Reklama

Bezdomni mają dom

Kochani bezdomni, nie jesteście problemem Kościoła i świata, jesteście zasobem, dzięki któremu Jezus chce, abyśmy przyjęli Ewangelię i naprawdę nauczyli się nią żyć – w imieniu Kościoła i papieża Franciszka powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która odbyła się 11 listopada 2017 r.

Słowa ks. Alessandra Pronzato: „Do Boga przychodzi się jedynie taką drogą, która zbacza w kierunku bliźniego” – wyznaczały rytm pielgrzymki zorganizowanej przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W kierunku bliźniego

Reklama

Jasnogórskie spotkanie, wspólna modlitwa ubogich, Caritas i innych organizacji, osób duchownych i świeckich – to dowód na to, że bezdomni nie pozostali sami ze swoimi problemami. Są bowiem ludzie, którzy wyciągają pomocną dłoń w ich kierunku po to, aby uwierzyli oni w dobroć i miłość Boga oraz drugiego człowieka.

Podczas koncelebrowanej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Przybylski przedstawił Bogu przez ręce Maryi trudne sprawy ubogich. Życzył im, aby w domu Matki doświadczyli miłości i opieki Boga oraz Maryi, aby przyjęli tę miłość i uwierzyli, że nie są samotni, że Ona zawsze jest z nimi i jako dobra Matka pragnie im podpowiadać, doradzać. Zachęcił bezdomnych do czytania Ewangelii, wpatrywania się w oblicze Maryi oraz przyjmowania pomocy i korzystania z ośrodków i programów pomocowych.

O miłości Boga, zbawieniu i świętości mówił podczas konferencji do bezdomnych o. Marcin Ciechanowski OSPPE. A świętość to – jak powiedział – nie brak grzechów i nie doskonałość moralna, ale uznanie własnej grzeszności i przyjęcie pomocy Boga oraz Jego łaski, bo „łaską jesteśmy zbawieni”. On również zachęcił pielgrzymów do czytania Biblii.

Wszyscy do dyspozycji bezdomnych

Reklama

O tym, że Caritas rozszerza programy pomocowe, poinformował ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, i zapewnił, iż instytucja ta jest do dyspozycji bezdomnych. Z kolei ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, zachęcił ich, aby otworzyli serca na łaskę Boga, by przemieniała ich życie.

Te zapewnienia usłyszało ok. 800 osób, które pielgrzymowały do duchowej stolicy Polski w 21 grupach animowanych przez diecezjalne biura Caritas i 2 fundacje. Towarzyszyli im m.in. dyrektor, zastępcy i pracownicy Caritas Polska, dyrektorzy i pracownicy diecezjalnych Caritas, siostry zakonne, opiekunowie i wolontariusze.

Dla ducha i ciała

Znakiem solidarności i rodzinności był gorący posiłek w Domu Pielgrzyma. Ponadto bezdomni otrzymali prowiant na drogę powrotną oraz pokarm życia: Pismo Święte; kieszonkowe egzemplarze Ewangelii były darem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okazji Międzynarodowego Dnia Ubogich, po raz pierwszy obchodzonego w Kościele 19 listopada 2017 r. Książeczki rozdawał bp Przybylski wraz z wolontariuszami, którzy usługiwali bezdomnym przy stole.

2017-11-14 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję