Reklama

Birmingham zdobyte

W pierwszych dniach marca 2018 r. w brytyjskiej National Indoor Arena w Birmingham odbywały się 17. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Były one dla nas niezwykle udane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanosi się na to, że rok 2018 będzie dla polskiego sportu obfitował w sukcesy. Nie sposób wymienić wszystkie imprezy, w których z pewnością usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym razie ostatnio słyszeliśmy go z racji mistrzostw w Birmingham. Oto bowiem Adam Kszczot (RKS Łódź) sięgnął po złoto w biegu na 800 m. Nasza zaś męska drużyna w sztafecie 4x400 m sprawiła ogromną niespodziankę, ponieważ pierwszy raz w historii zdobyła złoty medal mistrzostw świata i ustanowiła nowy halowy rekord globu (3 min 01,77 sek.). Pobiegli w niej: Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn), Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław), Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina (obaj WKS Śląsk Wrocław).

Na szczególną uwagę zasługuje Jakub Krzewina, który niczym torpeda na końcowych metrach wyprzedził jednego z faworyzowanych Amerykanów. Warto w tym miejscu podkreślić, że – podobnie jak zdecydowana większość naszych sportowców – okazuje on swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny. W jego przypadku objawia się to m.in. przez stroje, w których możemy go oglądać na wielu zdjęciach. I tak na jego koszulkach znajdują się patriotyczne emblematy, np.: logo Związku Jaszczurczego, napis NSZ czy słowa: „Amor Patriae nostra lex” (Miłość Ojczyzny naszym prawem).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wracając do królowej sportu, to trzeba odnotować, że w Birmingham nasze panie wywalczyły srebrny medal w sztafecie 4x400 m. Przy okazji ustanowiły nowy rekord Polski (3 min 26,09 sek.). Były to: Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań), Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) i Małgorzata Hołub-Kowalik (KL Bałtyk Koszalin). Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz) natomiast został wicemistrzem świata w biegu na 1500 m, a Piotr Lisek (Olimpia Poznań) zajął 3. miejsce w skoku o tyczce.

W sumie Biało-Czerwoni zdobyli na tych mistrzostwach 5 medali, co dało nam 3. miejsce w tabeli końcowej, a w klasyfikacji punktowej nasz narodowy team zajął 4. lokatę. Uczestniczyło w nich 632 zawodników ze 144 reprezentacji w 26 konkurencjach.

Nie byłbym sobą, gdybym na koniec nie wspomniał o ostatnich sukcesach naszych skoczków narciarskich. Po udanej zimowej olimpiadzie nie zwalniają tempa, a Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane) pewnie zmierza po drugą w karierze Kryształową Kulę Pucharu Świata.

2018-03-07 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najstarszy ksiądz na świecie zmarł w wieku 110 lat. Urodził się w pobliżu Gdańska

2026-05-31 13:25

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć księdza

© Bistum Fulda / Burkhard Beintken

Najstarszy ksiądz katolicki na świecie zmarł w wieku 110 lat w powiecie Fulda w Niemczech. Ks. Bruno Kant zmarł w piątek wieczorem w domu spokojnej starości w Eichenzell-Löschenrod, poinformowała w sobotę diecezja Fulda. W dniu swoich 110. urodzin, 26 lutego, ks. Kant otrzymał osobisty list gratulacyjny od papieża Leona XIV. Do 102. roku życia kapłan regularnie pełnił posługę duszpasterską.

W sobotę biskup Fuldy Michael Gerber oddał cześć ks. Kantowi jako kapłanowi, którego świadectwo wiary i służby ukształtowało wielu ludzi na przestrzeni pokoleń. „Nawet w podeszłym wieku emanował pokorą, współczuciem i duchową głębią, które charakteryzowały całe jego kapłańskie życie”. Wraz ze śmiercią Kanta diecezja Fulda straciła księdza, „którego życie naznaczyło ponad wiek historii Kościoła i społeczeństwa”.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: Zdewastowali kościół... gaśnicami!

2026-05-31 18:43

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Autorstwa Sławomir Milejski/commons.wikimedia.org

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach

W piątek 29 maja o godzinie 16.30 oficer dyżurny kłobuckiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące zdewastowania kościoła w Zajączkach Pierwszych poprzez rozpylenie zawartości gaśnicy proszkowej - informuje klobucka.pl.

Ze zgłoszenia wynikało, że w zdarzeniu udział mogło brać dwóch mężczyzn. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, szybko wytypowali i zatrzymali osoby mogące mieć związek ze sprawą.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje z bł. ks. Jerzym

2026-06-01 08:43

[ TEMATY ]

rekolekcje

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jeszcze tylko dzisiaj można zgłaszać się na rekolekcje z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, które odbędą się w jego żoliborskim sanktuarium.

Uczestnicy rekolekcji spotkają świadków życia księdza Jerzego, zwiedzą jego muzeum, mieszkanie w którym mieszkał i kaplicę z relikwiami sutanny, którą miał na sobie w ostatniej drodze. Uczestnicy wysłuchają katechez poświęconych duchowości księdza Popiełuszki, poznają jego nauczanie i spotkają się w historykiem. Wezmą też udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, zmówią różaniec przy grobie męczennika i będą mogli odbyć spowiedź rekolekcyjną.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję