Reklama

„Śląsk” inauguruje 65-lecie

Kiedy ten numer „Niedzieli” trafi do rąk Czytelników, w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie już trwało wielkie odliczanie do inauguracji jubileuszu 65-lecia zespołu. Jubileuszowy rok rozpocznie cykl galowych koncertów pt. „Zespół «Śląsk» i Przyjaciele”, które odbędą się: 20 listopada br. w Chorzowskim Centrum Kultury, 21 listopada – w Filharmonii w Częstochowie oraz 23 listopada – w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Tytułowi „Przyjaciele”, którzy wystąpią w pierwszej części tych koncertów, to artyści Zespołu „Sluk” ze Słowacji. W drugiej części wszystkich 3 koncertów wystąpi „Śląsk”.

„Sluk” jest o kilka lat starszy od „Śląska”, powstał bowiem w 1949 r., ale od początku ma podobny cel artystyczny: prezentowanie tańca i muzyki inspirowanych folklorem. Szybko też stał się ikoną – instytucją, która realizuje misję krzewienia narodowej kultury i dbałości o tradycję. Jego siedziba znajduje się w Bratysławie, gdzie ma własną scenę. Jest zespołem profesjonalnym, tworzy go obecnie 45 tancerzy, śpiewaków i muzyków.

Reklama

Współpraca i przyjaźń obu zespołów zaczęła się od znajomości twórcy „Śląska” prof. Stanisława Hadyny i dyrektora artystycznego „Sluka” Juraja Kubánki, wybitnego choreografa, tancerza i reżysera.

Prof. Hadyna w latach 60. ubiegłego wieku zaprosił Juraja Kubánkę do choreograficznej współpracy ze „Śląskiem”. Znakomite taneczne układy autorstwa Juraja Kubánki oglądamy do dzisiaj w programach wykonywanych przez „Śląsk”. Są to m.in.: słynna „Orawa” oraz „Harnaś i zbójnicy” do muzyki Wojciecha Kilara, tańce węgierskie, czeskie i słowackie znane widzom z programu „W Europie ze «Śląskiem»” oraz tańce do kompozycji Gorana Bregovicia.

W sezonie artystycznym 2016/17 „Śląsk” wspólnie z kilkoma zespołami partnerskimi ze Słowacji, z Węgier i Chorwacji realizował program „Helokanie południa”. W ramach projektu grupa artystów i pedagogów „Śląska” prowadziła dla artystów „Sluka” warsztaty polskich tańców narodowych, a we wrześniu 2017 r. oba zespoły wystąpiły we wspólnym koncercie w Sali Teatru Miejskiego w Bratysławie. Artyści „Sluka” zatańczyli 2 polskie tańce: poloneza i oberka. Koncert odniósł ogromny sukces.

Teraz, podczas jubileuszowych koncertów w Polsce, „Sluk” wykona program „Krížom-krážom”. Widzowie zobaczą w nim tańce regionalne Słowacji, charakterystyczne dla miejscowości: Terchová, Kunov, Kozárovce, a także regionu Hornego Liptova i Myjavy. „Sluk” wystąpi również 19 listopada w Koszęcinie w siedzibie „Śląska”, natomiast 22 listopada słowaccy artyści przeprowadzą warsztaty rodzimych tańców dla artystów „Śląska”.

2017-11-14 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję