Reklama

100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości

Inicjatywa „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” nadaje jubileuszowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnego sensu. Jest jedną z tych inicjatyw, które przypominają, że ważne jest nie tylko przypomnienie historycznych faktów, wybitnych postaci i wielkich czynów – konieczne są także refleksja nad naszym dziś i działanie na rzecz naszego jutra.

Niedziela Ogólnopolska 30/2018, str. 23

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Inicjatywa została ogłoszona na Jasnej Górze podczas tegorocznej 37. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości, która odbyła się w dniach 16-17 czerwca br. Bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaproponował wówczas, by w ciągu 100 dni poprzedzających datę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli od 4 sierpnia do 11 listopada 2018 r., powstrzymać się od spożycia alkoholu. – Proponujemy rodakom 100 dni całkowitej abstynencji na 100-lecie niepodległości – powiedział podczas jasnogórskiego spotkania bp Bronakowski. – To jest test dla każdej, każdego z nas, czy naprawdę jesteśmy w stanie ponieść jakąś ofiarę, aby zatroszczyć się o prawdziwą, wewnętrzną wolność.

W rozważaniach apelowych podczas pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości 16 czerwca bp Bronakowski przypomniał, że jako ludzie wierzący musimy pamiętać, że brak trzeźwości i pijaństwo to prosta droga do utraty Bożej obecności, do ciężkiego grzechu. – Kościół nie może o tym milczeć, nie możemy godzić się z tym, że tak wiele sióstr i braci traci więź z Panem Bogiem, traci łaskę uświęcającą. Pijaństwo stało się naszą wadą narodową, a często szczycimy się tym straszliwym grzechem.

Reklama

Bardzo wielu kapłanów, zakonników i ludzi świeckich, którzy prowadzili działalność abstynencką w czasach zaborów, wskazywało, że wolność od uzależnień jest jedną z dróg do wolności narodu. Byli wśród nich m.in. o. Honorat Koźmiński, ks. Bronisław Markiewicz, ks. Jan Alojzy Ficek – zwany apostołem Śląska, a także gen. Józef Haller.

Statystyki sprzed 100 lat nie są precyzyjne, ale podają, że spożycie alkoholu przez Polaków wynosiło wówczas od 1 do 3 litrów na osobę. Obecne dane mówią, że tzw. statystyczny Polak spożywa 10 litrów alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus rocznie. Na ten wynik „pracujemy” wszyscy, ale szczególnie osoby uzależnione i pijące ryzykownie. Szacuje się, że ok. miliona Polaków żyje z chorobą alkoholową, a ok. trzech milionów regularnie się upija. Zarówno alkoholizm, jak i pijaństwo powodują destrukcję życia tych osób, a także destrukcję życia najbliższego otoczenia: współmałżonków, dzieci, rodziców i rodzeństwa. Straty spowodowane nadużywaniem alkoholu dotykają całe społeczeństwo, dlatego trudno myśleć o pomyślnym jutrze dla Polski i polskich rodzin bez dążenia do zachowania trzeźwości.

W wywiadzie dla „Niedzieli” opublikowanym w nr 6/2018 bp Tadeusz Bronakowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 r. powiedział, że egzamin z naszej wolności jest tak naprawdę dopiero przed nami. – Nie ma wątpliwości, że jeżeli chcemy być ludźmi w pełni wolnymi, musimy zachować trzeźwość – trzeźwość rozumianą jako całkowita abstynencja lub też sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach, wręcz symbolicznie – powiedział w tym wywiadzie przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Jeśli chcemy dobrze zdać egzamin z wolności, a więc i z trzeźwości, to musimy tworzyć kulturę abstynencji i wolności od wszelkich nałogów i uzależnień.

Inicjatywa „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości”, która zostanie zainaugurowana już 4 sierpnia, to jedno z licznych działań promujących trzeźwość i abstynencję wśród Polaków. Wyłącznie od osobistej decyzji każdego z nas zależy, czy podejmiemy tę inicjatywę, która nie wymaga nadzwyczajnych wysiłków i wyrzeczeń, a może przynieść wielkie owoce.

2018-07-25 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję