Reklama

Niedziela Przemyska

Radość u Królowej

Niedziela przemyska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Stanisław Gęsiorski

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przychodzimy do Matki Zmartwychwstałego Pana, przychodzimy po to, aby umocnił w nas owe napełnienie Duchem Świętym, które stało się również naszym udziałem – mówił abp Adam Szal 15 lipca na Jasnej Górze. Były to słowa powitania skierowane do utrudzonych i szczęśliwych, radosnych i rozśpiewanych, biało-czerwonych i odmienionych pątników 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdą grupę (było ich 10) przy figurze Maryi Niepokalanej powitał abp Adam Szal, który kolejny już raz pielgrzymował na Jasną Górę. Razem z nim oczekiwał na pielgrzymów bp Stanisław Jamrozek wraz z grupą pielgrzymów duchowych, którzy przyjechali na Jasną Górę 14 lipca, aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu, a następnego dnia powitać pątników. W tym roku trud i radość pielgrzymowania podjęło 1141 osób, w tym 742 siostry, 394 braci, 58 kapłanów, 2 diakonów, 20 kleryków, 9 sióstr zakonnych pod wodzą ks. Jacka Rawskiego, dyrektora pielgrzymki. Najmłodszy pielgrzym liczył 5 lat, a najstarszy – 84; oboje wędrowali w grupie św. Andrzeja. Towarzyszyło im hasło: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.

Pątnicy wyruszyli na szlak z Przemyśla i w kolejnych dniach z Leska, Jarosławia, Leżajska, Brzozowa, Przeworska, Łańcuta i Krosna. Byli podzieleni na 10 grup, każda z nich za swojego patrona obrała jednego z polskich świętych lub błogosławionych, takich jak: św. Jacek, św. Kazimierz, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Wojciech, św. Brat Albert, św. Rafał Kalinowski (grupa wędrowała z relikwiami tego świętego), św. Urszula, bł. Maria Ledóchowska, św. Jan z Dukli, Andrzej Bobola. Trasa pielgrzymki w prostej linii wynosiła 380 km i była podzielona na 12 etapów, a te z kolei na krótsze odcinki o długości 5-7 km. Przeciętna długość dziennego etapu (z wyjątkiem dnia ostatniego)wynosiła 33 km. Pątniczy szlak omijał ruchliwe szosy i miasta, a biegł przez maryjne sanktuaria w Tuligłowach, Jodłówce, Hyżnem Borku Starym czy Niechobrzu. Pielgrzymi przeprawili się promem przez Wisłę (w Borusowej i w Ujściu Jezuickim). Jedenasta grupa (ok. 800 osób.) to ci, którzy nie mogli wyruszyć na trasę, ale uczestniczyli duchowo. Na uwagę zasługuje zaangażowanie redakcji Radia Fara, dzięki temu można było śledzić na bieżąco wydarzenia pielgrzymkowe.

Reklama

14 lipca pątników odwiedził ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Miało to miejsce w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, w której obok relikwii patrona parafii zgromadzono także relikwie św. Dominika Savio, św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi, patronów liturgicznej służby ołtarza. Mszy św. przewodniczył abp. Adam Szal, a homilię wygłosił Ksiądz Infułat. Podkreślił on, że dziś Europa tak bardzo potrzebuje Chrystusa, Tego, który zmartwychwstał, żyje i działa. W tym kontekście przybliżył ideę Ruchu „Europa Christi”, którego jest moderatorem. – Trzeba nam wracać do teologii życia. Zechciejcie więc podjąć teologię zmartwychwstania – podkreślił kaznodzieja. I w tym duchu z mocą powiedział: – Chrześcijanie muszą się obudzić, także kapłani! Muszą zobaczyć perspektywę płynącą z teologii zmartwychwstania. Radosne kapłaństwo będzie owocowało powołaniami, bo młody człowiek, który zobaczy księdza cieszącego z Mszy św., z tego, że jest kapłanem, pójdzie za Chrystusem, bo zobaczy szczęśliwych kapłanów i szczęliwe siostry zakonne. Wszystkich wędrujących do Maryi i jednoczących się duchowo zaprosił do udziału w kongresie Ruchu „Europa Christi”, którego jeden z etapów odbędzie się w Rzeszowie 16 października. Na zakończenie Mszy św. abp Szal przypomniał żywą wieź Częstochowy z Przemyślem, co dzieje się za sprawą sanktuarium jasnogórskiego oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, „Niedzieli Przemyskiej”, oraz zachęcał do sięgania do tego pisma.

Uwieńczeniem rekolekcji w drodze była sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala, który również wygłosił homilię. Kaznodzieja zakreślił przed oczami słuchaczy następujące obrazy: pierwszy to scena zwiastowania, drugi – Apostołowie razem z Maryją zebrani w Wieczerniku trwający jednomyślnie na modlitwie oczekujący na zesłanie Ducha Świętego i trzeci – Kościół w drodze, czyli ci zgromadzeni w Bazylice Jasnogórskiej na zakończenie pielgrzymki. We wszystkich tych obrazach głównych bohaterem jest Bóg w Trójcy Jedyny, we wszystkich też ważną rolę odgrywa Maryja, w nich każdy człowiek powinien odnaleźć siebie. Zachęcając do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, abp Szal powiedział: – Ta wytrwała obecność doprowadziła nas tu poprzez korzystanie z sakramentów, słuchanie Słowa Bożego i konferencji na temat darów Ducha Świętego. Wielu umociło się w sakramencie miłosierdzia i otrzymało nowe życie. Prośmy o dar głębszego widzenia, aby opromieniał nasze oczy, abyśmy korzystali z tego niezwykłego pokarmu, jakim jest Eucharystia Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup błogosławił pielgrzymom na bezpieczny powrót i dalsze wędrowanie drogami codzienności z nadzieją, że wszyscy spotkają się za rok na trasie pielgrzymkowej.

Na stronie www.niedziela.pl można zobaczyć film na temat 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: 40. piesza pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Mat.prasowy

8 sierpnia br., w poniedziałek rano, wyruszyła w Kanadzie, 40. piesza pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Tegoroczne hasło pielgrzymki: "Wstań, ustanowiłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś" prowadzi pątników w modlitewnym nastroju i wielkiej radości po dwóch latach przerwy. Podczas 6 dni ponad 200 pątników pokona ponad 150 kilometrów, a w kolejne dni dołączy jeszcze około 800 osób.

Msze św. na rozpoczęcie pielgrzymki oraz Słowo Boże wygłosił O. Janusz Błażejak OMI, proboszcz Parafii św. Kazimierza w Toronto oraz przewodniczący Konferencji Polskich Księzy w Kanadzie. Pielgrzymka kroczy pod duchowym przewodnictwem: o. Wojciecha Stangel OMI z Winnipeg, o. Pawła Pilarczyka OMI z Brampton, ks. Krzysztofa Szkubera z Kitchener oraz ks. Stanisława Izdebski z Winsdor. W pielgrzymce idą również siostry zakonne, s. Teresa Sroka z Winsdor oraz s. Karolina Szymkowiak z Brampton.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję