Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: abp Budzik i abp Abel wspólnie modlili się o jedność chrześcijan

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski, Abel, wspólnie modlili się o jedność chrześcijan. – Ta Eucharystia to znak, że szukamy nie tego co nas dzieli, lecz wspólnie koncentrujemy się na Tym, Który nas łączy – Jezusie Chrystusie - mówił abp Abel podczas homilii w kościele akademickim KUL.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik

Eucharystii przewodniczył abp Budzik, zaś prawosławny hierarcha wygłosił homilię. Msza święta wpisuje się w lubelskiego obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Abp Budzik zwrócił uwagę, iż obchodzony w Kościele Tydzień Modlitw jest naśladowaniem samego Chrystusa Pana, który prosił Boga Ojca o jedność swoich uczniów. – Nasz Pan posłał Ducha Świętego, aby prowadził nas do pełnej prawdy, obdarzał jednością, miłością i pokojem – mówił metropolita lubelski.

Reklama

Zauważył, iż tegoroczne hasło obchodów „„Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«" (J 4,7) jest niejako zaproszeniem do źródła jakim jest Jezus Chrystus. Podkreślił też, iż symbolicznie ukazana woda jest uosobieniem Ducha Świętego. - Wołamy zatem do Niego aby był z nami, przyszedł do nas, aby nas napoił, przemienił, uświęcił, abyśmy mieli odwagę zaczerpnąć Wody Żywej i z odnowioną duchową energią szukać dróg pełnej jedności - podkreślił abp Budzik.

Abp Abel powiedział w homilii, że hasło tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego: "Daj mi pić!", to wołanie do Kościołów. - Podzielcie się doświadczeniem, źródłem tradycji! To może stanowić dla nas ukojenie naszych pragnień w podzielonym chrześcijaństwie - podkreślał prawosławny duchowny. Zaznaczył także, iż jedność Kościoła jest oczekiwanym spełnieniem modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa, ale jest niemożliwa bez Ducha Świętego.

- Ruch ekumeniczny jest ze swej natury rozszerzeniem się Pięćdziesiątnicy - dodał. - Pan posłał świadków do głoszenia chwały, a oni z czasem zapomnieli o tym, posprzeczali się i podzielili się. A choć w pamięci mieli słowa Pańskie i Wieczernika, aby byli jedno, to jednak podzieli się na katolików, prawosławnych, protestantów i wielu innych często nawet zapominając, że są Chrześcijanami, że mają być świadkami chwały Pana - ubolewał abp Abel.

Reklama

Wielokrotnie powtarzał, iż Bóg jest miłością, a kto pozostaje w miłości pozostaje w Bogu. - Ten kto nie miłuje brata, którego widzi, nie może miłować Boga którego nie widzi. Im trudniejsze są okoliczności, tym mocniej trzeba przypominać, że Chrystus jest mocnym sternikiem na statku swojego Kościoła. On prowadzi wiernych po falach morza życia, aby przyprowadzić ich do spokojnej przystani – Ojczyzny niebieskiej - mówił abp Abel.

W trakcie homilii wskazywał, iż coraz częściej doświadczamy zagrożeń jakie niesie ze sobą współczesny świat: nihilizm, racjonalizm, materializm, konsumpcjonizm. - Uleganie procesowi laicyzacji, sprowadzanie chrześcijaństwa do indywidualnych przekonań sprawia, że coraz bardziej traci ono kulturowo i społecznie znaczenie – podkreślił abp Abel. Zwrócił uwagę, iż w Europie toczy się nieustanna walka o usuwanie symboli wiary chrześcijańskiej, represjonowani są Ci, którzy mają odwagę publicznie wyznawać Zbawiciela.

- My chrześcijanie, niezależnie od tego czy prawosławni, czy katolicy czy protestanci prośmy Pana dziejów o ten upragniony dar jedności. Tylko nasze wspólne świadectwo wiary, płynącej z miłości do Chrystusa może nam pomóc w obronie przed zagrożeniami, tylko w jedności będziemy mieli moc, aby bronić naszej chrześcijańskiej tożsamości i przekazać wiarę kolejnym pokoleniom - podkreślił abp Abel.

Lubelskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwają do niedzieli i zakończą się nieszporami w cerkwi prawosławnej.

2015-01-23 19:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie możemy spać spokojnie - wywiad z abp. Stanisławem Budzikiem

[ TEMATY ]

wywiad

abp Wiktor Skworc

ad limina

Katarzyna Artymiak

Musimy rozpocząć nową ewangelizację i uczyć się jej metod od Ojca Świętego Franciszka – mówi abp Stanisław Budzik. W wywiadzie dla KAI metropolita lubelski opowiada o wizycie „Ad limina” polskich biskupów, o tym, czy Kościół w Polsce odeprze proces laicyzacji, prezentuje liczne inicjatywy ewangelizacyjne w archidiecezji lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję