Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Medal od papieża dla katechetki z Jaworza

Medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznał Ojciec Święty Krystynie Gutan z Jaworza. Papieskie wyróżnienie wręczył bp Roman Pindel 19 sierpnia w parafialnym kościele Opatrzności Bożej w Jaworzu podczas celebracji niedzielnej Mszy św.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2018, str. I

[ TEMATY ]

medal

Ks. Piotr Bączek

Nagrodzona papieskim odznaczeniem

Nagrodzona papieskim odznaczeniem

Tuż przed wręczeniem odznaczenia działalność Krystyny Gutan przybliżył proboszcz parafii ks. Stanisław Filapek w okolicznościowej laudacji. – Można bez zbytniej przesady powiedzieć, że poświęciła dla trudnej młodzieży swoje życie, nie tylko podejmując dla niej działania resocjalizacyjne, ale troszcząc się również o jej rozwój duchowy – mówił proboszcz, wyliczając inicjatywy katechetyczne katechetki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu.

Po wręczeniu papieskiego medalu sama odznaczona podkreśliła, że nigdy nie planowała zostać katechetką. Przywołała historię z Janem Pawłem II, z którym spotkanie zadecydowało o podjęciu katechetycznej posługi. – To wielki zaszczyt dla mnie, ale także wielki dar dla naszej parafii. Traktuję to odznaczenie jako nagrodę zespołową – powiedziała, dziękując za wspólnie podejmowane inicjatywy na rzecz parafialnej wspólnoty.

Reklama

Krystyna Gutan z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, absolwentką Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ukończyła studia teologiczne w Instytucie Kultury Religijnej przy KUL-u, studia katechetyczne w Katowicach, studia Teologii Rodziny w Bielsku-Białej, a także studia podyplomowe z resocjalizacji z profilaktyką społeczną. Od wielu lat angażuje się w pracę na rzecz parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu. Jest aktywnym członkiem Akcji Katolickiej, prowadzi bibliotekę parafialną, jest pomysłodawczynią wielu dekoracji świątecznych, m.in. bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Wydała trzy tomiki poezji religijnej.

Medal (krzyż) Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Ustanowiony został przez papieża Leona XIII i przyznawany jest w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Obok odznaczenia honorowego Benemerenti krzyż Pro Ecclesia et Pontifice jest szósty rangą co do starszeństwa odznaczeń watykańskich.

Krystyna Gutan jest kolejną osobą w historii naszej diecezji, której Ojciec Święty przyznał to honorowe odznaczenie. Wcześniej medalem uhonorowani zostali m.in. Anna Byrczek za swoją hospicyjną działalność, Tadeusz Cozac, pierwszy prezes bielskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Zdzisław Greffling, kombatant i prezes bielskiego oddziału światowego Związku Żołnierzy AK, Kazimierz Danek, rzeźbiarz i autor ołtarza w parafialnym kościele w Wilamowicach, czy wieloletnia zakrystianka parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku Białej s. Scholastyka Papież.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: medal z okazji papieskiej rocznicy apelem o pokój

[ TEMATY ]

Franciszek

medal

ACKI/pixabay.com

Stolica Apostolska wyemitowała okolicznościowy medal, upamiętniający 6. rocznicę wyboru papieża Franciszka, która będzie obchodzona 13 marca 2019 r. Umieszczono na nim słowa wypowiedziane przez Piusa XII tuż przed wybuchem II wojny światowej.

„Przez pokój niczego się nie traci, ale wszystko może być stracone przez wojnę” – te słynne słowa papieża Piusa XII, wypowiedziane 24 sierpnia 1934 r. umieszczono na okolicznościowym medalu, upamiętniającym 6. rocznicę wyboru papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję