Reklama

W łączności z kapłanami

Ludzie świeccy oczekują na świętych, mądrych i pokornych kapłanów, takich, którzy umiłowali swoje kapłaństwo i są pewni mocy Boga. Dlatego kapłani archidiecezji częstochowskiej modlą się wzajemnie za siebie oraz o świętość i nowe powołania kapłańskie. Trwają na „Modlitwie serc i stóp kapłańskich w intencji powołań”, czyli podejmują pokutę i post z nadzieją, że w przyszłości przyniesie to owoce. – Kapłani są przewodnikami, są pielgrzymami, pielgrzymują codziennie do Serca Jezusa i serc ludzkich – wyjaśnia ks. prał. Marian Duda. W ich Bożej służbie nieocenione jest wsparcie osób świeckich i konsekrowanych, m.in. sióstr karmelitanek bosych w Częstochowie. – Prosimy o modlitwę – apeluje bp Andrzej Przybylski. – Mamy coraz szersze grono osób świeckich, które towarzyszą nam każdego dnia przez post i modlitwę. Tego oczekujemy od świeckich, aby w czasie żniw, jeżeli chodzi o powołania kapłańskie, orali tę ziemię, użyźniali swą modlitwą, pokutą, postem – tłumaczy ksiądz biskup.

Reklama

Ks. Wojciech Gaura, proboszcz z Winowna, przeszedł jako pielgrzym 38 km z radością, a przede wszystkim z pewnością, że to Pan powołuje. U celu drogi powiedział: – Każdy kapłan nosi w swoim sercu pragnienie, aby rodzić nowych kapłanów. To jest zadanie współczesnego człowieka – trzeba wyjść na rozstaje dróg i poszukiwać, wołać do sumień i myśli o młodych ludzi, którzy słyszą głos Bożego wezwania: „Pójdź za Mną”. My, jako kapłani, powinniśmy im pomóc, aby nie zagłuszać sumienia, aby serce było otwarte dla Boga.

Wołanie do Najwyższego Kapłana wspierają swoją modlitwą, pokutą i postem świeccy. Ich modlitwa podtrzymuje kapłańskie ręce. O tym mówi jedna z uczestniczek Mszy św. w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach: – Krzyż z napisem: „Jezus: Szukam właśnie Ciebie”, który kapłani niosą na ramionach, jest świadkiem błagania serc i stóp kapłańskich, aby Pan żniwa posłał robotników na swoje żniwo w Kościele. Jest świadkiem modlitwy i postu. Jest świadkiem wędrówki po dwóch, miłości i zamyślenia. W tym szczególnym miejscu świeccy odkrywają wielką moc złożoną w dłoniach księży, oni pokazują drogę do nieba. Dziś szczególnie modlą się o świętość dla naszych kapłanów, proszą też, by młodzi, których Jezus szuka, mieli odwagę odpowiedzieć na Jego wołanie.

2018-07-25 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję