentował ks. Andrzej Lubowicki - asystent KSM w diecezji drohiczyńskiej wraz z trzyosobową grupą młodzieży. Podczas spotkania poruszono m.in. następujące zagadnienia: "Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej - szansa czy zagrożenie?", "Rola mediów w duszpasterstwie" oraz "Organizacja duszpasterstwa młodzieży i sposoby formowania duszpasterskiego młodzieży". Pracom przewodniczyło Prezydium Krajowej Rady KSM wraz z generalnym asystentem KSM - ks. prał. Antonim Sołtysikiem.

28 lutego - 2 marca w Drohiczynie odbyły się rekolekcje członków Akcji Katolickiej diecezji drohiczyńskiej. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. prał. Tadeusz Osiński - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Tematem wiodącym rekolekcji była "Nowa Ewangelizacja III tysiąclecia", zaś mottem przewodnim słowa bp. Piotra Jareckiego: "Akcja Katolicka powinna stawać się autentyczną szkołą ewangelizacji ugruntowaną na słuchaniu Słowa Bożego i katechizacji".
Na zakończenie rekolekcji uroczystą Mszę św. odprawił i kazanie do uczestników wygłosił bp Antoni Dydycz.

1 marca, w ramach stałej formacji kapłanów, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się Dzień Pastoralny. Tematyką spotkania, na które zaproszeni zostali kapłani, alumni, katechetki i katecheci, członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i przedstawiciele Rad Parafialnych, było duszpasterstwo młodzieży. W programie spotkania miały miejsce m. in.: modlitwa dnia, którą poprowadził ks. Tadeusz Syczewski - ojciec duchowny WSD w Drohiczynie, słowo wstępne ks. inf. Eugeniusza Borowskiego, referat bp. Edwarda Dajczaka - "Droga współczesnej młodzieży do Jezusa Chrystusa", dyskusja, referat bp. Henryka Tomasika - Przesłanie z Toronto i hasło na tegoroczny Dzień Młodzieży: "Oto Matka Twoja" oraz przedstawienie przez ks. Romana Kowerdzieja - dyrektora ds. młodzieży programu prac na rok 2003 ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych z diecezji. Rano o godz. 7.00 w kaplicy seminaryjnej bp E. Dajczak przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie dla alumnów WSD.

3 marca, z inicjatywy Kazimierza Gietka - dyrektora Gminnego Gimnazjum w Siemiatyczach, proboszcza ks. Jana Koca i prefekta ks. Bohdana Sawickiego, odbyło się otwarcie i pobłogosławienie sali gimnastycznej oraz rozbudowanego gmachu szkoły, którego dokonał bp Antoni Dydycz. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, Kuratorium oraz sponsorzy. Budowę hali sportowej rozpoczęto w 2001 r.

4 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, na zakończenie karnawału, odbyły się "ostatki". Klerycy tradycyjnie przygotowali program, w którym z satyrą przedstawili życie we wspólnocie seminaryjnej. W gronie widzów znaleźli się bp Antoni Dydycz, profesorowie seminarium i siostry zakonne.

5 marca bp Antoni Dydycz odprawił w Kosowie Lackim Mszę św. w 30. dzień po śmierci ks. kan. Zygmunta Ryciaka. Ks. Zygmunt Ryciak urodził się 15 marca 1929 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. Był kapłanem diecezji siedleckiej. Od 1982 r. sprawował funkcję proboszcza parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Okrzei. Zmarł 3 lutego po ciężkiej chorobie. Pochowany został na cmentarzu w swojej rodzinnej parafii w Kosowie Lackim.

5 marca, na rozpoczęcie Wielkiego Postu, bp Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. i obrzędom Środy Popielcowej w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie. W trakcie liturgii, tradycyjnie na znak pokuty, odbył się obrzęd posypania głów popiołem.

6-7 marca bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kątach. W trakcie wizytacji m.in. odbyło się pobłogosławienie odrestaurowanych stacji Drogi Krzyżowej. Parafia w Kątach powstała w 1919 r. Liczy obecnie ok. 800 wiernych. Jej proboszczem od 1997 r. jest ks. Andrzej Oleszczuk.

8 marca, z inicjatywy i pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Wspólnot, Ruchów, Organizacji i Stowarzyszeń Katolickich. W trakcie spotkania liderzy dokonali prezentacji swoich grup oraz podjęto decyzję o utworzeniu w przyszłości Rady Wspólnot, Ruchów, Organizacji i Stowarzyszeń Katolickich.

9 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, odbyła się uroczystość ustanowienia alumnów w posłudze lektora i akolity oraz kandydaturze do diakonatu i kapłaństwa. Lektorami zostali alumni trzeciego kursu: Krzysztof Grzybowski, Antoni Klukowski, Marcin Jan Mościński, Rafał Pokrywiński, Rafał Romańczuk, Krzysztof Rzepczyński i Marcin Wojtyra. W posłudze akolity zostali ustanowieni klerycy czwartego kursu: Mariusz Boguszewski, Tomasz Grzegorz Duszkiewicz, Robert Adam Figura, Paweł Grzeszek, Oleg Silkiewicz, Jacek Wentczuk i Andrzej Zalewski. W kandydaturze do diakonatu i kapłaństwa zostali ustanowieni dwaj alumni z piątego roku: Jacek Marian Połowianiuk i Piotr Wójcik. Uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje wielkopostne, które prowadził salezjanin ks. Krzysztof Lis z Łodzi.

9 marca w kinie "Daniel" w Drohiczynie odbyło się przedstawienie premierowe sztuki teatralnej przygotowanej przez kleryków WSD pt. Nadzieja w beznadziei. Scenariusz spektaklu został oparty na utworze Lwa Tołstoja pt. Spowiedź. Widzowie, wśród których znalazł się także bp Antoni Dydycz, przyjęli inscenizację z wielkim entuzjazmem i wzruszeniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kl. Krzysztof Wowra

W sobotę, 27 kwietnia, jak co roku, łódzcy klerycy roku propedeutycznego z przełożonymi spotkali się z ks. kard. Grzegorzem Rysiem w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję