Reklama

Niedziela Kielecka

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego został poświęcony

Niedziela kielecka 35/2018, str. III

[ TEMATY ]

parafia

WD

Kościół w Wolicy Tokarni jest szczególnym miejscem kultu św. Maksymiliana

Kościół w Wolicy Tokarni jest szczególnym miejscem kultu
św. Maksymiliana

Ta wyjątkowa uroczystość zapisze się na zawsze w historii diecezji i w sercach mieszkańców Wolicy-Tokarni. 12 sierpnia br. biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił świątynię parafialną pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, która stanowi diecezjalne sanktuarium dedykowane męczennikowi z II wojny światowej.

Budowa kościoła trwała dwanaście lat. Świątynia, ze starannie zaaranżowanym wnętrzem i placem św. Maksymiliana jest miejscem wielu nabożeństw, rozsławiających jego kult, dumą parafian i proboszcza – ks. kan. Jacka Dąbka.

Reklama

Ceremonię rozpoczęło symboliczne otwarcie drzwi kościoła przez księdza proboszcza, kluczem przekazanym przez bp. Jana Piotrowskiego. Ksiądz biskup na początku Eucharystii pokropił odrzwia i mury kościoła oraz zgromadzonych wiernych. W obrzędzie poświęcenia bardzo ważny był akt namaszczenia przez biskupa ołtarza, na którym składana jest Najświętsza Ofiara oraz okadzenie ołtarza i wszystkich wiernych. Woń kadzidła symbolizuje modlitwy kapłana i ludu niesione do nieba. Na ścianach zapłonęły specjalne świece – zacheuszki.

Wspólnie z biskupem Janem Eucharystię celebrowało dziesięciu kapłanów. Wśród nich ks. kanclerz Adam Perz i pierwszy proboszcz parafii Wolica-Tokarnia – ks. Wacław Ligór. W homilii bp Piotrowski powiedział: – To wyjątkowe miejsce na zawsze pozostanie świętą przestrzenią, gdzie Bóg w Jezusie Chrystusie i mocą Ducha Świętego będzie nas ogarniać i napełniać swoją odkupieńczą miłością. Drogą do tej miłości jest Słowo Boże, które jest głosem Boga. Ksiądz biskup tłumaczył, że „przestrzeń tego świętego miejsca ma służyć parafianom i kolejnym pokoleniom do osobistego uświęcenia, duchowego wzrostu i codziennego świadectwa wiary”. Pogratulował też mieszkańcom „pięknej i estetycznej świątyni” i podziękował im za troskę o nią.

Proboszcz przypomniał historię powstawania parafii i kościoła. Podkreślił, że dzień patrona kościoła i rocznica jej poświęcenia to najważniejsze daty w dziejach kościoła. – Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin. W tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu – powiedział ks. Jacek i podziękował wszystkim parafianom, budowniczym, architektom, kapłanom oraz wielu ludziom dobrej woli, miejscowym firmom i sponsorom, którzy tak chętnie włączali się w to dzieło.

Reklama

– Bez was kochani nie byłoby tego wszystkiego, nie powstałaby ta świątynia – zaznaczył. Wcześniej ks. Jacek Dąbek przywołał kilkunastoletnią historię budowy kościoła. Początek parafii to rok 1970 r., kiedy powstała tutaj kaplica ku czci bł. Maksymiliana poświęcona 5 listopada 1972 r. przez bp. pomocniczego Edwarda Materskiego. Ówczesny ordynariusz kielecki bp Jan Jaroszewicz utworzył przy niej samodzielny ośrodek duszpasterski. Rektorem został ks. Wacław Ligór – wikariusz z Łukowej. Osobną parafię erygował 5 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki. Wspólnocie potrzebny był kościół. Tej misji podjął się nowy proboszcz – ks. Jacek Dąbek. W 2006 r. bp Marian Florczyk poświęcił plac pod budowę oraz wykonał „pierwszą łopatę”. Prace ruszyły 19 czerwca 2006 r. Już w październiku ks. Jacek sprawował na fundamentach pierwszą Mszę św.

14 sierpnia 2007 r. bp Kazimierz Ryczan wmurował kamień węgielny. W 2009 r. wierni mogli cieszyć się ze sprawowanej w murach nowego kościoła Pasterki. W 2013 r., kościół systematycznie wyposażony dla celów kultu, został otynkowany i pomalowany, wykonano posadzkę w prezbiterium, ustawiono nowy ołtarz, ambonkę i chrzcielnicę. W bocznej kaplicy zamontowano na ścianie relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II. 25 października 2016 r. biskup kielecki Jan Piotrowski ustanowił świątynię Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. 7 kwietnia 2017 r. erygowano nową Drogę Krzyżową wokół kościoła, którą poświęcił biskup kielecki. Ostatnie prace dotyczyły malowania świątyni wewnątrz i odnowienia elewacji zewnętrznej. Na pl. św. Maksymiliana położono kostkę i wyposażono zakrystię w odpowiednie meble.

Obecny na ceremonii burmistrz Chęcin Robert Jaworski podziękował ks. Jackowi i mieszkańcom za budowę kościoła. – Jak sięgnę pamięcią ks. Jacek Dąbek bardzo aktywnie, z wielką troską i energią wznosił mury tej pięknej świątyni. Dzięki waszej ofiarności i pracowitości dzisiaj mogliśmy być świadkami tego wydarzenia – powiedział. Zaznaczył, że to jedyna świątynia, którą w gminie Chęciny wybudowano w ciągu ostatniego stulecia.

Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny oraz Orkiestra Dęta z Prandocina. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe OSP, Związku Pszczelarzy i miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich. Pamiątką po uroczystości jest specjalny akt poświęcenia świątyni sporządzony przez proboszcza i podpisany przez biskupa Jana, ks. kanclerza Adama Perza, ks. Jacka Dąbka i miejscowego sołtysa. Data poświęcenia 12 sierpnia otwiera kolejną ważną kartę w historii kościoła, a zarazem sanktuarium św. Maksymiliana.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duży kościół w małych Ostrowcach

Niedziela kielecka 8/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

TD

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ostrowcach

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ostrowcach

Parafia Ostrowce, niegdyś duża i obszerna, liczy dzisiaj zaledwie 600 osób, za to pozostał duży – odpowiedni dla większej wspólnoty – kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany na wzgórzu. Jest on zadbany, doposażony i sukcesywnie restaurowany – mała parafia jest ofiarna i odpowiedzialna

Scena związana z życiem św. Jana Chrzciciela, patrona jest wyobrażona w ołtarzu głównym. Obraz jest sygnowany nazwiskiem Stefana Styczyńskiego z datą 1944. Poprzedni obraz nie spodobał się opisującemu parafię ks. Janowi Wiśniewskiemu, który zanotował: „Na zasuwie lichy obraz chrztu Pana Jezusa” (W „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickiem” (Marjówka 1929).

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję