Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Goleszów

Diecezjalna modlitwa o jedność

Centralne diecezjalne nabożeństwo w Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) odbyło się w czwartek 25 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Goleszowie.

– Od wielu lat katolicy i ewangelicy spotykają się naprzemiennie to w jednym, to w drugim kościele, by przed Boży majestat zanosić modlitwy o pojednanie i prosić Boga, by uczył nas codziennej jedności. Każdy, wchodząc do kościoła, mógł na sobie odczuć chłód i uderzenie łańcucha. Jako dzieci praojców wszyscy zbłądziliśmy i na swój sposób nadal jeszcze odczuwamy różne formy zniewolenia. Czasami nie jesteśmy świadomi, jak wciąż jesteśmy skrępowani łańcuchami. Ale Chrystus je przerywa – powiedział zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago w Goleszowie.

Reklama

Proboszcz miejscowej parafii św. Michała Archanioła ks. prał. Adam Drożdż podzielił się wspomnieniami z wcześniejszych nabożeństw ekumenicznych w kościołach goleszowskich. – Zawsze podkreślaliśmy to, co nas łączy: przede wszystkim potrzebę modlitwy i wspólnego dążenia do przezwyciężania tego, co nas dzieli, żebyśmy umieli wspólnie żyć i działać, tworząc jedną wspólnotę – powiedział.

Tydzień Modlitw przebiegał pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6)”. Do hasła nawiązał w kazaniu bp Roman Pindel. – Nasze nawrócenie i zerwanie z grzechem wiąże się koniecznie z zawierzeniem Bogu. Potrzebna jest ufność w to, że rozpoczęte nowe życie będzie lepsze, wytrwale, a przede wszystkim możliwe do osiągnięcia, bo przecież w tym wypadku to prawica Pana sławi się mocą – zauważył bp Roman Pindel. Nawiązał również do sensu Eucharystii danej nowemu ludowi od Boga: – Odwraca ona uwagę od rzeczy przemijających, a zwraca uwagę na dobra przyszłe. Daje życie wieczne i stanowi obietnicę zmartwychwstania. Przez ten pokarm Bóg pokazuje, że Jego prawica i dziś wsławia się mocą.

W nabożeństwie uczestniczyli biskupi ewangeliccy – Janusz Jagucki i Paweł Anweiler, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski, duchowni katoliccy i ewangeliccy, siostry diakonise, przedstawiciele władz gminy Goleszów i wierni obu wspólnot. Zaśpiewały chóry goleszowskich parafii – katolickiej pod dyrekcją Ewy Wigezzi-Skałki oraz chór mieszany i męski parafii ewangelickiej pod dyrekcją Anny Stanieczek. Na organach zagrała Helena Czarnecka. Na zakończenie biskupi Adrian Korczago i Roman Pindel udzielili błogosławieństwa wiernym.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dąż do sprawiedliwości” – hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2019r.

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Dannas/fotolia.com

„Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16,18-20) – to hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2019 r. Przyjęła je Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną i Konferencją Episkopatu Polski podczas dwudniowych obrad, które odbyły się 28 – 29 września na Świętym Krzyżu.

Obradom ekumenicznym współprzewodniczyli: bp Jerzy Samiec, prezes PRE oraz bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP. W czasie spotkania przygotowywano projekt „Przesłania Kościołów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”. Omówiono także przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019. Jego hasłem będą słowa: „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16,18-20).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję