Reklama

Niedziela Podlaska

Ku trzeźwości narodu!

W dniach 11-17 lutego br. obchodzimy 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności”. Tegoroczne modlitwy o trzeźwość Polaków będą odmawiane w kontekście obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Niedziela podlaska 6/2018, str. IV

[ TEMATY ]

trzeźwość

Monika Kanabrodzka

Ks. Krzysztof Kościelecki – diecezjalny duszpasterz trzeźwości

Ks. Krzysztof Kościelecki – diecezjalny duszpasterz trzeźwości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Będzie to szczególne odwołanie do słów św. Jana Pawła II:

„Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale zdobywać”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Praca diecezjalnego duszpasterza trzeźwości

Ks. Krzysztof Kościelecki jest obecnie proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Śledzianowie oraz od 3 lat pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza trzeźwości. Ks. Kościelecki od wielu lat pracuje z grupami anonimowych alkoholików, działaczami trzeźwościowymi, a także współpracuje z instytucjami, które zajmują się szerzeniem trzeźwości oraz pomaganiem tym, którzy są uzależnieni. Ks. Kościelecki wspomina współpracę z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w której znana była postać dr. Bogdana Woronowicza – przyjaciela anonimowych alkoholików i jednego z pierwszych prekursorów szerzenia idei abstynencji i trzeźwości w oparciu o zasadę 12 kroków.

Reklama

Diecezjalny duszpasterz trzeźwości odwiedza grupy anonimowych alkoholików, które najczęściej znajdują się przy parafiach. – Szczególny kontakt utrzymuję ze Stowarzyszeniem „Ignis” w Siemiatyczach, w którym działają osoby z dużym pokładem energii, zapałem do pracy. Co więcej, niedawno dowiedziałem się, że na terenie diecezji drohiczyńskiej działa Krucjata Wyzwolenia Człowieka – opowiada ks. Kościelecki. Dodatkowo, co miesiąc w Śledzianowie odprawiana jest Msza św. dla tych, którzy należą do grupy AA lub tych, którzy są współuzależnieni. Organizowane są również spotkania w świetlicy w Śledzianowie i Siemiatyczach, które służą lepszemu poznaniu się, podzieleniu doświadczeniami życiowymi, problemami rodzinnymi. – W grupach AA zdarzają się osoby, które dawno temu zgubiły kontakt z Kościołem i potrzebują wsparcia duchowego, rozmowy – dodaje ks. Kościelecki. W takich i innych przypadkach kapłan pełni rolę pomocniczą, wspierającą. Pokazuje trzeźwy styl życia oraz pomaga rozwiązywać inne problemy, bo na drodze trzeźwościowej czyha wiele pułapek.

„Nie piję, bo kocham”

W ubiegłym roku we wrześniu odbył się Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siemiatyczach w ramach Ogólnopolskiego Kongresu, który przebiegał pod hasłem: ,,Nie piję, bo kocham”. Został poruszony w nim problem uzależnień w kontekście wyjścia z choroby alkoholowej oraz wsparcia duchowego w długiej drodze do trzeźwości. Było to jednodniowe spotkanie, w którym wziął udział m.in. bp Tadeusz Pikus, ks. Zbigniew Koniecki – konsultant zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz ks. Krzysztof Kościelecki. Niepokojące dane zostały wcześniej zaprezentowane na Kongresie Trzeźwościowym w Warszawie. Według najnowszych badań Polska znajduje się na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o drastyczny wzrost spożycia alkoholu w całej Unii Europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Te zatrważające wyniki dają do zrozumienia, jak ważny jest udział osób świeckich i duchownych w kształtowaniu postawy życia w trzeźwości oraz jak wielka jest skala problemu.

Reklama

Duszpasterz Trzeźwości podkreśla, że wiele osób uważa, że skoro dana osoba przeszła terapię w specjalistycznym ośrodku – która zwykle trwa 6 tygodni – została wyleczona. Jest to błędne myślenie. Z chorobą alkoholową żyje się do końca życia, ponieważ jest to choroba duszy, ciała i psychiki. Każda z tych sfer została zniszczona przez alkohol. Nie można zagwarantować, że alkoholik trzeźwiejący nie wróci do picia. – Znam wielu ludzi, którzy nawet po 12 latach życia w trzeźwości sięgali po alkohol. Są to zazwyczaj osoby inteligentne, które potrafiły przepić cały swój majątek – opowiada ks. Kościelecki. Niezwykle ważna w takich przypadkach jest świadomość, że dla takiej osoby alkohol w ogóle nie istnieje i nie może wrócić do „kontrolowanego picia”.

Modlitwa – broń w walce z chorobą alkoholową

Reklama

Z uzależnienia alkoholowego samemu się nie wychodzi. Człowiek dotknięty takim problemem musi znaleźć grupę, która będzie dla niego wsparciem bądź osoby, które pomogą mu zmierzyć się z tym problemem. W całym procesie leczenia przychodzi chęć wypicia. W takich przepadkach niezmiernie ważną rolę odgrywają osoby z bliskiego bądź dalszego kręgu, do których osoba z problemami alkoholowymi będzie mogła zawsze zadzwonić. Kolejnym krokiem są cykliczne spotkania, które są organizowane w ramach spotkań AA w oparciu o program 12 kroków. – Spotkałem się z powiedzeniem, że w promieniu 30 km zawsze znajdzie się grupa anonimowych alkoholików, do której można się udać – mówi ks. Kościelecki. Warto podkreślić, że nigdy samemu człowiek nie będzie trzeźwiał. – Równolegle do trzeźwienia kogoś, kto ma problem z alkoholem, musi iść zdobywanie wiedzy i samoświadomość ze strony rodziny i najbliższych – dodaje ks. Krzysztof Kościelecki. W tych trudnych przypadkach bardzo ważne jest odkrywanie sfery duchowej. Modlitwa jest podstawową bronią. To ona często zmienia ludzkie serca. – Jestem świadkiem tego, jak wiele osób mówi, że modlitwa matki, żony wyprosiła trzeźwość. Pamiętam historię Wacława z Poznania. Swoje życie w trzeźwości przypisuje śp. matce. Mówi, że jest głęboko przekonany, że to właśnie modlitwa matki wyprosiła łaskę przezwyciężenia choroby alkoholowej – opowiada ks. Krzysztof. Należy pamiętać, że nie jest to nigdy efekt natychmiastowy i mechaniczny. – Pan Bóg prowadzi nawet w tych trudnych chwilach – podsumowuje ks. Krzysztof Kościelecki.

Żeby Polska była Polską!

Warto dodać, że pijaństwo jest antytezą polskości. Jeżeli naród polski ulegnie pokusie alkoholu, wtedy przegra wolność, która – jak mawiał Jan Paweł II jest nam zarówno dana, jak i zadana.

51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest okazją do zawierzenia ojczyzny w modlitwie i wypraszania łask dla całego narodu. Ubiegłoroczny Kongres Trzeźwości został przeprowadzony pod hasłem „Odpowiedzialność rodziny, Kościoła i samorządu”. Doprowadziło to do wypracowania Narodowego Programu Trzeźwości, który składa się z szeregu wskazań, rad i rekomendacji do popularyzowania postawy trzeźwościowej w rodzinach, w środowiskach zawodowych. Ważne, aby podjęte działania wszystkich zaangażowanych w to dzieło nie poszły w niepamięć, lecz były owocną kontynuacją w oparciu o tegoroczne osiągnięcia.

Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji. Tegoroczny 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu przypada w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległość. Nasz naród i państwo wyrastają z korzeni chrześcijańskich, które wielokrotnie w obliczu wielu uciśnięć, włączało się w europejską rodzinę wartości. To często osoby duchowne były swoistym parasolem ochronnym w czasach zaborów przed zamierzonym działaniem nieprzyjaciół naszej ojczyzny skierowanym na upijanie społeczeństwa, w celu łatwiejszego sprawowania kontroli nad zniewolonym narodem. W tym szczególnym czasie trzeba podjąć wezwanie Kościoła i Gietrzwałdzkiej Pani, żeby Polska była Polską.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studium Apostolstwa Trzeźwości w Krakowie

[ TEMATY ]

trzeźwość

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad 700 osób otrzymało do tej pory dyplom ukończenia Studium Apostolstwa Trzeźwości w Krakowie, powołanego przez śp. kard. Franciszka Macharskiego. Uczestnicy Studium to osoby podejmujące posługę w parafialnych grupach trzeźwościowych, uzależnieni od alkoholu, ale także ci, którzy doświadczają życia pod jednym dachem z osobą uzależnioną. Przed sierpniem, miesiącem trzeźwości, przypominamy o działalności krakowskiego ośrodka.

Studium Apostolstwa Trzeźwości zostało powołane przez kard. Franciszka Macharskiego w 1986 r. Jego dyrektorem i organizatorem od początku był michalita ks. dr Józef Winiarski, który pełnił swoją służbę aż do śmierci 14 maja 2002.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów

2025-04-12 07:54

[ TEMATY ]

debata prezydencka

PAP/Adam Kumorowicz

Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta.

Debata w Końskich początkowo miała być spotkaniem „jeden na jeden” Rafała Trzaskowskiego (kandydata KO) i Karola Nawrockiego (popieranego przez PiS). Przedstawiciele TVP, TVN i Polsatu informowali, że są gotowi do zorganizowania i transmitowania debaty. Sztab Nawrockiego chciał jednak, by do debaty zostały dopuszczone też inne telewizje. Ponieważ do porozumienia sztabów nie doszło, TV Republika zorganizowała własną debatę na miejskim rynku w Końskich. Trzaskowski podtrzymywał natomiast zaproszenie dla Nawrockiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję