Reklama

Zwycięstwo za grobem

Juliusz Słowacki napisał proroczo w poemacie dygresyjnym „Beniowski”: „I moje będzie za grobem zwycięstwo!”. Ta porywająca fraza wielkiej poezji romantycznej wyjątkowo dobrze wpisuje się w losy ostatniego z Niezłomnych i Wyklętych Żołnierzy niepodległościowego podziemia powojennego – chorążego Antoniego Dołęgi ps. Znicz, Kulawy Antek, Mały Franio.

Reklama

Dowodził on na Lubelszczyźnie partyzanckim oddziałem aż do 1955 r., a przy konspiracyjnym wsparciu miejscowej ludności ukrywał się przed poszukującą go bezpieką w sumie przez 37 lat. Po śmierci w 1982 r. został pochowany w nieznanym dla ogółu miejscu. Z kolei w czerwcu 2017 r., a więc dopiero po 35 latach od jego śmierci, udało się odnaleźć jego mogiłę i zidentyfikować wydobyte z niej szczątki. 19 listopada ub.r. w Trzebieszowie na ziemi łukowskiej odbył się jego powtórny, bardzo uroczysty pogrzeb z udziałem biskupa diecezji siedleckiej Kazimierza Gurdy i wielkiej rzeszy wiernych. Prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście do uczestników tego niezwykłego wydarzenia w podniosłym tonie napisał o pośmiertnym zwycięstwie chorążego.

To symboliczne wydarzenie o wyjątkowo silnej wymowie patriotycznej i religijnej miało swój szczególny prolog pod koniec września 2017 r., a mianowicie podczas zakończenia organizowanego już od dziewięciu lat w Gdyni przez niezależnego reżysera i operatora Arkadiusza Gołębiewskiego nietypowego Festiwalu Filmowego NNW, czyli Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, którego jest on również dyrektorem. Specjalną nagrodą – „Drzwi do Wolności” zostali wówczas uhonorowani przedstawiciele społeczności Trzebieszowa i okolic, która przez lata wspierała wytrwale i skutecznie Niezłomnego Żołnierza – współziomka. Autorka dokumentalnego filmu o nim: „Polski nie zniszczy nikt na świecie” – Bogna Bender-Motyka odebrała natomiast wyróżnienie przyznane jej przez festiwalowe jury, a także specjalną Nagrodę im. Janusza Krupskiego, przyznaną przez dyrektora festiwalu.

Ten 35-minutowy fabularyzowany dokument, wyprodukowany w lubelskim oddziale Telewizji Polskiej, zasługuje na uwagę jako przykład udanej warsztatowo próby rekonstrukcji historycznej, ożywienia ważnej postaci, o której do niedawna prawie nikt nic nie wiedział. Ujawnienie wyjątkowej manifestacji symbolicznego oporu wobec narzuconego Polsce siłą komunizmu oraz niezłomnej wierności żołnierskiej przysiędze chorążego Antoniego Dołęgi zyskuje po latach niezwykłą siłę społecznego oddziaływania. W prostych, lecz trafnych inscenizacjach z udziałem kuzyna bohatera filmu, wcielającego się udanie w tę postać, autorka filmu ukazała na ekranie człowieka emanującego wewnętrzną prawdą niewzruszonej wiary w sens jednostkowego dawania krańcowego, a przy tym samotnego świadectwa. Oparcie tej rekonstrukcji na fragmentach ocalałych zapisków Antoniego Dołęgi – jego przejmujących modlitw i wierszy oraz religijnych rysunków – przydaje jej autentyzmu i budzi wzruszenie. Byłoby dobrze, gdyby ten ciekawy film mógł pozyskać możliwie szeroką, zwłaszcza młodzieżową widownię.

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję