Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości ku czci św. Bartłomieja

Św. Bartłomiej był apostołem, o którym niewiele mówi tradycja chrześcijańska. Mimo to jego kult rozwinął się na całym świecie, także w naszej diecezji. Na przykład – w Nowej Wsi Legnickiej, niewielkiej miejscowości w gminie Legnickie Pole, coroczny odpust łączony jest z jarmarkiem i dożynkami

Niedziela legnicka 35/2018, str. IV

[ TEMATY ]

uroczystość

Monika Łukaszów

Jak na dożynki przystało, był chleb i dożynkowy wieniec

Jak na dożynki przystało, był chleb i dożynkowy wieniec

W Polsce kult św. Bartłomieja był niegdyś bardzo żywy – wystawiono ku jego czci na naszych ziemiach ponad 150 kościołów. Miał on nawet w Polsce swoje sanktuaria, np. w Polskich Łąkach k. Świecia.

W diecezji legnickiej św. Bartłomiej patronuje parafii w Działoszynie, Leszczyńcu i Wojciechowie oraz kościołowi filialnemu w Nowej Wsi Legnickiej, niewielkiej miejscowości w gminie Legnickie Pole. To tutaj od ponad 70 lat w ołtarzu głównym znajduje się obraz z wizerunkiem świętego, który dla mieszkańców stanowi szczególną wartość, bowiem przywieźli go ze sobą z Kresów Wschodnich podczas powojennego przesiedlenia. Co roku, z racji jego wspomnienia, organizowany jest tutaj Jarmark św. Bartłomieja połączony z dożynkami.

Uroczystości odpustowe

Reklama

Tegoroczne świętowanie, które rozpoczęła Msza św., odbyło się 18 sierpnia. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. Dariusza Pudełko, przewodniczył jej ks. Dominik Drapiewski, który wcześniej przez ponad 11 lat pracował jako proboszcz tej parafii. W homilii ks. Dominik, przytaczając wydarzenia z życia św. Bartłomieja, mówił m.in. o różnych wymiarach wolności w życiu człowieka. W związku z tym, że były to też miejscowe dożynki, to jak na święto plonów przystało, był wieniec dożynkowy oraz chleb upieczony z mąki tegorocznego zboża, który na ołtarzu złożyli starostowie dożynek. W tym roku rolę tę pełnili Anna Korotkiewicz i Przemysław Misiak. Tuż po Eucharystii wszyscy przeszli na plac przy kościele, gdzie znajduje się „Skwer Narodów”. To szczególne miejsce pamięci o Kresowiakach, ofiarach Sybiru, a także o byłych mieszkańcach Nowej Wsi Legnickiej. Tam władze gminy Legnickie Pole oraz przedstawiciele miejscowości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Jarmark

Następnie wszyscy w barwnym korowodzie udali się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbył się Jarmark św. Bartłomieja. Po części oficjalnej i obrzędzie dożynkowym zaczęła się zabawa, którą przygotowali organizatorzy: gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś”. Atrakcji nie zabrakło i każdy znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano m.in. zabawy z Krainą Eldorado, dmuchańce, pokazy policji oraz OSP Raczkowa. Na scenie zaprezentował się miejscowy zespół pań z Koła Gospodyń Wiejskich Nowowianki, zespół Iris oraz Furmanie. Konkursem, który cieszył się jak zwykle największym zainteresowaniem i z którego słynie Nowa Wieś, były zawody w rzucie broną, które rozegrano w kategorii pań i panów. Tutaj bezkonkurencyjny po raz kolejny okazał się Michał Michalak, który rzucił broną na ponad 14 m.

Jarmark był także okazją do wręczenia wyróżnienia „Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej”, które od 2013 r. przyznawane jest przez mieszkańców dla osób, które w szczególny sposób zapisały się w historii miejscowości. W tym roku ten zaszczytny tytuł przyznano wieloletniemu sołtysowi, a obecnie wójtowi gminy Legnickie Pole Henrykowi Babuśce oraz już pośmiertnie Stanisławowi Fassa. Natomiast sołtys wsi Stefan Wan odebrał z rąk Prezes Związku Sybiraków w Legnicy „Odznakę Honorowego Sybiraka.

Jarmark św. Bartłomieja zakończyła zabawa taneczna pod chmurką. A jak mieszkańcy Nowej Wsi świętowali, można zobaczyć na www.legnickiepole.pl w zakładce Sołectwa.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 39/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

uroczystość

Tadeusz Poźniak

W Ogrodach Bernardyńskich

W Ogrodach Bernardyńskich

„Naszym zadaniem jest uwierzyć w Boże miłosierdzie i przedłużać Boże miłosierdzie” – mówił do zebranych w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie podczas Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej metropolita przemyski abp Adam Szal. 12 września zakończyły się trwające od środy uroczystości odpustowe

Chorzy, młodzież i rodziny

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję