Reklama

Niedziela Sandomierska

Przegląd dożynkowy

Uroczystości dziękczynienia za plony odbywają się na każdym szczeblu – od parafialnych przez gminne i powiatowe, aż po wojewódzkie. W ubiegłym tygodniu relacjonowaliśmy diecezjalne obchody dożynkowe połączone z jubileuszem rolników i leśników w Ulanowie. Dziś zapraszamy w kilka miejsc na terenie diecezji, gdzie rolnicy w uroczystościach dożynkowych dziękowali za zbiory

Niedziela sandomierska 35/2018, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Archiwum autora

Młodzież w strojach ludowych kultywuje stare tradycje

Młodzież w strojach ludowych kultywuje stare tradycje

Bojanów

W uroczystości dożynkowe wpisały się obchodzone tradycyjne Dni Miodu. Wzięli w nich licznie udział mieszkańcy oraz przybyli goście, grupy wieńcowe oraz władze gminy i powiatu. Podczas Eucharystii dziękowano za plony, a po niej rozpoczęła się prezentacja misternie wykonanych wieńców dożynkowych.

Następnie odbyła się ceremonia chleba. Honory starostów pełnili Małgorzata Warchoł i Emil Żak. Przekazali oni dożynkowe dary wójtowi gminy.

Brzyście

Na terenie parafii Gawłuszowice w kaplicy dojazdowej modlono się, dziękując za tegoroczne plony. Odbywały się tam Dożynki Gminy Gawłuszowice. Uroczystości, oczywiście, towarzyszyła prezentacja wieńców dożynkowych.

Naturalnie nie mogło zabraknąć kultywowania tradycji związanych z dożynkami, jak chociażby specjalnie na tę okazję przygotowywanych śpiewów.

Domacyny

W miejscowym kościele parafialnym w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętowali mieszkańcy gminy Padew Narodowa. Według mocno kultywowanej tradycji w gminie mieszkańcy przygotowali piękne wieńce i barwne stroje. Na uroczystość przybyły tłumy mieszkańców gminy i powiatu.

Koprzywnica

Uroczystości dożynkowe wpisują się w doroczne Dni Ziemi Koprzywnickiej. Tzw. Okrężne, czyli Gminne Święto Plonów rozpoczęło się triatlonem. Były liczne występy artystyczne.

Następnego dnia uczestnicy dożynek przeszli korowodem dożynkowym z Rynku do kościoła św. Floriana, gdzie odprawiona została Msza św. dziękczynna. Kolejna część świętowania odbyła się na terenie nad zalewem, gdzie były występy artystyczne i zabawa taneczna.

Łoniów

Gminne dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna w miejscowym kościele. Po Eucharystii kapela góralska z Kasinki Małej przeprowadziła uczestników uroczystości barwnym korowodem dożynkowym na plac obok Urzędu Gminy. Tam odbyła się część oficjalna, obrzędowa i artystyczna.

Po przekazaniu chleba dożynkowego nastąpił tradycyjny obrzęd ośpiewania wieńca dożynkowego. Zespół Lasowiacy przygotował spektakl „Żniwa Staropolskie”. Był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna, a gwiazdą dożynek był zespół Baciary.

Reklama

Orliska

W jednej z miejscowości na terenie parafii Trześń rolnicy w święto Matki Boskiej Zielnej dziękowali za plony. W uroczystościach uczestniczyła zaproszona przez władze gminy Gorzyce delegacja partnerskiego miasta Nowogrodziec, której przewodniczył burmistrz Robert Relich. Ślązacy przybyli z zespołem muzycznym Zagajnik-Wykroty oraz z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. polowa, którą koncelebrowali: dziekan ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz trześniowskiej parafii ks. Wiesław Piś oraz ks. Mateusz Kozieł. Kapłani poświęcili przyniesione wieńce, kosze dożynkowe, zioła oraz chleb.

Rozalin

Dożynki gminy Nowa Dęba rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy św. Rozalii. Przewodniczył jej proboszcz parafii Tarnowska Wola ks. Piotr Palacz. Po Eucharystii uczestnicy przeszli w korowodzie prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą i Mażoretki „Diament” do miejscowego domu ludowego, gdzie odbyła się część artystyczna z konkursową prezentacją wieńców.

Był czas na przyśpiewki oraz występy Bielowianek i Cyganianek. Przeprowadzono konkurs na „Najsmaczniejszy jabłecznik sołtysa”. Były atrakcje dla dzieci oraz festyn ludowy.

Sandomierz

Doroczne dożynki miejskie odbyły się w kościele Matki Boskiej Królowej Polski. Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył proboszcz parafii ks. Marek Flis.

Turbia

Jubileuszowe, bo dwudzieste dożynki, odbyły się w gminie Zaleszany. Świętowanie rozpoczęło się od dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

Po nabożeństwie na płycie miejscowego lotniska odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie przekazano przez starostów dożynek chleb z tegorocznych zbóż, na ręce wójta gminy. Każda z grup miała możliwość zaprezentowania się przed zgromadzoną publicznością.

Reklama

Zawichost

Oczywistą formą dziękczynienia za plony była Msza św. Po niej miała miejsce prezentacja wieńców oraz konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy.

Jak informują organizatorzy, zwyciężył wieniec przygotowany przez Janinę Bańcer z Linowa. W konkursie wzięło udział sześć wieńców, a ich oceny w zmaganiu konkursowym podjęli się pracownicy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu: etnograf Halina Sadecka, kustosz działu etnograficznego Iwona Łukawska i etnolog, antropolog kultury Kinga Kędziora-Palińska. Odbyły się również występy lokalnych artystów.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś rozpoczyna się ogólnopolskie dziękczynienie za plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się w sobotę, 3 września dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony. Dożynki przebiegać będą pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia”. Tegoroczne święto będzie okazją do wdzięczności nie tylko za zebrane owoce ziemi, ale też za tych, którzy 35 lat temu zainaugurowali pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi i za 35 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 4 września.

- To będzie jak zwykle wielkie dziękczynienie za tegoroczne plony, ale tym razem wpisane w 1050. rocznicę chrztu Polski i z pamięcią o tych, którzy 35 lat temu rozpoczęli pierwsze po wojnie narodowe świętowanie i pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi – powiedział ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników. Sobotnio-niedzielne uroczystości mają być także dziękczynieniem polskich kobiet, które w ramach Kół Gospodyń Wiejskich zawsze manifestowały swoją przynależność do Kościoła, również w czasach komunistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję