Reklama

Z Watykanu

Papieska nominacja dla diecezji toruńskiej

Bp Wiesław Śmigiel – biskup, który budzi ze snu

Papież Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Jest on specjalistą i profesorem teologii pastoralnej, doskonałym duszpasterzem, ma też duże doświadczenie w dialogu z niewierzącymi. To człowiek bezpośredni i otwarty, zawsze chętny do dialogu. Jego pasją jest nowa ewangelizacja w duchu papieża Franciszka.

W pracy naukowej bp Śmigiel koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury. Jest autorem kilkudziesięciu rozpraw i artykułów o charakterze naukowym, recenzji i artykułów popularnonaukowych. Jest również poetą, uczniem ks. Janusza Pasierba. W 1997 r. opublikował zbiór poezji pt. „Zdany na pojedynek”, a w 2005 r. – „Kartki z pamiętnika”. Jego hobby to teatr i kino, lubi podróżować i poznawać inne kultury.

Bp Śmigiel zauważa pilną potrzebę „nawrócenia duszpasterskiego”, do którego wzywa papież Franciszek, i ostrzega, że „jeśli Polska prześpi czas nowej ewangelizacji, to może się okazać, że za kilka czy kilkanaście lat spotka nas los podobny do Kościoła w niektórych krajach Europy Zachodniej”. Jako wzór duszpasterza we współczesnym świecie bp Śmigiel wymienia papieża Franciszka. Jak powiedział w wywiadzie dla KAI – Franciszek „intryguje, mobilizuje i pobudza nas do nowego zapału ewangelizacyjnego. A nawet jeśli niektórych irytuje, to też dobrze, ponieważ burzy utarte, skostniałe i często mało ewangeliczne schematy”.

Toruński biskup nominat wyjaśnił, że kluczem, który łączy duszpasterstwo i nową ewangelizację, jest osobista relacja do Jezusa Chrystusa i to właśnie powinno być istotą pracy duszpasterskiej Kościoła dziś. Na pierwszym miejscu – wskazał – Kościół powinien postawić duszpasterstwo rodzin. – Ono jest najważniejsze, ponieważ rodzina jest głównym środowiskiem, miejscem ewangelizacji – powiedział.

Reklama

– Tworzenie struktur i troska o dobra doczesne diecezji są ważne, ale w centrum musi być ewangelizacja – przyznał bp Śmigiel w rozmowie z KAI. Dodał, że w Polsce „potrzebne jest przejście od wiary motywowanej tradycją do wiary opartej na osobistym wyborze Jezusa”.

Bp Śmigiel chce być blisko ludzi. – Dla mnie priorytety są bardzo proste – ewangelizacja i duszpasterstwo, wszystkie inne sprawy są drugoplanowe – podkreślił w wywiadzie, który przeprowadził z nim rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Red./KAI

Ojciec Święty do Polaków

Wspierajcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W najbliższą niedzielę z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski i stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie już po raz dziewiąty będziecie obchodzili w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, by wspierać duchowo i materialnie braci i siostry na Bliskim Wschodzie. Niech wasze modlitwy i ofiary będą dla nich konkretną pomocą i znakiem łączności ze wszystkimi, którzy cierpią dla imienia Chrystusa na całym świecie. Wam tu obecnym i waszym bliskim, szczególnie redakcji i słuchaczom Radia Katowice, które obchodzi w tym roku 90-lecie swego istnienia, z serca błogosławię.

RV
Audiencja generalna, 8 listopada 2017 r.

Audiencja Generalna

Eucharystia – centralna tajemnica wiary

Ofundamentalnym znaczeniu Eucharystii dla życia chrześcijańskiego mówił papież Franciszek 8 listopada br., na rozpoczęcie nowego cyklu katechez – poświęconych właśnie tej centralnej tajemnicy wiary Kościoła.

Ojciec Święty wskazał, że dla chrześcijan podstawowe znaczenie ma zrozumienie wartości i sensu Mszy św., aby coraz pełniej przeżywać swą relację z Bogiem. Przypomniał słowa prześladowanych chrześcijan, żyjących na początku IV wieku w północnej Afryce, którzy wyjaśniali, że ich chrześcijańskie życie zamarłoby, gdyby nie mogli sprawować Eucharystii.

Reklama

KAI

W drodze na ołtarze

Beatyfikacja sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej

Znana jest już data beatyfikacji sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej (1902-73). Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się 28 kwietnia 2018 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Hanna Chrzanowska, córka profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Ignacego Chrzanowskiego, była prekursorką pielęgniarstwa parafialnego, domowego i rodzinnego. Jej działania wspierał kard. Karol Wojtyła, który także przewodniczył jej uroczystościom pogrzebowym w Krakowie.

Małgorzata Cichoń

Z Twittera Papieża Franciszka

Jedynie wiara może przemienić koniec ziemskiego życia w początek życia wiecznego.

2017-11-14 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję