Reklama

Dookoła Polski

Noty identyfikacyjne

Ofiary reżimów totalitarnych odzyskują tożsamość

Dzięki zaangażowaniu zespołu naukowców pod przewodnictwem wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i licznych wolontariuszy tożsamość odzyskało kolejnych 22 polskich bohaterów. W Pałacu Prezydenckim wręczono 1 lutego br. noty identyfikacyjne rodzinom zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów. – Do samego końca byli wierni złożonej przysiędze, walczyli o wolną i suwerenną Polskę – powiedział w czasie uroczystości prezydent RP Andrzej Duda. Jak podkreślił, odnalezienie szczątków bohaterów naszej walki o niepodległość to nadrabianie zaległości, które umożliwi oddanie im należytych honorów po latach zaniedbań. – Przez akt pochówku nie przywracamy im godności – bo oni ją zawsze mieli – ale przywracamy godność Polsce – zaznaczył Andrzej Duda.

– W tych twarzach, w losach tych osób zawarta jest dramatyczna historia Polski w połowie XX wieku – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Red.

***

Oświadczenie premiera Morawieckiego

Polska staje po stronie prawdy

Reklama

W telewizyjnym oświadczeniu 1 lutego 2018 r. premier Mateusz Morawiecki powiedział: – Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy; śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów.

Podkreślił, że Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią, a próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem. Jak dodał, polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, których doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. – Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata – zaznaczył.

– Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom – powiedział szef rządu.

Reklama

Podkreślił, że Polska chce walczyć z tym kłamstwem, w każdej jego postaci. – Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście – zaznaczył.

– Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli – zapewnił premier i dodał, że Polska od lat robi wiele, by być „strażnikiem pamięci o zbrodniach totalitaryzmów, zarówno na terytorium naszego kraju, jak i poza jego granicami”.

Powiedział, że Holokaust „był również niewyobrażalną polską tragedią”. – Wśród sześciu milionów polskich obywateli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, trzy miliony ludzi pochodziło ze społeczności polskich Żydów. To powoduje, że Polska jak żadne inne z państw Europy ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu.

Szef rządu odniósł się również do stanowiska Izraela. – Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną, historię potrafili opowiedzieć razem. Kultura Żydów polskich jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa. Dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, polski rząd mówi jasno – nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii – zaznaczył.

– Szerzenie prawdy o Holokauście to nie tylko zadanie Izraela, to również zadanie Polski. To walka o uniwersalną prawdę, która jest przestrogą dla całego świata – podkreślił premier Morawiecki.

Red.

***

Krótko

• W Polsce w 2016 r. dokonano 1,1 tys. legalnych aborcji, o 56 więcej niż w poprzednim roku. W zdecydowanej większości – 1044 aborcji dokonano z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.

• Gigantyczna przewaga – tak komentuje się wyniki najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych. Przeprowadzono go już po wybuchu burzy w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Na PiS chce głosować 49 proc. respondentów. Kolejne miejsce zajmuje PO z 15-procentowym poparciem. Pozostałe partie mają wynik jednocyfrowy.

• Senat zmienił swój regulamin. Zniesiono zapisy, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i że odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Zmiany przewidują też jawność głosowań dot. wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.

• Liczba ludności Polski na koniec 2017 r. wynosiła 38,4 mln osób. Pierwszy raz od sześciu lat liczba podawana przez GUS poszła w górę. Przede wszystkim wynika to z większej liczby urodzeń. W 2017 r. na świat przyszło u nas 403 tys. dzieci.

• Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Ustawa będzie wprowadzała zakaz etapami. Od 1 marca do 31 grudnia 2018 r. będą dozwolone dwie niedziele handlowe w miesiącu. W kolejnych latach liczba będzie malała.

• Rewelacyjny, jak na nasz kraj, był wzrost PKB w 2017 r., który wyniósł 4,6 proc. To najlepszy wynik od 2011 r. Z danych GUS wynika, że gospodarka mocno przyspieszyła w IV kwartale 2017 r. O połowę niższy był też deficyt budżetowy w stosunku do zakładanego.

***

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję