Reklama

Franciszkański festyn w Kętach

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2018, str. VII

KK

Koncert w Żywcu – wyświetlany na ekranie obraz wskazuje, że właśnie grana jest muzyka z filmu „Gladiator”

Koncert w Żywcu – wyświetlany na ekranie obraz wskazuje, że właśnie grana jest muzyka z filmu „Gladiator”

Mieszkańcy Kęt po raz kolejny dopisali i tłumnie zjawili się na XII Festynie Franciszkańskim. W klasztornych ogrodach czekał na nich treściwy bufet, w którego menu znalazły się zarówno domowe słodkości, jak i potrawy z grilla. Dla najmłodszych przygotowano trampoliny, przejażdżki na kucyku, strzelanie z paintballa czy malowanie buzi. Starsi mieli do dyspozycji możliwość wysłuchania zespołów folklorystycznych, uczestnika programów „Idol” i „Must be the music” – Jacka Miernikiewicza oraz kapeli Dziady Kazimierskie.

Reklama

Atrakcją samą w sobie – zarówno dla starszych, jak i dla młodych – była prezentacja automobili, które uczestniczyły w XVIII Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych „Śladami PRL-u”. Leciwych obserwatorów, pamiętających klimat tamtych lat, nie dziwił więc widok nanizanych na sznurek rolek papieru toaletowego, które wystawały z okna syrenki, motoryzacyjnego hitu PRL-u – Fiata 126p czy importowanego z DDR Watburga 353. Do tych perełek dołączył Ford Mustang z 1966 r., Mercedes 190 SL, Volkswagen Garbus 1303, Karmann Ghia, Chevroletem Biscayne, Triumph Spitfire, MG model A czy osławiony Buick. Auta prezentowali ich właściciele z Polski, Czech i Słowacji.

Dopełnieniem festynowych atrakcji było losowanie kuponów, za sprawą których można się było stać nowym właścicielem mebli, roweru, sprzętu AGD lub też wzbić się w przestworza w kabinie szybowca. O dobry nastrój na imprezie osobiście zadbali ojcowie franciszkanie na czele z gwardianem klasztoru o. Rajmundem Wilkiem OFM. Jako że festyn miał charakter ekologiczny, nie zwieńczył go pokaz ogni sztucznych, który mógł spłoszyć zwierzęta i zanieczyścić środowisko.

Zabawa w przyklasztornych ogrodach była dopełnieniem uroczystości związanych z trzydniowym odpustem Porcjunkuli, który trwał od 31 lipca do 2 sierpnia. Sumie odpustowej sprawowanej o północy z 1 na 2 sierpnia w kaplicy św. Dydaka przewodniczył o. Jakub Mentel OFM – rekolekcjonista, spowiednik i przewodnik duchowości z Sekretariatu Ewangelizacji Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję