Reklama

Niedziela Lubelska

Czas otwartego nieba

Niedziela lubelska 30/2018, str. 4

[ TEMATY ]

misje

Krzysztof Mucha

Na zakończenie misji wierni przynieśli swoje krzyże

Na zakończenie misji wierni przynieśli swoje krzyże

Co 10 lat w parafii pw. św. Jakuba Apostoła Większego i Świętych Aniołów Stróżów w Lublinie odbywają się misje. W tym roku na prośbę proboszcza ks. Zbigniewa Pietrzeli rekolekcje poprowadzili kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny: ks. Bogusław Jaworowski, ks. Janusz Jezusek i ks. Szymon Górski. Wybrane przez proboszcza zgromadzenie z inicjatywy św. Jana Pawła II do podstawowych zadań zalicza duszpasterstwo rodzin. W centrum przepowiadania znajduje się Święta Rodzina z Nazaretu, która jest szczególną Patronką na współczesne, trudne czasy. Symbolem dzieł ewangelizacyjnych i spotkań z misjonarzami jest ikona Świętej Rodziny, której kopię wierni zabierają do swoich domów.

Umocnienie w wierze

Misyjne dni w Głusku przebiegały pod przypisanym im hasłem; był m.in. dzień wiary, przebaczenia, krzyża, rodziny chrześcijańskiej. Nie zabrakło nauk stanowych oraz odnowienia przyrzeczeń sakramentalnych. Wyjątkowe okazało się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo rodzin. Małżonkowie zostali wywołani do ustawienia się pośrodku kościoła, a kryterium stanowił staż małżeński. Najstarsza para cieszyła się prawie 60-letnim pożyciem małżeńskim. W przedostatnim dniu rekolekcji cała parafia została zawierzona Najświętszej Rodzinie z Nazaretu; odbyło się też nabożeństwo wynagradzające. Znaczną frekwencją wiernych cieszyły się wieczorne nabożeństwa maryjne z Apelem Jasnogórskim, podczas którego świątynia rozświetlana była dziesiątkami lampionów. Na zakończenie misji parafianie zgromadzili się na placu kościelnym, gdzie odnowili przyrzeczenia krzyżowi i otrzymali błogosławieństwo.

Reklama

– Za nami 9 niezwykłych dni, pełnych intensywnej modlitwy, zagłębiania się w fundamentalne prawdy wiary i rozważania sensu własnego życia. Za nami misje, które każdy przeżywał na swój sposób, ale dla każdego był to czas szczególnego zatrzymania się: modlitwy, zamyślenia, zasłuchania, by w efekcie na nowo, wśród tzw. pilnych spraw odnaleźć Pana Boga, drugiego człowieka, ale i siebie – zabieganego, zbaczającego z drogi, wątpiącego, pogubionego – mówili na zakończenie przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. Nawiązując do słów rekolekcjonistów, którzy misje nazwali „czasem otwartego nieba”, wierni z Głuska dziękowali za możliwość uczestnictwa w nabożeństwach, katechezach i naukach stanowych. – Świadomość otwartego nieba działa bardzo stymulująco na wzrost wiary oraz potęguje gorliwość modlitwy. Prosimy Cię, Boże, by ta gorliwość modlitwy w nas została, a nasza wiara ciągle wzrastała, by osiągnąć choćby wielkość ziarnka gorczycy – mówili parafianie. Ze wzruszeniem dziękowali misjonarzom za słowa, które „płyną z serca i potrafią przebić się przez blokadę obojętności i znudzenia”, za poetyckie strofy i wyśpiewane nauki, które na długo pozostaną w pamięci oraz za możliwość uzyskania pamiątkowych symboli misji, które obecne w rodzinnych domach przywołają nauki misyjne. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w misjach, za rok będą mogli poczuć ich atmosferę w czasie odnowienia, które będzie miało miejsce w pierwszą niedzielę Adwentu 2019 r.

Trochę historii

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie istnieje od XIV wieku. Pierwszy kościół został wybudowany w latach 1395-98 przez ówczesnego właściciela Abramowic Wojciecha Sieciecha. Po kolejnym zniszczeniu drewnianego kościoła, w latach 1786-90, dzięki ks. Wincentemu Jezierskiemu wzniesiono kościół z cegły, którego konsekracji w 1796 r. dokonał biskup chełmski Wojciech Skarszewski. Jako dopełnienie nowej świątyni ok. 1890 r. została wybudowana kostnica oraz dzwonnica. Rozbudowy kościoła, stosując styl neobarokowy z elementami neoklasycyzmu, według projektu Stefana Szyllera, dokonano w 1906 r. Dobudowano prezbiterium, zakrystię i 2 kaplice, a w latach 1925-27 wnętrze zostało pokryte secesyjną polichromią przez Celestyna Miklasińskiego. Świątynia w takim kształcie zachowała się do dziś i jest wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnim czasie, dzięki gospodarności proboszcza ks. Zbigniewa Pietrzeli i zaangażowaniu wiernych, przeprowadzonych zostało wiele czynności konserwatorskich, związanych z osuszaniem, izolacją i naprawą fundamentów świątyni oraz remontem jej elewacji i dachu. Odnowiono ołtarze boczne i chrzcielnicę, konserwacji poddano dzwony, witraże, drzwi i okna. W otoczeniu kościoła zmieniono zagospodarowanie całego terenu, wymieniono nawierzchnie i ogrodzenia. Od trzech lat we wnętrzu świątyni trwają prace renowacyjne polichromii, unikatowej w swym rodzaju, bogatej w szeroką paletę barw, bogatą w złocenia i grę cieni tworzących fakturę przestrzenną. Obecnie prace prowadzone są przy ścianach i sklepieniu transeptu oraz nawy kościoła. W prześwitach między rusztowaniami parafianie i goście mogą podglądać, jak pięknieje świątynia, odzyskując swój pierwotny blask. I

Więcej nt. parafii i misji w Głusku na stronie: www.niedziela.pl

2018-07-25 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga Kenii

[ TEMATY ]

misje

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Klaudia Zielińska

Już około 350 dzieci jest objętych programem adopcji na odległość w Kenii. To projekt, w którym każdy po wpłacie m.in. 100 dolarów zapewnia roczną edukację, wyżywienie i nocleg w internacie dla jednego dziecka. Na pomoc w edukacji liczy także starsza młodzież.

Grupa katechetów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wróciła z trzeciej misji do Kenii. Nauczyciele wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku szkoły w Kipsing. Przekazali też pieniądze zebrane w archidiecezji przeznaczone m.in. na stypendia dla uczniów.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję