Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowa pielgrzymka

Szkoły i Przedszkola Katolickie

Jubileuszowa 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół i Przedszkoli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zgromadziła 18 czerwca br. ok. 4 tys. uczniów, nauczycieli i duszpasterzy szkół katolickich z całej Polski. Przybywają oni każdego roku, by podziękować za kończący się rok szkolny. – Zaskakującym owocem naszych pielgrzymek i każdorazowego zawierzenia tutaj, na Jasnej Górze, i w innych miejscach Matce Bożej naszych szkół jest powstawanie tych szkół – stwierdził Grzegorz Nawrocki, wiceprezes SPSK.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas Eucharystii został złożony Akt Zawierzenia szkół i przedszkoli katolickich Matce Bożej Jasnogórskiej. W ramach pielgrzymki odbyły się: koncert ks. Jakuba Bartczaka, znanego rapera, wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego, a także spotkanie z Janem Pospieszalskim, redaktorem TVP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymowanie

Podwórkowe Kółka Różańcowe

Wielką rzeszę dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami zgromadziła 16 czerwca br. 19. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Wysłuchano koncertu zespołu Armia Dzieci z Lublina, świadectw, koncertu w wykonaniu bp. Antoniego Długosza – biskupa od dzieci, była także modlitwa różańcowa, którą prowadziła Magda Buczek, założycielka PKR. W kazaniu bp Długosz przypomniał o obchodzonym w tym roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości: – Dziś cieszymy się, że obchodzimy 100. rocznicę wolności naszego kraju. Powtarzajcie za mną: Panie Jezu, dziękuję za Ducha Świętego, który przemienia Polskę, aby była Twoim królestwem. W tym momencie w niebo wypuszczono biało-czerwone balony. – Niech one mówią nam o tym, że kochamy nasz kraj! – podkreślił bp Długosz.

– Matka Boża Fatimska zaprosiła nas do Podwórkowych Kółek Różańcowych przez Madzię Buczek – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, i dodał: – Nie wiem, ile wy macie lat, ale wiemy, ile miały tamte dzieci: Hiacynta – 7 lat, Franciszek – 9 lat, a Łucja – 10 lat. I Matka Boża do nich przyszła. Matka Boża często przychodzi właśnie do dzieci i prosi je, żeby z Nią współpracowały.

Reklama

Męskie oblężenie Jasnej Góry

Polska potrzebuje mądrych, mocnych mężczyzn

Zudziałem ok. 5 tys. osób 23 czerwca br. odbyła się II Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn nazywana „Męskim Oblężeniem Jasnej Góry”. Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. W homilii zwrócił on uwagę na realia współczesnego świata, który niesie zagrożenia zniewolenia, i na Słowo Boże, które przynosi program wyzwolenia. Zauważył, że dzisiejszy świat, który zdobywają nowe ideologie wykluczające Boga, próbuje zabrać mężczyźnie jego osobowe sprawności pod bardzo kuszącym hasłem „wolności”, a więc chce „uwolnić” go nawet od świadomości swojej męskości czy wpisanego w naturę powołania, wmówić mu atrakcyjność „wolności od rodziny, od powiedzianego słowa, od jakichkolwiek zobowiązań”. Ubolewał nad naszym przyzwyczajaniem się do rozluźnienia moralnego, „kiedy łajdactwo nazywane jest nowoczesnym stylem”. Zdaniem bp. Stefanka, potrzebna jest uczciwość, troska o elementarne zasady obyczajowości, zwłaszcza społecznej. Do tej szczególnej walki o prawdziwe wartości powołany jest chrześcijański mężczyzna.

Bp Stefanek programem dla Polski nazwał obecność w życiu społecznym mądrych, myślących mężczyzn, odpowiedzialnych za swoje rodziny, a przez to odpowiedzialnych za Polskę.

Krótko

15 czerwca br. na nocne czuwanie przybyli górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice”. Obecny był Zarząd kopalni, przybyły także rodziny górników, w sumie ok. 250 osób.

16 czerwca br. odbyła się 33. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa.

W dniach 16-17 czerwca br. odbyły się na Jasnej Górze ogólnopolskie rekolekcje dla osób stanu wolnego poszukujących męża lub żony. Rekolekcje z udziałem ok. 600 osób z całej Polski poprowadził znany rekolekcjonista ks. Piotr Pawlukiewicz. Organizatorem spotkania była grupa „Niespokojni Nadzieją”, działająca przy Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski na Jasnej Górze.

21 czerwca br. bp Stanislav Stolárik ze słowackiej Rożniawy świętował na Jasnej Górze 40-lecie kapłaństwa.

2018-06-27 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję