Reklama

Niedziela Świdnicka

Konferencja „Jan Paweł II – Czciciel Maryi”

Niedziela świdnicka 47/2017, str. 6

[ TEMATY ]

konferencja

Ryszard Wyszyński

Bp Ignacy Dec podczas konferencji w wałbrzyskim Aqua Zdroju

Bp Ignacy Dec podczas konferencji w wałbrzyskim Aqua Zdroju

Pod takim hasłem zorganizowana została tegoroczna, VIII już konferencja popularnonaukowa z cyklu „Jan Paweł II – Prorok naszych czasów”, która odbyła się 20 października w wałbrzyskim Aqua Zdroju. Konferencję, która była skierowana do wszystkich osób pragnących pogłębić swoją wiedzę o maryjności św. Jana Pawła II, papieża i naszego rodaka, przygotował Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu. Uczestników konferencji, do których zaproszenia były wcześniej kierowane z wałbrzyskich ambon i ulotek kolportowanych w parafiach, powitał Jerzy Langer, prezes Instytutu, a wśród nich gości honorowych m.in. bp. Ignacego Deca, członków założycieli stowarzyszenia – ks. inf. Józefa Strugarka, ks. Zbigniewa Stanka, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wicewojewodę dolnośląskiego Kamila Zielińskiego, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej Wałbrzycha Krystynę Olanin, prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka.

Przed rozpoczęciem wykładów miała miejsce uroczystość wręczenia Halinie Pankanin Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. – To wysokie odznaczenie państwowe przyznawane przez Prezydenta RP wręczył uroczyście wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński. Halina Pankanin order otrzymała za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy samorządowej – przypomniano w pięknej i obszernej laudacji. Halina Pankanin pełni funkcję sekretarza Instytutu Jana Pawła II w Wałbrzychu. Po dekoracji ze wzruszeniem podkreślała, że szczególnie miło było jej przyjmować to wysokie wyróżnienie państwowe w gronie osób, z którymi przez lata współpracowała w NSZZ „Solidarność”, będąc nauczycielem i w samorządzie miasta.

Reklama

Nasza konferencja nieprzypadkowo nosi hasło „Jan Paweł II – Czciciel Maryi”– mówił Jerzy Langer, rozpoczynając obrady. Odwołał się do ważnych rocznic maryjnych, a wśród nich do obchodzonego w tym roku 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie i 100. rocznicy objawień w Fatimie.

Treść konferencji stanowiły dwa wystąpienia. Pierwszy wykład był zatytułowany „Udział Matki Bożej w dziele odkupienia”, a wygłosił go ks. dr Zbigniew Chromy. Drugi wykład w kolejności pt. „Matka Boża w życiu i nauczaniu Jana Pawła II” przygotował i wygłosił bp prof. dr hab. Ignacy Dec. Oba rozwinięcia wymienionych w tytule tematów wzbudziły dużą uwagę słuchaczy. W podsumowaniu konferencji do podziękowań prezesa Jerzego Langera głębokie wyrazy uznania dodał, w imieniu organizatorów, także ks. inf. Józef Strugarek, który podkreślił, że oba wystąpienia utwierdziły nas po raz kolejny w przekonaniu, że papież Jan Paweł II jako czciciel Maryi jest dla nas wzorem, z którego nauk trzeba korzystać jak najczęściej i najgłębiej także w codziennym duszpasterzowaniu. Przemawiają za tym choćby nabożeństwa maryjne, bardzo żywe i popularne, skupiające wiele osób na modlitwach: różańcowej, litanii czy nowennach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które są tak cenione przez wiernych.

Po obradach uczestnicy konferencji, a wśród nich wicewojewoda i przedstawiciele władz samorządowych uczestniczyli w Mszy św. w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, odprawianej w intencji Stowarzyszenia Instytutu Jana Pawła II w Wałbrzychu. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył i kazanie na niej wygłosił bp Ignacy Dec. Na zakończenie Ordynariusz diecezji udzielił zgromadzonym, o co w imieniu parafian poprosił ks. proboszcz Zbigniew Chromy, błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II z okazji przypadającego w nadchodzącą niedzielę dnia liturgicznego wspomnienia o tym świętym. Ksiądz Biskup, co warte podkreślenia, poświęcił też w tym dniu i miał na sobie podczas Mszy św. ornat z wizerunkiem Jana Pawła II ufundowany przez Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II” w Wałbrzychu parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu. Szata ta będzie noszona na papieskich Mszach św. odprawianych co miesiąc, które wejdą na stałe do kalendarza tej parafii – zapowiedział proboszcz ks. Zbigniew Chromy.

2017-11-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: konferencja „Przygotowanie do małżeństwa na dziś i jutro”

[ TEMATY ]

małżeństwo

konferencja

Marcus-Hansson-Foter-CC-BY

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przygotowanie do małżeństwa na dziś i jutro” odbyła się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak zapewnił ks. prof. Jan Przybyłowski, konferencja jest połączeniem wiedzy teoretycznej z doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję