Reklama

Niedziela Przemyska

350 lat Sanktuarium w kalwarii Pacławskiej

Jubileuszowy Rok Łaski

Niedziela przemyska 35/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Stanisław Gęsiorski

Dróżki Pogrzebu Matki Bożej – Maryja przypomina nam, że śmierć to przejście do wieczności

Dróżki Pogrzebu Matki Bożej – Maryja przypomina nam, że śmierć to przejście do wieczności

Co roku tysiące pielgrzymów przybywa do Kalwarii Pacławskiej, by wziąć udział w Wielkim Odpuście Wniebowzięcia Matki Bożej Kalwaryjskiej, który w tym roku miał szczególny charakter. Kalwaryjskie Sanktuarium obchodzi bowiem 350-lecie istnienia. Z tej okazji Stolica Apostolska nadała kalwaryjskiemu Sanktuarium szczególne przywileje, odpusty i łaski Roku Jubileuszowego.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 11 sierpnia, ale najwięcej pielgrzymów przybywa 13 i 14 sierpnia, kiedy odprawiane są charakterystyczne nabożeństwa Odpustu Kalwaryjskiego, czyli Dróżki Pogrzebu Matki Bożej i Dróżki Pana Jezusa. Pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz rzekę Wiar, nazywaną Cedronem.

Reklama

12 sierpnia wieczorne spotkanie na placu przed Sanktuarium było czasem modlitwy. Najpierw na galerii Sanktuarium odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W słowach homilii Ksiądz Arcybiskup docenił trud pielgrzymowania, tak ochotnie podjęty przez wielu, aby dotrzeć na szczyt wzgórza kalwaryjskiego. Miejsce spotkania z Panią Kalwaryjską to wspaniała okazja, pozwalająca otworzyć serce na łaski, które Bóg przygotował dla każdego. Dziś potrzeba zaspokoić głód prawdy, bez której nie można budować właściwych relacji w rodzinie i społeczeństwie. Najlepszą formą ich budowania jest modlitwa rodzinna, pogłębianie wiary poprzez apostolstwo: czytanie Pisma Świętego, propagowanie prasy i mediów katolickich. Przestrzegł przed niefrasobliwym korzystaniem z mediów uprawiających ateistyczną propagandę oraz „sączących relatywizm moralny, nienawiść do Polski i do Kościoła”. Robią to w różny sposób, nie zawsze agresywnie, a często w taki obłudny, perfidny sposób, niby z przyjaźnią. Prosił też, aby kapłani mieli wsparcie od parafian, aby włączać się w różne inicjatywy, aby ksiądz nie czuł się sam, aby wiedział, że jest potrzebny i oczekiwany. Jeśli będzie życzliwość wobec kapłanów, to wzrośnie też liczba powołań. Jednocześnie wzywał, aby stawiać księżom wymagania. Po zakończonej Mszy św. odbyło się nabożeństwo z wołaniem do Maryi: Uzdrowienie chorych – módl się za nami!

Oto Matka Twoja

Kolejny, trzeci dzień Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego rozpoczął się poranną Mszą św. na galerii, której przewodniczył o. Ignacy Kosmana OFMConv., kaznodzieja odpustowy. W homilii mówił o zaufaniu, jakim powinniśmy obdarzyć Boga. Aby zachęcić nas do tego zaufania, o. Kosmana ukazał nam Maryję jako tę, która najpełniej zaufała Bogu i powierzyła mu całe swoje życie, ale także zachęcił nas do brania przykładu z rodziców Matki Najświętszej, Anny i Joachima, którzy wytrwale ufali, że Bóg obdarzy ich upragnionym dzieckiem.

Po zakończonej Eucharystii na galerii pielgrzymi wyruszyli na szlak Dróżek Pogrzebu Matki Bożej. Modlitwę tę poprowadził o. Radosław Kramarski, gwardian z Dąbrowy Górniczej, który również przewodniczył Mszy św. podczas pierwszego postoju na Dróżkach przy kaplicy Domku Matki Bożej. Zwrócił uwagę zebranych wiernych na to, że „w tym miejscu Maryja wskazuje nam na Jezusa i daje nam Jezusa”. W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi w Sanktuarium wzięli udział we wspólnej modlitwie Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Wieczorem pielgrzymi zgromadzili się na placu przed Sanktuarium, aby uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za 350 lat istnienia Sanktuarium Kalwarii Pacławskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrowali: abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp MarianRojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, bp Stanisław Dowlaszewicz Billman, franciszkanin i misjonarz boliwijski oraz biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

Kaznodzieja w czasie homilii przypomniał historię Sanktuarium Kalwaryjskiego, ukazał treści związane z tajemnicą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które tak uroczyście przeżywane są podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Życie Maryi jest zaproszeniem wszystkich ludzi do ufnego kroczenia drogą, która zmierza do nieba. Na zakończenie Przewodniczący KEP przestrzegł wszystkich pielgrzymów przed ideologią ponowoczesności, tak aby nie dać się porwać prądom sprzeciwiającym się życiu chrześcijanina.

Po Mszy św. wśród licznie przybyłych pielgrzymów abp Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II. 50 lat temu ówczesny metropolita krakowski przewodniczył uroczystościom 300. rocznicy założenia Kalwarii Pacławskiej.

W godzinie Apelu Jasnogórskiego odbyło się Oratorium Kalwaryjskie: „Oto Matka Twoja”. Utwór został skomponowany specjalnie na jubileusz 350-lecia. Składa się z czterech części (Wyrok, Spotkanie Matki i Syna, Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, Zmartwychwstanie), w których zawartych zostało 12 scen. Przed kalwaryjską publicznością wystąpili: Sanocki Chór Kameralny i Podkarpacka Orkiestra Kameralna oraz soliści: Barbara Mroczek, Agnieszka Piwko, Piotr Piwko, Andrzej Zawisza. Narratorem był aktor Dariusz Kowalski. Koncert transmitowała ogólnopolskich TVP 3 oraz Radio Fara.

Na drodze nowego życia

W wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pielgrzymi spotkali się na Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę na ważność przeżywanego Jubileuszu i na kolejny ważny moment podczas tego czasu Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego – poświęcenia figury Matki Nowego Życia. Ukazał pielgrzymom, że to w Maryi spełniają się proroctwa, i że to ona podejmuje zadania zlecone przez Boga. Ona uczy odpowiedzi na Boży plan, zaufania Bogu oraz w końcu – służby i męstwa w chwili prób. Metropolita Przemyski przypomniał, ze Maryja jest z nami i trwa na modlitwie, a raduje się najbardziej, gdy z Jezusem w sercu jednoczymy się podczas Komunii św.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że świadkiem takiego życia w pełni oddanego Bogu na wzór Maryi jest św. Maksymilian Kolbe, wspominany dziś w liturgii. Po zakończonej homilii Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia figury Matki Nowego Życia. Figura ta jest darem Rycerzy Kolumba z Dębicy dla parafii św. Kazimierza w Lubiniu na Białorusi.

Na zakończenie Eucharystii pielgrzymi z rąk abp. Adama Szala otrzymali papieskie błogosławieństwo z odpustem zupełnym. Tego dnia o godz. 21.00 z koncertem jubileuszowym wystąpił zespół Fioretti, świętujący swoje 50-lecie. O godz. 23.00 przeszła procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała. O północy na galerii sprawowana była Msza prymicyjna neoprezbitera franciszkańskiego.

Suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Leona Dubrawskiego z Kamieńca Podolskiego zakończyła uroczyste obchody Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Ordynariusz diecezji kamienieckiej na Ukrainie podkreślał rolę modlitwy, a szczególnie Różańca w życiu każdego człowieka i całych narodów. – Bóg umiłował Polskę, Matka Boża umiłowała Polskę. Proszę i błagam was: nie dajmy się, żeby nas zwyciężał diabeł. Bo jak trwoga, wtedy do Boga, wtedy zaczną błagać. Dlatego bądźmy apostołami, przekazujmy Różaniec, przekazujmy Koronkę. Uczmy, rozmawiajmy o tym cały czas ze swoimi dziećmi i wnukami. I wtedy, kiedy my odejdziemy z tego świata, oni będą wiedzieć, co trzeba robić na naszej mogile, że trzeba zamówić Msze św., co znaczy dusza. Będą wiedzieli o tym – mówił.

Jubileusz Kalwarii zauważony został także przez Pocztę Polską S.A. Wydała ona arkusz filatelistyczny 9 znaczków. Projektantem arkusza i autorem 2 zdjęć jest Józef Rybczyński z Przemyśla.

Oprac. na podstawie relacji redaktorów Radia Fara

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cel – Jasna Góra – osiągnięty

Niedziela legnicka 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Dzień 7 sierpnia był dniem zakończenia 26. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę. Na Szczycie Jasnogórskim Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, w koncelebrze z księżmi, którzy uczestniczyli w pielgrzymce, jak i przybyłymi tego dnia do Częstochowy gośćmi.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję