Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znów skandal z Jugendamtem

Bezkarność i bezczelność niemieckich Jugendamtów zdaje się nie mieć granic. Kolejną ofiarą skandalicznej działalności urzędów do spraw młodzieży – instytucji powołanej jeszcze w czasach III Rzeszy – padła rodzina Ilony i Piotra Kwiatkowskich z Hamburga. Polacy oczekują od polskiego rządu pomocy w odzyskaniu 10-miesięcznej córki Marceliny, która została zabrana przez Jugendamt pod ich nieobecność w domu. W czasie odbierania dziecka przez dwie przedstawicielki hamburskiego Jugendamtu poturbowana miała zostać opiekująca się nim babcia.

– Jugendamt zarzuca nam, że jesteśmy niezgodnym małżeństwem, że jesteśmy złymi rodzicami dla naszej córki, ale nie dla dwójki starszych dzieci, które mamy. Nie wiemy, na jakiej podstawie postawiono nam te zarzuty – Piotr Kwiatkowski, ojciec dziewczynki, zwraca uwagę na absurdalność zachowania niemieckich urzędników. Przyznaje, że w jego rodzinie, jak w innych, zdarzają się nieporozumienia i spięcia, ale je wyolbrzymiono, szukając pretekstu do odebrania 10-miesięcznej córki. – W Jugendamcie próbują nas rozdzielić, nagabywano moją żonę, aby się ze mną rozwiodła i przeprowadziła do domu dla samotnych matek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwiatkowscy, dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, złożyli zawiadomienie do niemieckiej prokuratury o popełnieniu przestępstwa, interweniować próbuje też polski MSZ. Z jakim skutkiem – zobaczymy.

Wojciech Dudkiewicz

***

Nie ma dramatu

Bezwzględny zakaz handlu w niedziele? Czemu nie – ocenia wicepremier Mateusz Morawiecki. Problem nie jest aż tak ważny z punktu widzenia gospodarki, jak chcą tego zwolennicy handlowych niedziel. Przeciwnicy zakazu czy nawet ograniczenia handlu w niedziele – szczególnie organizacje biznesowe i lobbyści – załamują ręce, według nich bowiem każda stracona dla handlu niedziela to dramat dla przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Tymczasem tak nie jest – uważa wicepremier Morawiecki. Problem handlu w niedziele nie jest pierwszorzędny. – Jeśli wola społeczna jest taka, jako pierwszy powiedziałem, że cztery wolne niedziele w miesiącu są również dopuszczalne. Tak funkcjonują inne państwa.

Reklama

wd

***

Niemiecki obóz

Tego jeszcze nie było. Niemiecka stacja telewizyjna ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Ostateczny wyrok w tej sprawie wydał Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji. O użycie tych słów oskarżył ZDF były więzień KL Auschwitz Karol Tendera. W ubiegłym roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał stacji umieszczenie przeprosin na swojej stronie internetowej. ZDF notkę z przeprosinami umieściła w niewidocznym miejscu. Po przepychankach sądowych teraz stacja ma w pełni wykonać tamten wyrok, argumentując, że byłemu więźniowi „niemieckiego obozu koncentracyjnego na polskim terytorium” należą się przeprosiny. To pierwszy przypadek, gdy niemiecki sąd nakazał przeproszenie za użycie słów „polski obóz zagłady”.

wd

***

Krótkie Porozumienie

Z polskiej sceny politycznej zniknęła Polska Razem Zjednoczona Prawica, nazywana także partią Gowina. Teraz zwolennicy wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz jego poglądów muszą się przyzwyczaić do krótkiej nazwy: „Porozumienie”. Zadecydowała o tym konwencja zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Gowin, były futbolista, skomentował wydarzenie piłkarską metaforą. – Jesteśmy dobrym zespołem, który ma selekcjonera ze strategiczną wizją, ostrych napastników i solidną defensywę – powiedział. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w liście do kongresu zwrócił uwagę, że ważne jest, aby obóz rządzący stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, przyciągał nowych sojuszników oraz pozyskiwał dla idei naprawy i rozwoju Rzeczypospolitej kolejne przestrzenie.

wd

***

Niemcy na dywanik

Nawet gdyby powiedział to szef niemieckiego Ministerstwa ds. Nieważnych, powinniśmy tę wypowiedź potraktować poważnie. Tym bardziej jeśli udziela jej szefowa ministerstwa obrony narodowej Ursula von der Leyen. Gdy odnosząc się do sytuacji w Polsce, w niemieckiej telewizji państwowej mówi, że „należy wesprzeć zdrowy, demokratyczny opór młodego pokolenia”, nie można tego potraktować inaczej niż jako ingerencję w nasze sprawy. – Wreszcie przyłapaliśmy niemieckich polityków na tym, że próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Polski – ocenia Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Polski MSZ oprócz tego, że stwierdził fakt, zamierza zwrócić uwagę naszym sojusznikom z NATO i UE, że robią rzeczy niedopuszczalne. W związku z wypowiedzią niemieckiej minister, także szef polskiego MON wezwał na dywanik attaché obrony Niemiec.

Reklama

jk

***

Szydło dziesiąta

Niezły wynik. 10. miejsce Beaty Szydło w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polityce w rankingu magazynu „Forbes” nietrudno uznać za sukces. – Zasłużyła na tę pozycję ciężką pracą, konsekwencją i determinacją w realizacji zapowiadanych w czasie kampanii wyborczej celów – ocenia szefowa gabinetu premiera Elżbieta Witek. Zestawienie otwiera kanclerz Niemiec Angela Merkel.

jk

***

Wymaganie usunięcia krzyża narusza podstawowe zasady demokracji

Mówi Przewodniczący KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w związku z wyrokiem nakazującym usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel we Francji, twierdzi, że w tym przypadku zostały naruszone cztery zasady: zasada wolności religijnej, laickości państwa, tolerancji i pluralizmu. Na pytanie prezesa KAI Marcina Przeciszewskiego, jak powinni reagować katolicy na sprawę obecności krzyża we Francji – odpowiedział: – Musimy nie tylko brać pod uwagę postanowienie sądu francuskiego, ale i spojrzeć na nas samych. Jeśli krytykujemy naruszenie wspomnianych zasad przez francuski sąd, to trzeba też z pokorą przyjrzeć się nam samym i dostrzec, że np. przez tolerowanie pracy w niedzielę my sami zgadzamy się na obecność pogaństwa w naszym kraju. Wszystkie niedziele winny być wolne od pracy, która nie jest absolutnie konieczna. Wyjaśnia to w swoim oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

KAI

***

Papieski paliusz na ramionach abp. Tadeusza Wojdy

Białystok

W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 5 listopada 2017 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio dokonał nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie. Abp Salvatore Pennacchio wygłosił formułę wypowiadaną podczas nałożenia paliusza i wskazującą na jego symbolikę. Mówi ona, że paliusz jest symbolem jedności, znakiem komunii ze Stolicą Apostolską i więzi miłości, wezwaniem do ewangelicznego męstwa oraz symbolizuje misję pasterską. Wraz z przyjęciem paliusza na abp. Wojdzie spoczęła troska o jedność Kościoła archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej.

– Z grobu Apostoła, trwałej pamiątki jego wyznania wiary w Pana Jezusa, paliusz czerpie swą symboliczną moc: kto go zakłada, winien sam pamiętać i innym przypominać o ścisłej i głębokiej więzi, jaka łączy go z osobą i misją Piotra – mówił w homilii abp Wojda. Podkreślił konieczność wierności Jezusowi, jedynemu Mistrzowi. Zwrócił uwagę, że pytanie o tę osobistą wierność jest ważne z wielu powodów. Dlatego przede wszystkim, że „pozostajemy w ścisłym kontakcie ze społeczeństwami europejskimi, które coraz bardziej są przesycone agnostycyzmem, materializmem, nierzadko negowaniem Boga i Jego wartości, wyrzucaniem Go z przestrzeni publicznej i spychaniem na margines życia prywatnego”.

KAI

***

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Gdy widzimy, co ludzie wyprawiają z Kościołem, z Chrystusem, z Mszą św., Ewangelią, Krzyżem, mówimy, że Bóg był bardzo odważny, powierzając to wszystko ludziom.

***

Krótko

• Polscy biskupi zaapelowali o wszystkie wolne niedziele. W specjalnym oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „Niech integralnym elementem przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski będzie prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę”.

Reklama

• Posłowie PiS złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący roszczeń od Niemców za straty z czasów II wojny światowej. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy pozwy mogą być badane przez polskie sądy.

• Polski MSZ pracuje nad procedurami, które uniemożliwią wjazd do naszego kraju „ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko”. Chodzi przede wszystkim o obywateli Ukrainy, a ma to związek z zaostrzeniem sytuacji na linii Warszawa – Kijów. Chodzi o słowa i gesty, które w ostatnim czasie padły ze strony Ukraińców, a dotyczyły UPA.

• Kandydatury wszystkich 265 asesorów, absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, odrzuciła Krajowa Rada Sądownictwa, powołując się na brak aktualnych badań lekarskich i psychologicznych. Kandydatury przedstawił minister sprawiedliwości.

• Beata Szydło – szefowa polskiego rządu znalazła się na 10. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polityce, opracowanym przez magazyn „Forbes”. Zestawienie otwiera kanclerz Niemiec Angela Merkel.

• Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które podwyższa uposażenia dla lekarzy rezydentów. Młodzi lekarze zarobią średnio od 400 do 500 zł więcej miesięcznie. Wcześniej lekarze rezydenci zakończyli trwający niemal miesiąc strajk głodowy.

• Kolejna wichura dała się we znaki Polakom. Po przejściu orkanu „Grzegorz” 2 osoby straciły życie. Strażacy interweniowali w całym kraju blisko 8 tys. razy.

2017-11-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE wspiera dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej

2024-04-22 14:18

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Episkopat News

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wspiera perspektywę dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. W opublikowanym dziś oświadczeniu, zatytułowanym „Kontynuujmy wspólne budowanie Europy”, delegaci konferencji biskupich państw UE wskazali, że „jest to nie tylko geopolityczna konieczność dla stabilności naszego kontynentu, ale także mocne przesłanie nadziei dla obywateli, którzy pragną żyć w pokoju i sprawiedliwości”. Tekst został ogłoszony po zakończeniu wiosennego zgromadzenia plenarnego, jakie obradowało w Łomży w dniach 17-19 kwietnia.

COMECE przypomina, że Kościół katolicki od początku towarzyszy integracji europejskiej, uznając ją za proces mający na celu połączenie narodów Europy we wspólnotę, zapewniającą pokój, wolność, demokrację, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka i dobrobyt. Integracja ta oparta jest na wartościach chrześcijańskich, takich jak: uznanie godności osoby ludzkiej, pomocniczość, solidarność i szukanie dobra wspólnego.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję