Styczniowe święto babć i dziadków obchodzone jest nie tylko w rodzinnych domach i przedszkolach. Od wielu lat młodzież z koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży wyjeżdża do Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku. Sędziwi przyjaciele młodzieży oczekują na to serdeczne spotkanie od 1997 r. Wówczas patronem szkoły został męczennik z Kraśnika ks. Stanisław Zieliński, a troska o bliźnich, w tym o osoby starsze, jest realizacją zadania: „Idziemy drogą naszego patrona”.
22 stycznia uczniowie Szkolnego Koła Caritas stawili się w świetlicy domu pomocy, gdzie już czekali na nich ci pensjonariusze, którym stan zdrowia pozwolił na opuszczenie pokoju. Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem, gdyż mieszkańcy otrzymali od wolontariuszy słodkie upominki. Indywidualnie przekazane prezenty i serdeczne życzenia z okazji dnia babci i dziadka wywołały wiele wzruszeń. Główną część spotkania wypełnił występ teatralny ze scenkami z życia starszych ludzi. Były to fragmenty z wybranych utworów literackich, które podkreślały rolę starszych osób w życiu społecznym i odpowiedzialność młodego pokolenia za nich. Mieszkańcy z dużym zaangażowaniem przeżywali oglądane scenki. Wzruszające dla nich były te, w których o swoich babciach i dziadkach opowiadali młodzi ludzie. Artyści zadbali o odpowiednie kostiumy i rekwizyty, a liczne próby przyniosły zamierzony efekt. Po przedstawieniu mieszkańcy domu pomocy dzielili się swoimi wrażeniami, jednogłośnie stwierdzając, że spotkanie z uczniami jest o wiele przyjemniejsze od oglądania telewizji. Wolontariusze ze Stróży nie zapomnieli o osobach, które z powodu choroby lub niedyspozycji fizycznej zostały w swoich pokojach. Dla nich również przygotowano słodycze i życzenia.
Na koniec spotkania dyrektor placówki podziękowała uczniom za przybycie i zaprosiła ich na kolejne odwiedziny u kraśnickich seniorów. Młodzi powrócili do swoich domów pewni, że uczynili coś dobrego dla tych, którzy jesień swego życia spędzają w domu pomocy społecznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu