Reklama

Niedziela Małopolska

Polak biskupem w Afryce

„Dla mnie żyć to Chrystus” – takie będzie hasło posługiwania nowego biskupa diecezji Bouar. 11 lutego w Republice Środkowoafrykańskiej odbędą się święcenia biskupie ks. Mirosława Gucwy. Kapłan diecezji tarnowskiej od 1992 r. głosi Ewangelię w Afryce i jest zaangażowany w przywrócenie pokoju w tej części świata

Niedziela małopolska 6/2018, str. V

[ TEMATY ]

biskup

Afryka

Ewa Biedroń

Biskup nominat Mirosław Gucwa udziela wywiadu w rozgłośni radiowej

Biskup nominat Mirosław Gucwa udziela wywiadu
w rozgłośni radiowej

Na święceniach będzie obecna delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z bp. Andrzejem Jeżem, jednym z konsekratorów. Nie zabraknie też chorych, bo 11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. – Na uroczystości zgromadzą się chorzy i biedni. Ja ich nazywam VIP-ami Kościoła, bo to są osoby najważniejsze. Od ich modlitwy i cierpienia wiele zależy – mówi biskup nominat. Ks. Mirosław Gucwa od lat jest zaangażowany w dialog międzyreligijny, więc na święcenia przybędą też przedstawiciele Kościołów protestanckich oraz muzułmanie.

W rodzinnych stronach

O biskupie nominacie pamięta także rodzinna parafia w Pisarzowej, która duchowo będzie łączyć się z Bouar. – To honor, wyróżnienie, wielki dar dla parafii – mówi ks. Andrzej Bąk. Misjonarz odwiedził rodzinne strony w okresie świątecznym. – Wspieramy go, modlimy się za niego i nadal tak będzie – dodaje proboszcz z Pisarzowej. Nocna adoracja na początku lutego oraz nowenna misyjna w parafii to szczególna modlitwa za biskupa nominata i diecezję Bouar. – To odważny, Boży człowiek. Przesyła nam listy z misji. Czytam je parafianom, by wiedzieli, co dzieje się w Bouar – opowiada kapłan.

Reklama

Podczas wizyty w Polsce i w rodzinnej diecezji biskup nominat Mirosław Gucwa poprosił zwłaszcza o modlitwę w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej. Sytuacja nadal jest tam trudna z powodu trwającego od kilku lat konfliktu zbrojnego. – Trzy czwarte kraju zajęte jest przez grupy zbrojne. Najbardziej cierpią niewinni – kobiety i dzieci. W imieniu tych, którzy cierpią i się boją, rozmawiamy z szefami grup zbrojnych, a także z tymi, którzy mogą wpłynąć na to, żeby sytuacja się uspokoiła. Od 2013 r. wiele razy rozmawiałem z szefami tych grup i nigdy nie spotkałem się z agresją z ich strony. Myślę, że dalej tak będzie – dodaje misjonarz.

Na afrykańskiej ziemi

W okresie rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej biskup nominat dał początek działalności Platformie Religijnej. To zgromadzenie przedstawicieli wyznawców religii chrześcijańskiej – katolików i protestantów – oraz islamu. Ich celem jest wspólna modlitwa i inne działanie na rzecz pokoju. – Spotykamy się regularnie, przez ostatnie 2 lata – co tydzień. Rozmawiamy i udajemy się razem do miejsc, gdzie są konflikty. Dotychczas dojechaliśmy wszędzie, gdzie zaplanowaliśmy – opowiada biskup nominat.

Kapłan był w diecezji Bouar proboszczem, rektorem niższego seminarium, kanclerzem kurii diecezjalnej, kapelanem więzienia i szpitala, wikariuszem generalnym. Mocno angażuje się w pomoc potrzebującym m.in. jako promotor centrum alfabetyzacji dla kobiet, które mają w tym kraju utrudniony dostęp do nauki. Odznaczył się też dużą odwagą w okresie uwięzienia ks. Mateusza Dziedzica, podejmując działania na rzecz uwolnienia misjonarza i dostarczając mu potrzebne do życia duchowego i fizycznego środki. Jako jedyny kontaktował się z nim telefonicznie. O nowej posłudze bp Mirosław mówi, że należy kontynuować to, co zostało stworzone. – Więcej troski trzeba będzie poświęcić formacji młodych ludzi, którzy wstępują do seminarium, a także formacji nowych kapłanów. Ważną rzeczą będzie również formacja teologiczna i liturgiczna osób świeckich – podkreśla. Dodaje, że priorytetem jest też troska o biednych i chorych: – Wiele osób musiało opuścić swoje domy, wioski, więc potrzebują pomocy nie tylko materialnej, ale i duchowej. To będzie zadanie dla Caritas diecezjalnej i parafialnej. 30 lat na misji

Reklama

Ta nominacja to także docenienie misyjnej działalności Kościoła tarnowskiego – tak wypowiedział się kard. Dieudonné Nzapalainga podczas rozmowy z ks. Mirosławem Gucwą. W tym roku przypada bowiem 30-lecie posługi tarnowskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszym duchownym, który rozpoczął głoszenie Ewangelii w Bimbo, był ks. Józef Ziobroń. W minione lata 24 kapłanów diecezjalnych wyjechało na misje do Republiki Środkowoafrykańskiej, by głosić Ewangelię i pomagać mieszkańcom, często ratując ich życie. Obecnie jest tam 12 kapłanów diecezji tarnowskiej.

– To ogromny wysiłek duszpasterski naszych księży, którzy pokonują tysiące kilometrów, by sprawować sakramenty. To także działalność charytatywna prowadzona dzięki wsparciu diecezji tarnowskiej. Najbardziej znanym projektem jest szpital w Bagandou, gdzie od niespełna 10 lat ratuje się życie dzieci i dorosłych. Natomiast od 2000 r. w Bimbo udzielana jest pomoc dla sierot, którym m.in. misjonarze finansują edukację i posiłki – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: 95. urodziny kardynała Alvareza

[ TEMATY ]

biskup

urodziny

Episkopat.pl

Hiszpański kardynał Francisco Alvarez Martinez kończy 14 lipca 95 lat. Jest siódmym z najstarszych spośród 222 kardynałów Kościoła powszechnego. W latach 1995-2002 kierował bogatą w tradycje archidiecezją Toledo. W 2001 roku papież Jan Paweł II powołał go do grona kardynałów.

Hiszpania ma obecnie 15 kardynałów. Stanowią oni drugą pod względem liczby purpuratów grupę narodową po Włochach (42), a przed kardynałami USA (14). Spośród 15 kardynałów hiszpańskich siedmiu jest w wieku poniżej 80 lat, mając tym samym prawo udziału w wyborze papieża.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję