Reklama

Dookoła świata

Azja przede wszystkim

Takie wizyty zawsze przyciągają uwagę światowej opinii publicznej. I słusznie, bo USA i Chiny to supermocarstwa, największe gospodarki i najpotężniejsze armie. A do tego mają sporo sprzecznych interesów, choć także wspólnych spraw. Lista tych pierwszych jest szczególnie długa. Dzieli stosunek do działań Korei Północnej, statusu Tajwanu i Morza Południowochińskiego, wreszcie – rywalizacja gospodarcza.

Najwięcej uwagi w czasie wizyty Donalda Trumpa w państwach Azji Południowo-Wschodniej przykuwa kwestia zbrojeń Pjongjangu, ale państwa regionu, najczęściej sojusznicy USA, zwracają uwagę na politykę Chin, których obawiają się coraz bardziej, szczególnie wobec niepewnych losów amerykańskiej dominacji w tym regionie. Polityka „Ameryka przede wszystkim” lansowana przez Trumpa daje Chinom możliwość wypełnienia próżni w Azji. Wyzwaniem jest chińska aktywność na Morzu Południowochińskim, gdzie Pekin, wbrew wyrokowi międzynarodowego trybunału, buduje sztuczne wyspy, roszcząc sobie prawa do prawie całego akwenu, przez który przepływają co roku towary warte 3 bln dol.

Czy wizyta Trumpa, w tym szczególnie próba rozwiązania przez niego problemu zagrożenia północnokoreańskiego, przyniesie spodziewane efekty, dopiero się przekonamy. Podobnie jak o tym, czy udadzą się rozmowy na temat handlu USA z państwami Azji Południowo-Wschodniej, który według Amerykanów, nie jest uczciwy i wolny. Przeciętnego Amerykanina cieszy z pewnością pokazowe podpisanie w Chinach serii umów handlowych o wartości ok. 250 mld dol.

Wojciech Dudkiewicz

Sprawniejszy Sojusz

NATO w kontrataku. Propozycja stworzenia nowych centrów dowodzenia, dostosowanie infrastruktury UE do przerzutu wojsk i zwiększenie szkoleniowego kontyngentu wojsk NATO w Afganistanie – to najważniejsze postanowienia zakończonego spotkania ministrów obrony Sojuszu. Nikt nie ma wątpliwości, że nowa struktura dowodzenia jest reakcją NATO przede wszystkim na zagrożenia ze strony Rosji. Reforma przewiduje stworzenie dwóch nowych centrów dowodzenia, w tym jednego w naszej części Europy, najpewniej w Niemczech lub Polsce. Sprawniejszy ma być transport wojsk i sprzętu w Europie. Obecne regulacje prawne w wielu krajach członkowskich Sojuszu wymagają, by wojskowe transporty sprzętu bojowego i amunicji odbywały się pod ścisłą kontrolą krajowych administracji, co w znacznym stopniu utrudnia nie tylko operacje.

Reklama

wd

Groźnie w Jemenie

Tonie są czcze ostrzeżenia. Milionom ludzi w Jemenie grozi śmierć głodowa z powodu blokady tego kraju przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej – ostrzega Mark Lowcock, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej. – To będzie wielka klęska głodu, jakiej świat jeszcze nie widział – podkreśla. Koalicja ogłosiła zamknięcie wszystkich tras lotniczych, morskich i drogowych do Jemenu, aby odciąć tamtejszym szyickim rebeliantom Huti dostawy broni ze wspierającego ich Iranu. Huti chcą obalenia prezydenta Jemenu Abda Rabbuha Mansura Hadiego. Kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

jk

Trzecia płeć

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Bundestag musi do końca 2018 r. uznać prawnie „trzecią płeć”. Oznacza to, że najwyższy niemiecki sąd chce, aby władze Niemiec uznawały tzw. interseksualistów, którzy nie identyfikują się ani jako mężczyźni, ani jako kobiety. Jeśli Niemcy faktycznie zdecydują się na taki krok, to będą pierwszym europejskim krajem umożliwiającym umieszczanie „trzeciej płci” w aktach rodzenia.

jk

Chce czwarty raz

Tysiące Boliwijczyków manifestowały na ulicach La Paz poparcie dla czwartej kadencji Evo Moralesa, nazywanego Słońcem Boliwii – lewicowego prezydenta kraju. Kadencja Moralesa wygasa planowo w 2019 r. Zwolennicy prezydenta twierdzą, że musi rządzić dłużej, aby dokończyć reformy społeczne. Kandydowanie na czwartą kadencję jest niekonstytucyjne, konieczna jest więc zmiana prawa, jednak propozycja zmiany konstytucji w celu wydłużenia prezydenckich kadencji została odrzucona w referendum w ub.r.

Reklama

wd

Szef zrejterował

Dowódca armii Sudanu Południowego płk Chan Garang Lual zbiegł i wstąpił w szeregi rebeliantów. Jak stwierdził, był zagrożony aresztowaniem przez władze kraju. Żalił się też, że dowodzone przez niego wojsko nie było opłacane przez pół roku.

jk

2017-11-14 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Z Maryją w Kościele – pod takim hasłem odbędzie się przyszłoroczna Piesza Przemyska Pielgrzymka na Jasną Górę – podczas spotkania kapłani odpowiedzialni za organizację wydarzenia rozmawiali o planowaniu kolejnej edycji. - Kiedy kończy się jedna pielgrzymka rozpoczęła się kolejna. Tuż po zakończeniu tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z Archidiecezji Przemyskiej, rozpoczynają się przygotowania do kolejnej – mówili uczestnicy. Spotkaniu przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski – od wielu lat pątnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję