Reklama

Prawo czy bezprawie?

Bóg obdarzył człowieka życiem, a dla podtrzymania życia dał mu w posiadanie ziemię wraz ze wszystkimi jej zasobami, aby czynił ją „sobie poddaną”. Prawo człowieka do własności jest więc instrumentem realizacji tego zadania i, podobnie jak prawo do życia, jest ono prawem naturalnym. Potwierdza to fakt, że od zarania ludzkości, zasadniczo we wszystkich cywilizacjach, zamach na życie bliźniego, a więc morderstwo, chyba że popełnione w obronie własnej, traktowane było jako zbrodnia, a kradzież – jako przestępstwo wymagające kary.

Podobnie wszystkie najbardziej znane na świecie religie potępiają morderstwo i kradzież.

Reklama

Skoro prawo człowieka do życia i własności jest prawem naturalnym, a więc pochodzącym od Boga, jest ono właściwym i najwyższym PRAWEM, które winny odzwierciedlać prawa stanowione, a którego człowiekowi nie wolno łamać. Znajduje to wyraźne potwierdzenie w przykazaniach Dekalogu.

Tymczasem wiele praw stanowionych przez człowieka dopuszcza się nie tylko jaskrawego łamania PRAWA, ale nieraz wręcz karze tych ludzi, którzy próbują postępować, lub postępują, zgodnie z PRAWEM. Takie prawa stanowione, broniące morderstwa czy służące kradzieży w różnych formach, a więc służące celom odwrotnym od PRAWA, w rzeczywistości nie stanowią PRAWA, lecz bezprawie – i bezprawie promują. Tak też, zgodnie z prawdą, powinny być nazywane.

Jeśli nam się marzą Polska i Europa oparte na wartościach chrześcijańskich, sprawdzajmy zarówno prawa oficjalnie już tu obowiązujące, jak i projekty nowych ustaw pod kątem widzenia ich podporządkowania prawu naturalnemu i starajmy się o prawodawstwo, które chroni życie i uczciwie nabyte przez ludzi prawo do swej własności, a nie przeciwnie – o prawodawstwo ograniczające prawa człowieka do życia czy uczciwie nabytej własności lub nawet pozbawiające tych praw. Pamiętajmy, że prawo naturalne jest ważniejsze niż prawa stanowione i tylko prawodawstwo oparte na prawie nadanym nam przez Stwórcę może prowadzić społeczeństwo do lepszego jutra.

Jan Michał Małek
Inżynier, absolwent Politechniki Warszawskiej. Przedsiębiorca, inwestor, deweloper, działacz polsko-amerykański, ekonomista. Założył Polish-American Foundation for Economic Research & Education (PAFERE) oraz jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.

2018-07-25 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję