Reklama

Niedziela w Warszawie

Pieszo, na rolkach i rowerem

W sierpniu tysiące pątników z Warszawy będzie pielgrzymować na Jasną Górę. Na rekolekcje w drodze do Częstochowy zapraszają duszpasterze pielgrzymek

Najstarsza z nich – 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza, którą prowadzą Ojcowie Paulini, wyruszy pod hasłem „Z Maryją wolni”. Słowa te nawiązują do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wypowiedzi Papieża Polaka. – Św. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze, że tutaj zawsze byliśmy wolni – mówi kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk. Paulin przypomina, że nasz rodak nauczał, że wolność jest nam dana, ale też zadana. – Dlatego w tym roku w czasie wędrówki będziemy dziękować Bogu za dar wolności i prosić Go o dar umiejętnego jej zagospodarowania – tłumaczy o. Tomczyk.

Pątnicy będą dziękować za niepodległość Polski po 123 latach zaborów. Oprócz osobistych intencji będą modlić się o prawdziwą wolność dla Ojczyzny. Będzie towarzyszyć im Nowenna, która powstała w oparciu o nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, przygotowana na podstawie książki „Maryjne drogi wolności Prymasa Tysiąclecia”. Będą również odmawiać napisaną w 1915 r. „Litanię Narodu Polskiego” do świętych i błogosławionych Kościoła. Odnowią też akt oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie, proklamowany na Jasnej Górze z okazji 1000-lecia chrztu Polski 3 maja 1966 r. przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia W czasach komunistycznych Warszawska Pielgrzymka Piesza była oazą manifestowania wolności. Pątnicy i przewodnicy byli prześladowani za uczestniczenie w pielgrzymim szlaku na Jasną Górę. W 1963 r. bezpieka nie wydała pozwolenia na wyjście pielgrzymki, a samochody z bagażami cofnęła do stolicy. Mimo to pątnicy rozpoczęli nielegalne pielgrzymowanie na Jasną Górę. Dziś to najliczebniejsza pielgrzymka, która wyrusza ze stolicy. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ok. 6 tys. osób.

Trasa 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej to niespełna 250 km. Pątnicy wyruszą 6 sierpnia ze Starego Miasta z kościoła Świętego Ducha. Zapisy na 307. WPP odbywają się w klasztorze Ojców Paulinów przy ul. Długiej 3 od 2 do 5 sierpnia w godz. 9.00-19.00. Koszt wpisowego to 110 zł. Dla większej liczby członków rodziny przewidziane są zniżki. Dla dzieci w wieku 7-10 lat opłata wynosi 20 zł. Zapisywać można się także przez Internet. Pielgrzymować można także duchowo.

Reklama

Niech zstąpi Duch Twój

Drugą kilkutysięczną pątniczą grupą, która wyrusza ze stolicy, jest 38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W tym roku jej hasłem przewodnim będą słowa: „Niech zstąpi Duch Twój!”, które nawiązują do słynnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 1979 r. na pl. Zwycięstwa. – Każdy dziś zmaga się z pytaniem o obecność Ducha Świętego w swoim życiu. Dla młodego człowieka jest to bardzo ważne, żeby świadomie i konkretnie przeżyć to zstąpienie Ducha Świętego. Pielgrzymka jest takim czasem, aby otworzyć się na Jego działanie – tłumaczy ks. Michał Siwek, rektor akademickiego kościoła św. Anny. Duchowny zauważa, że rekolekcje w drodze to okazja do tego, aby przez osobiste otwieranie się na Ducha Świętego, świadome wchodzenie w wiarę i chrześcijaństwo, stawać się solą ziemi i światłem dla świata.

Dla młodych ludzi, którzy borykają się z podejmowaniem różnych decyzji, pielgrzymka może pomóc im w rozeznaniu i podjęciu różnych wyborów. Zarówno duchowym, jak i pieszym pątnikom mają pomóc w tym rozważania nawiązujące do roku duszpasterskiego i katechez św. Jana Pawła II.

Z WAPM w tym roku wyruszy 18 grup, w tym po raz pierwszy grupa rosyjska. Nie zabraknie też tradycyjnie pątników węgierskich. – Każda z grup ma swoją dynamikę. Są grupy, które idą w milczeniu, inne są bardzo rozśpiewane czy językowe. Pielgrzymka to taki archipelag wysp, który łączą wspólne tematy rozważań i modlitwa – mówi ks. Siwek.

Pielgrzymi WAPM wyruszą na pątniczy szlak 5 sierpnia. Zapisy odbywają się od 2 do 4 sierpnia w godz. 9.00-19.00 w krużgankach kościoła św. Anny. Wpisowe – 100 zł, opłata za przewóz bagażu – 70 zł.

Reklama

Rodzina przeniknięta Duchem Świętym

Mniej liczna, ale z 35-letnią tradycją jest Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. Hasło pątniczej grupy, która 5 sierpnia wyruszy z parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej 72, to „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”. – Dzieci, młodzież, dorośli po pielgrzymce wrócą do swoich rodzin. Chcemy, aby przeniknięci Duchem Świętym wydawali takie owoce Jego działania, jak łagodność, pokój czy cierpliwość – tłumaczy przewodnik pielgrzymki ks. Dariusz Bala.

Razem z tymi pątnikami idzie również Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin. Jedną z grup Praskiej Pielgrzymki Rodzin stanowią dzieci. Opiekują się nimi osoby duchowne, a ich rodzice pielgrzymują w oddzielnej grupie. Mogą wtedy dzielić się doświadczeniem z innymi małżonkami oraz wspólnie modlić się.

Zapisy na 35. Praską Pielgrzymkę Rodzin odbywają się w parafii Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72), od 1 do 4 sierpnia w godz. 17.00-20.00. Ceny za wpisowe, w tym m.in. transport bagażu: dorośli – 190 zł, młodzież ucząca się oraz emeryci i renciści – 140 zł, dzieci do 7 lat – 90 zł.

Jesteśmy

5 sierpnia po raz 27. wyruszy także Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Każdego roku uczestniczy w niej od 700 do 1000 osób. Wśród nich jest ok. 150 osób niepełnosprawnych, którym towarzyszą opiekunowie. Dla niepełnosprawnych pątniczy szlak to podwójny trud, choć są oni przyzwyczajeni do codziennego zmagania się z cierpieniem Dla uczestników tej pielgrzymki pątniczy szlak to lekcja pokory.

– Opiekun musi podać zupę, wykonać toaletę. Pielgrzymka uczy solidarności i tego, że nie jesteśmy samowystarczalni – wyjaśnia prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ks. Stanisław Jurczuk.

Reklama

Od pięciu lat z niepełnosprawnymi wyrusza grupa bezdomnych, podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej im. Aniceta Koplińskiego. „Każdy z nich zaopiekuję się osobą niepełnosprawną. Oprócz tego zaniesie Twoje intencje. Jeśli więc sam nie możesz ruszyć w drogę, a masz takie pragnienie, wesprzyj finansowo naszą pielgrzymkę, a my zaniesiemy twoje prośby Częstochowskiej Mamie” – informuje Fundacja Kapucyńska. Zbiórka funduszy na rzecz bezdomnych-wolontariuszy odbywa się przez Internet na portalu www.allages.pl.

Z kolei zbiórka rzeczy potrwa do końca lipca. Dary można dostarczać na furtę klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej. Potrzebne są nowe męskie rzeczy, lub używane, ale w dobrym stanie, takie jak: bielizna, spodnie, spodenki, buty sportowe i sandały rozm. 40-45, t-shirty, skarpety, bluzy sportowe, kurtki przeciwdeszczowe, plecaki średnie (bagaż podręczny), torby/plecaki duże (bagaż główny), śpiwory, karimaty, namioty, środki higieniczne, ręczniki, namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawiane.

Na wózkach i na rolkach

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszy pod hasłem „Jesteśmy”. Ale w tym roku do tego hasła dołączone jest słowo „Niepodległa” To nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Każdego dnia będziemy mówić o wielkich Polakach, którzy przysłużyli się odzyskaniu wolności – mówi ks. Jurczuk.

Pielgrzymka niepełnosprawnych rozpocznie się 5 sierpnia w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy. Wpisowe – 150 zł, wypożyczenie wózka inwalidzkiego – 55 zł. Zapisy od 2 do 4 sierpnia. Przy zapisach osoba niepełnosprawna powinna wskazać swojego opiekuna oraz wypełnić kartę medyczną, a także okazać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w pielgrzymce. Pątnicy dojdą na Jasną Górę 14 sierpnia, a następnego dnia wezmą udział w centralnej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na Jasną Górę można wybrać się również w pielgrzymce rowerowej czy rolkowej. Pierwsza z nich to grupa żółto-niebieska WAPM. Rowerzyści wyjadą z Warszawy 10 sierpnia. Rozpocznie się ona Mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej. Z kolei stu rolkarzy na pątniczy szlak wybierze się w dniach 22-26 sierpnia. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się przez Internet www.rolkowa.pl .

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Forum Świeckich o Kościele "IMPULS" - dziś początek

[ TEMATY ]

Jasna Góra

forum

Karol Porwich/Niedziela

Trzydniowe Forum Świeckich w Kościele „IMPULS” rozpocznie się dziś na Jasnej Górze. Spotkanie ma być próbą odpowiedzi na wezwanie papieża do odpowiedzialnego zaangażowania w trwający w Kościele proces synodalny.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą św. celebrowaną przez bp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję