Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a także e-maile są świadectwem głębokiego zaufania, którym darzą nas Czytelnicy. Dzielimy się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragnąc, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Ewangelizacja w Czechach

Na „Pielgrzymowanie dla Chrystusa” (Peregrinatio Pro Christo – PPC) jeździmy, aby się modlić i ewangelizować. Modlimy się przed wyjazdem, podczas pobytu w Ostrawie i podczas spotkań z naszymi rozmówcami. Modli się za nas wielu legionistów (Legion Maryi) i auksyliatorów, ofiarowują także swoje umartwienia i cierpienia; dzięki temu ewangelizacja dobrze przebiega i odnów jest wiele (10-15 proc.).

Idziemy tam, gdzie się ludzie nie spieszą. Głównie na dworce kolejowe i autobusowe, czasem na przystanki komunikacji miejskiej. Przy dobrej pogodzie – do parków. Mówimy pomału, po polsku. Ci z nas, którzy znają trochę słów czeskich, mają ułatwione zadanie. Duch Święty pomaga we wzajemnym zrozumieniu.

Reklama

Najczęściej spotykamy niewierzących. Wielu z nich twierdzi, że „COŚ jest”. Argumentuję, że to nie „coś” a „Ktoś” – Bóg, stwórca wszystkiego, co istnieje, który kocha każdego z nas, ludzi; mówię o odpuszczeniu grzechów, o Niebie, w którym spotkamy się z Bogiem twarzą w twarz, o tym, że Chrystus oddał za nas życie na krzyżu, zmartwychwstał i powtórnie przyjdzie w chwale. Co piąty rozmówca jest innowiercą. Staramy się rozmawiać o tym, co wspólne. Katolików ochrzczonych niepraktykujących zachęcamy do modlitwy, do lektury Pisma Świętego, do rozmowy z księdzem i do chodzenia do kościoła. Nielicznym katolikom praktykującym dziękujemy za trwanie w wierze, proponujemy przyjęcie większej ilości materiałów do rozdawania w rodzinie i środowisku.

Każdą osobę z wymienionych grup staramy się wysłuchać, w miarę naszych możliwości odpowiedzieć na jej pytanie oraz proponujemy jej przyjęcie obrazka „Jezu, ufam Tobie”, podstawowych modlitw, medalików i tekstów o wierze w języku czeskim.

Ewangelizujemy w dwie osoby i bardzo ważne jest wzajemne harmonijne współdziałanie. (Błędem jest, jeżeli jeden rozmawia, a drugi zamiast cichej modlitwy włącza się do rozmowy, zadaje pytania lub zgłasza nowe kwestie). Na ogół jednak ewangelizacja przebiega bardzo zgodnie.

Reklama

Nowe osoby na PPC są radośnie witane i wprowadzane w tajniki ewangelizacji przez doświadczonych legionistów. Tu można się nauczyć ewangelizować i po powrocie na swoim terenie być aktywnym ewangelizatorem.

Krzysztof z 13-letnim stażem na PPC

2018-08-28 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję