Reklama

COP23 w Bonn

Polska na szczycie klimatycznym ONZ

Polska delegacja na czele z Ministrem Środowiska prowadziła negocjacje z państwami z różnych stron świata podczas 23. szczytu klimatycznego ONZ (COP23) w Bonn. To bardzo ważne spotkania, które w przyszłości będą miały wpływ zarówno na klimat, jak i na światową gospodarkę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas gdy kilkudziesięcioosobowa delegacja broniła polskiej racji stanu i budowała międzynarodowe koalicje na szczycie klimatycznym ONZ, w Polsce niektóre media robiły wszystko, aby ją osłabić. Prof. Jan Szyszko był atakowany kilka razy dziennie, a komunikaty Ministerstwa Środowiska z Bonn były przeplatane sprostowaniami do bezpodstawnych pomówień „Gazety Wyborczej”. – Minister był kilka razy na pierwszych stronach gazet, które go atakowały właśnie w tym ważnym dla Polski czasie. Niektórzy nie byli w stanie przyjąć do wiadomości, że COP23 w Bonn skończy się dla polskiej delegacji sukcesem. Międzynarodowy prestiż pana ministra oznacza ich porażkę – powiedział Paweł Mucha, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Środowiska. – Całe szczęście, że delegacje prawie 200 państw w Bonn nie czytają „Gazety Wyborczej”. Dzięki temu minister mógł spokojnie prowadzić negocjacje i zapraszać uczestników na szczyt COP24 w Katowicach – dodał Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Polska delegacja w Bonn zrealizowała swój plan. Nadal są prowadzone prace nad wdrożeniem porozumienia paryskiego. Polsce zależy, by przez struktury ONZ wywrzeć wpływ na politykę klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej. Min. Szyszko podczas konferencji w Niemczech przypomniał, że w 2015 r. udało się wynegocjować porozumienie paryskie. Ta globalna umowa klimatyczna zacznie obowiązywać w 2020 r. – Dzięki polskim staraniom w tej umowie pochłanianie CO2 jest traktowane na równi z redukcją emisji – wielokrotnie podkreślał minister środowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atut dla Polski

Podczas głównego wystąpienia na sali plenarnej min. Szyszko mówił, że głównym celem i wartością porozumienia paryskiego jest wspólna odpowiedzialność, oparta na suwerenności państw, która uwzględnia ich zróżnicowane uwarunkowania, potrzeby i potencjał. – Polska od wielu lat intensywnie podejmuje praktyczne działania na rzecz implementacji zrównoważonego rozwoju i polityki klimatycznej. W Katowicach porozumienie paryskie musi stać się żywą strukturą realizującą swoje cele przez pakiet implementacyjny – podkreślił prof. Szyszko.

Reklama

Polska pokazała się na szczycie ONZ z bardzo dobrej strony. Zaprezentowała się jako państwo nie tylko redukujące emisję CO2, ale także dbające o jego pochłanianie przez glebę, a zwłaszcza lasy. Rolą odpowiedzialnych polityków jest bowiem dbanie o klimat i środowisko naturalne w taki sposób, aby nie hamowało to wzrostu gospodarczego. – Właśnie w taki sposób rozumie swoją misję prof. Szyszko, który od wielu lat skutecznie i konsekwentnie taką politykę realizuje – podkreślił Aleksander Brzózka.

Podczas szczytu minister rozmawiał z przywódcami wielu krajów oraz z osobami odpowiedzialnymi za politykę klimatyczną i przemysł. – Oprócz tego, że spotkał się z ministrami środowiska krajów UE, prof. Szyszko rozmawiał także z wieloma przedstawicielami krajów z innych kontynentów. Jednak na forum 200 państw świata liczy się każdy głos. Dzięki licznym kontaktom dyplomatycznym można skutecznie budować koalicje z krajami, które będą zdolne do przeforsowania polskich postulatów – wyjaśnił Brzózka. – Minister jest osobą bardzo rozpoznawalną wśród naukowców czy polityków zajmujących się ochroną klimatu i środowiska. Na szczycie ONZ jest on wielkim atutem Polski.

Min. Szyszko sporo czasu spędził na rozmowach z delegacją Fidżi, która sprawowała prezydencję na COP23. Prowadził on także negocjacje m.in. z Kanadą, Austrią, Arabią Saudyjską, przedstawicielem Rosji oraz George’em Davidem Banksem – doradcą ds. klimatu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. – Ze względu na duże doświadczenie USA w odniesieniu do mechanizmów rynkowych chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat oczekiwań amerykańskiego rządu dotyczących handlu uprawnieniami do emisji. To jeden z tematów, który będziemy omawiać podczas COP24 – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Reklama

Dwa lata dobrej zmiany w środowisku

Kierownictwo resortu środowiska podsumowanie dwóch lat swoich rządów zorganizowało w jednej z sal konferencyjnych w Bonn. Min. Szyszko powiedział, że od dwóch lat realizuje politykę Prawa i Sprawiedliwości. – Nawet gdy byliśmy w opozycji, staliśmy na stanowisku, że politykę klimatyczną UE powinno się renegocjować. Ta europejska polityka może jest widowiskowa, ale nie ma znaczenia w układzie światowym – podkreślił.

Wśród wielu zmian polityki w dziedzinie środowiska zwrócono uwagę na kilka podstawowych punktów. Pierwszym z nich jest sukces organizowania szczytu klimatycznego COP24, kolejnym – projekt gospodarki obiegu zamkniętego oraz nowe i długo wyczekiwane Prawo wodne. – Celem tej ustawy będzie przede wszystkim stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, finansowania gospodarki wodnej, a także usprawnienie mechanizmów zarządzania ryzykiem powodziowym – wyjaśnił minister środowiska. – Ponadto po ponad 30 latach udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie, który jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

Ministerstwo wydało wiele rozporządzeń i przeznaczyło bardzo dużo pieniędzy na walkę ze smogiem. Priorytetem jest ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli emisji powodowanej przez bardzo małe, lokalne kotłownie. W tym zakresie resort środowiska współpracuje z innymi ministerstwami, z którymi wspólnie wypracowano konkretne działania legislacyjne.

Z kolei ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 2020 r. resort środowiska przeznaczy na ten cel w sumie 10 mld zł.

Minister przypomniał również o najgłośniejszej sprawie, która odbija się echem w Polsce i za granicą, czyli o ochronie Puszczy Białowieskiej. Problem ten – według prof. Szyszko – jest modelowym przykładem dezinformacji, której uległa nawet Komisja Europejska. – Obecnie w Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza, jednak Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, którym jest przywrócenie jej zdrowia. Chronimy puszczę, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać ją piękną, różnorodną, a przede wszystkim żywą – wyjaśnił prof. Szyszko.

Reklama

Innowacje polskiej ekologii

W szczycie klimatycznym w Bonn uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mówiono o polskich lasach, czystym węglu i sposobie finansowania ochrony środowiska przez NFOŚiGW. Podczas licznych wydarzeń towarzyszących na COP23 delegacje ze świata interesowały się bardzo m.in. założeniami Leśnych Gospodarstw Węglowych jako koncepcji pochłaniania dwutlenku węgla przez ekosystem.Te gospodarstwa mają na celu zwiększanie chłonności CO2 i magazynowania go.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się polska propozycja biowęgla, czyli przetworzonej chemicznie biomasy. – Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2. Można go wykorzystać także w inny sposób, np. jako paliwo do węglowych ogniw paliwowych, dodatek do nawozów albo środek poprawiający retencję wody w glebie – wyjaśnił dr hab. Rafał Kobyłecki, profesor Politechniki Częstochowskiej.

Może się okazać, że takie pomysły jak biowęgiel będą wybawieniem dla zachodniej Europy, gdzie gleby są bardzo zniszczone przez wielkoprzemysłowe gospodarstwa rolnicze. – Zmiany klimatu, degradacja gleb czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska – stwierdził Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

2017-11-22 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję