Reklama

Niedziela Częstochowska

Będą wspierać radami

Poprzez rady i sugestie mają wspierać księży proboszczów. W parafiach naszej archidiecezji, na polecenie abp. Wacława Depo, właśnie zostały wybrane nowe Parafialne Rady Duszpasterskie. Ich przedstawiciele spotkali się 29 października w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na Mszy św. z racji jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej

Niedziela częstochowska 47/2017, str. 4

[ TEMATY ]

rada duszpasterska

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo wręcza przedstawicielom Parafialnych Rad Duszpasterskich albumy z okazji 100-lecia parafii katedralnej w Częstochowie

Abp Wacław Depo wręcza przedstawicielom Parafialnych Rad Duszpasterskich albumy z okazji 100-lecia parafii katedralnej w Częstochowie

W Kościele, w jego misji apostolskiej i ewangelizacyjnej, bardzo ważną rolę odgrywają ludzie świeccy. Szczególnym miejscem ich zaangażowania jest parafia i działające w niej ruchy i stowarzyszenia katolickie. Parafia to wspólnota wspólnot, w której zaangażowanie wiernych świeckich jest konieczne. Oczywiście pasterzem parafii jest proboszcz. Zostaje on posłany przez biskupa do parafii, by tam głosić słowo Boże, udzielać sakramentów, katechizować, troszczyć się o ubogich i chorych. To proboszcz ponosi pełną odpowiedzialność za wspólnotę, która została mu powierzona. Jednak troska duszpasterska jest rozległa i jeden proboszcz, nawet przy współpracy wikariusza, nie jest w stanie sam sprostać wszystkim zadaniom. Tutaj właśnie swoją ważną rolę mają do spełnienia Parafialne Rady Duszpasterskie.

Czym jest Parafialna Rada Duszpasterska?

Parafialna Rada Duszpasterska stanowi, zgodnie z kan. 536 KPK, ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii – w ramach ustawodawstwa diecezjalnego – pomaga wyłącznie w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej. PRD jest miejscem czynnego i odpowiedzialnego zaangażowania wiernych świeckich w zbawcze posłannictwo Kościoła, a jej członkowie mają za zadanie wyrażać swoje roztropne opinie i sugestie, ukierunkowane na dobro duchowe całej wspólnoty parafialnej. Jak przypomina w rozmowie z „Niedzielą” ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, funkcjonowanie PRD w naszej archidiecezji określa „Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Częstochowskiej”. Natomiast „Zasady wyborów Parafialnych Rad Duszpasterskich w Archidiecezji Częstochowskiej” wskazują m.in. na tryb i zasady wyboru członków PRD.

Reklama

– Członkowie Parafialnych Rad Duszpasterskich wspierają księdza proboszcza w jego trosce duszpasterskiej. Ich roztropne sugestie i porady służą dobru całej wspólnoty parafialnej – mówi ks. Polak.

Kto jest w PRD?

„Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Częstochowskiej” wskazuje, że w skład PRD wchodzą trzy grupy członków: z urzędu, mianowani przez proboszcza parafii oraz wybrani przez parafian (w sumie maksymalnie 25 osób). Liczba członków PRD pochodzących z wyboru dokonanego przez wspólnotę wiernych nie może być mniejsza od liczby członków mianowanych przez proboszcza. Kandydatami na członków do Parafialnej Rady Duszpasterskiej są pełnoletni (tzn. liczący przynajmniej 18 lat) katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, czynnie uczestniczą w życiu wspólnoty wiernych i są znani z zasad życia zgodnego z etyką katolicką.

Z urzędu do PRD należą: ksiądz proboszcz (administrator parafii), pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego PRD, księża wikariusze, którzy pracują w danej parafii, delegat instytutów życia konsekrowanego, przedstawiciele osób świeckich zatrudnionych w pracy duszpasterskiej w parafii (reprezentant katechetów, organista, kościelny itp.).

Reklama

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Adam Polak przypomina również, że zgodnie z punktem 3.3 Statutu Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Częstochowskiej, po przeprowadzeniu konsultacji, proboszcz winien włączyć z mianowania do składu rady: przedstawicieli ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii i przedstawicieli stowarzyszeń katolickich działających w danej parafii oraz przedstawiciela młodzieży.

– Dzisiaj bardzo dużo mówi się w Kościele o nowej ewangelizacji. Wydaje się, że zaangażowanie wiernych świeckich, szczególnie przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, właśnie w działalność Parafialnej Rady Duszpasterskiej, jest jednym z wymiarów także nowej ewangelizacji – podkreśla ks. Polak i dodaje, że już Jan Paweł II w liście apostolskim „Novo Millennio Ineunte” wskazał również na znaczenie Parafialnych Rad Duszpasterskich w budowaniu komunii: „Teologia i duchowość komunii pobudzają bowiem pasterzy i wiernych do uważnego słuchania siebie nawzajem” – napisał Jan Paweł II.

Do PRD należą również członkowie z wyboru parafian. Zależnie od wielkości parafii i stopnia zaangażowania wiernych, liczba członków PRD wybranych przez parafian wynosi od 6 do 12.

Kadencja PRD trwa 5 lat. Warto przypomnieć, że podstawę do jej powołania dają dokumenty Kościoła, w których m.in. czytamy, że jeśli jest taka wola biskupa diecezjalnego, w każdej parafii może zaistnieć ciało doradcze, które będzie służyło radą proboszczowi parafii. Doradzanie powinno obejmować kwestie, np. duszpasterskie, katechetyczne czy też ekonomiczne.

2017-11-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posiedzenie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

rada duszpasterska

Mariusz Barcicki

Bp Ignacy Dec przewodniczył 9 listopada Mszy św. w katedrze, która rozpoczęła posiedzenie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. – Duszpasterzowanie musimy zaczynać od osobistego nawrócenia, którego potrzebują wszyscy: począwszy od biskupów, kapłanów, a skończywszy na świeckich – powiedział do zebranych Ordynariusz Świdnicki. – Nasza relacja z Chrystusem jest kluczowa w owocności pracy – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję