Reklama

Ubi Caritas dla wolontariuszki z samarytanina

Alina Filipkowska z Legnicy została laureatką tegorocznego tzw. Nobla dobroczynności, czyli prestiżowej nagrody Ubi Caritas. Wolontariuszka z legnickiej Caritas odebrała nagrodę podczas uroczystej gali w Warszawie. Została doceniona w kategorii „Świadectwo” – za wrażliwość na potrzeby osób ubogich

Alina Filipkowska od 8 lat jest wolontariuszką w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Samarytanin” w Legnicy, prowadzonym przez Caritas Diecezji Legnickiej. Codziennie odwiedza tamtejszych pacjentów, z którymi rozmawia, czyta książki, a przede wszystkim potrafi ich wysłuchać. Pacjenci twierdzą, że jest dla nich niezbędnym towarzyszem, czasami nawet do wspólnego wypicia porannej kawy. Personelu w Zakładzie jest mało, nie zawsze dysponuje on czasem, by posiedzieć przy łóżku chorego. A wolontariusz ma zawsze czas dla pacjenta. I tak jest z panią Aliną. – Bycie tutaj, z tymi osobami to dla mnie lekarstwo – mówi nagrodzona Wolontariuszka.

– Takie wewnętrzne szczęście, za które codziennie dziękuję Bogu. Dziękuję, że mimo mojego wieku starcza mi jeszcze sił. Staram się nie przeszkadzać tylko pomagać. Być na każde wezwanie pacjenta. I cieszy mnie to, bo jakby nikt ode mnie nic nie chciał, to czułabym się niepotrzebna. Po co bym wtedy tutaj była – dodaje p. Alina.

Reklama

– Chciałabym, przez tę nagrodę zmobilizować innych i zachęcić, aby zechcieli zostać wolontariuszami w takiej placówce jak nasza. Będą tutaj naprawdę potrzebni. Początkującym wolontariuszom zawsze powtarzam, że nie jest ważne ile ktoś zrobi i co zrobi. Ważne żeby to było zrobione z sercem. Jeśli zrobi się coś z sercem, to pacjenci się cieszą i wolontariusz też odczuwa wewnętrzną radość.

– Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony, że nasza wolontariuszka została wyróżniona nagrodą, o której mówi się że to „Nobel Dobroczynności” – mówi ks. Artur Trela, dyrektor ośrodka „Samarytanin” Caritas Diecezji Legnickiej. – To docenienie wieloletniej pracy p. Aliny w naszym ośrodku, a z drugiej strony wielka zachęta do tego, by pomimo wieku i różnych trudności, jednak wychodzić do innych i pomagać. W naszym ośrodku potrzebujemy wolontariuszy, którzy będą wspierać naszych podopiecznych i personel, tak abyśmy stanowili wspólnotę, która będzie dla dobra innych czyniła jak najwięcej. Dlatego też zwracam się z apelem do osób, które mają czas, chęci i ochotę, aby zaangażowały się w taką działalność, a inspiracją niech będzie posługa Aliny Filipkowskiej – przekonuje ks. Trela.

Nagrody dobroczynności Caritas Polska przyznała po raz 15. W tym roku diecezjalne Caritas nominowały w kategoriach: „Świadectwo”, „Współpraca” i „Darczyńca” 42 osoby i firmy, wyróżniające się ofiarnością i wrażliwością na potrzeby osób ubogich.

2017-10-31 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję