Reklama

Głos z Torunia

Ofiary Kresów wołają o miłosierdzie

W 75. rocznicę zbrodni wołyńskiej Instytut Pamięci Narodowej w wielu miastach Polski zorganizował i uczestniczył w obchodach upamiętniających jej ofiary

Niedziela toruńska 30/2018, str. 4

[ TEMATY ]

kresy

rzeź wołyńska

Anna Głos

Tryptyk wołyński przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Tryptyk wołyński przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) 11 lipca 1943 r. dokonały zmasowanego ataku na wiele polskich miejscowości. Była to jedna z najokrutniejszych zbrodni dokonanych podczas II wojny światowej: skutkiem ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i UPA od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. zamordowano ok. 100 tys. Polaków na Kresach Wschodnich II RP.

Od 2016 r. 11 lipca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Męczeństwa Kresowian. Tegoroczne toruńskie obchody 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej odbyły się 8 lipca w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Wydarzenie objął patronatem bp Wiesław Śmigiel. Organizatorami obchodów toruńskich były: parafia pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny Kowalskiej w Toruniu oraz Fundacja Polska Tożsamość, której prezesem jest radny miasta Torunia Karol Maria Wojtasik.

Świadkowie

Reklama

Przed Mszą św. odbyły się wykłady mające przybliżyć zebranym problematykę Kresów. Z niezwykle ciekawym i poruszającym wykładem „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma. Prawda i pamięć” wystąpił prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku. Prof. Grzegorz Górski z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu odpowiedział na trudne pytanie: – Czy zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo?, a dk. prof. Waldemar Rozynkowski z UMK przypomniał postać sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, biskupa diecezji łuckiej na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Mszy św. w intencji pomordowanych na Kresach przewodniczył bp Józef Szamocki w asyście m.in. proboszcza miejsca ks. prał. Stanisława Majewskiego. W obchodach uczestniczyli również: ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia z parafii prawosławnej w Toruniu, przedstawiciele władz samorządowych i dawni mieszkańcy, wśród nich dawnych mieszkańców Wołynia, którzy po wojnie zamieszkali w naszym mieście.

Wołają o pamięć

Po Mszy św. uroczystego odsłonięcia pomnika tryptyku Zbrodni Wołyńskiej autorstwa Tadeusza Antoniego Wojtasika dokonali bp Józef Szamocki, ks. prał. Stanisław Majewski i Henryk Kowalski z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Na zakończenie złożono wieńce od Garnizonu Toruń, Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Miasta Torunia, przedstawicieli klubu PiS, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Związku Sybiraków. Obchody rocznicy zbrodni wołyńskiej ukazują, że budzi się coraz większa świadomość wśród Polaków na temat wydarzeń z 1943 r. Prawda historyczna przez wiele lat była przemilczana przez tzw. poprawność polityczną, a zakłamywanie historii odbywało się z udziałem środowisk zarówno ukraińskich, jak i polskich. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary. Oby nie spełniły się nigdy słowa z piosenki Lecha Makowieckiego: „Czy spamiętasz, Panie świata, Męczenników, tych z Wołynia? Umierali z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie. Polska o nich zapomniała, rozpłynęła się w oddali, czasem drżąca ręka starca świeczkę jeszcze tu zapali. Porastają chwastem zgliszcza, groby toną w bujnej trawie. Jutro już nie będzie komu świeczki za Nich tu postawić”.

2018-07-25 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: kolejna edycja „Wolontariatu dla Kresów”

[ TEMATY ]

kresy

wolontariat

wolontariusze

bratslonce.pl

Fundacja Brat Słońce zaprasza do udziału w projekcie „Wolontariat dla Kresów”, którego celem w tym roku jest uprzątnięcie i uporządkowanie historycznych cmentarzy polskich w Bołszowcach i Podilli. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 lipca.

Pobyt na Ukrainie planowany jest w dniach od 9 do 16 sierpnia. Poprzedzony zostanie spotkaniem integracyjno-szkoleniowym zorganizowanym w Krakowie w dniu 8 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję