Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: abp Budzik i abp Abel wspólnie modlili się o jedność chrześcijan

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski, Abel, wspólnie modlili się o jedność chrześcijan. – Ta Eucharystia to znak, że szukamy nie tego co nas dzieli, lecz wspólnie koncentrujemy się na Tym, Który nas łączy – Jezusie Chrystusie - mówił abp Abel podczas homilii w kościele akademickim KUL.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik

Eucharystii przewodniczył abp Budzik, zaś prawosławny hierarcha wygłosił homilię. Msza święta wpisuje się w lubelskiego obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Abp Budzik zwrócił uwagę, iż obchodzony w Kościele Tydzień Modlitw jest naśladowaniem samego Chrystusa Pana, który prosił Boga Ojca o jedność swoich uczniów. – Nasz Pan posłał Ducha Świętego, aby prowadził nas do pełnej prawdy, obdarzał jednością, miłością i pokojem – mówił metropolita lubelski.

Zauważył, iż tegoroczne hasło obchodów „„Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«" (J 4,7) jest niejako zaproszeniem do źródła jakim jest Jezus Chrystus. Podkreślił też, iż symbolicznie ukazana woda jest uosobieniem Ducha Świętego. - Wołamy zatem do Niego aby był z nami, przyszedł do nas, aby nas napoił, przemienił, uświęcił, abyśmy mieli odwagę zaczerpnąć Wody Żywej i z odnowioną duchową energią szukać dróg pełnej jedności - podkreślił abp Budzik.

Abp Abel powiedział w homilii, że hasło tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego: "Daj mi pić!", to wołanie do Kościołów. - Podzielcie się doświadczeniem, źródłem tradycji! To może stanowić dla nas ukojenie naszych pragnień w podzielonym chrześcijaństwie - podkreślał prawosławny duchowny. Zaznaczył także, iż jedność Kościoła jest oczekiwanym spełnieniem modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa, ale jest niemożliwa bez Ducha Świętego.

- Ruch ekumeniczny jest ze swej natury rozszerzeniem się Pięćdziesiątnicy - dodał. - Pan posłał świadków do głoszenia chwały, a oni z czasem zapomnieli o tym, posprzeczali się i podzielili się. A choć w pamięci mieli słowa Pańskie i Wieczernika, aby byli jedno, to jednak podzieli się na katolików, prawosławnych, protestantów i wielu innych często nawet zapominając, że są Chrześcijanami, że mają być świadkami chwały Pana - ubolewał abp Abel.

Wielokrotnie powtarzał, iż Bóg jest miłością, a kto pozostaje w miłości pozostaje w Bogu. - Ten kto nie miłuje brata, którego widzi, nie może miłować Boga którego nie widzi. Im trudniejsze są okoliczności, tym mocniej trzeba przypominać, że Chrystus jest mocnym sternikiem na statku swojego Kościoła. On prowadzi wiernych po falach morza życia, aby przyprowadzić ich do spokojnej przystani – Ojczyzny niebieskiej - mówił abp Abel.

Reklama

W trakcie homilii wskazywał, iż coraz częściej doświadczamy zagrożeń jakie niesie ze sobą współczesny świat: nihilizm, racjonalizm, materializm, konsumpcjonizm. - Uleganie procesowi laicyzacji, sprowadzanie chrześcijaństwa do indywidualnych przekonań sprawia, że coraz bardziej traci ono kulturowo i społecznie znaczenie – podkreślił abp Abel. Zwrócił uwagę, iż w Europie toczy się nieustanna walka o usuwanie symboli wiary chrześcijańskiej, represjonowani są Ci, którzy mają odwagę publicznie wyznawać Zbawiciela.

- My chrześcijanie, niezależnie od tego czy prawosławni, czy katolicy czy protestanci prośmy Pana dziejów o ten upragniony dar jedności. Tylko nasze wspólne świadectwo wiary, płynącej z miłości do Chrystusa może nam pomóc w obronie przed zagrożeniami, tylko w jedności będziemy mieli moc, aby bronić naszej chrześcijańskiej tożsamości i przekazać wiarę kolejnym pokoleniom - podkreślił abp Abel.

Lubelskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwają do niedzieli i zakończą się nieszporami w cerkwi prawosławnej.

2015-01-23 19:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Podczas uroczystej Eucharystii otwierającej w Lublinie obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości abp Stanisław Budzik podkreślił, że "służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek".

- Gaude Mater Polonia - Raduj się Matko Polsko! W Święto Niepodległości zanoś przed ołtarze Króla i Pana zastępów, tego który ochraniał Twoje dzieci tarczą swej opieki, wdzięczną modlitwę i wołaj: "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!" – mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Błogosław dzieciom, aby dobrze wykorzystały piękny, ale trudny dar wolności. By służbę ojczyźnie uważały za swój najświętszy obowiązek - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze bronią Jana Pawła II - specjalny dodatek

2023-01-25 13:54

redakcja

"Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" – bezpłatny dodatek specjalny już w tym tygodniu ukaże się jednocześnie w trzech tygodnikach katolickich: "Niedzieli", „Gościu Niedzielnym” oraz „Idziemy”.

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję