Reklama

Niedziela Świdnicka

Folklor świata w strzegomskich kościołach

Niedziela świdnicka 35/2018, str. II

[ TEMATY ]

Kościół

Krystyna Smerd

Poloneza w międzynarodowym składzie zatańczyło na strzegomskim rynku blisko 300 wykonawców

Poloneza w międzynarodowym składzie zatańczyło na strzegomskim
rynku blisko 300 wykonawców

Zakończył się 27. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Od wielu lat stałą pozycją programową festiwalu jest udział wszystkich zespołów folklorystycznych w niedzielnej Mszy św. na zakończenie festiwalu, na którą wszyscy wykonawcy przychodzą w przepięknych ludowych strojach, a wybrane grupy także asystują modlitwie śpiewem i muzyką. W tym roku w Eucharystii w bazylice mniejszej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z wiernymi parafii modliły się zagraniczne zespoły folklorystyczne z Panamy, Serbii, rodzimy zespół pieśni i tańca Kostrzanie – współorganizator festiwalu oraz zespoły ludowe uczestniczące w towarzyszącym festiwalowi folkloru – zawsze w niedzielę – dolnośląskim przeglądzie zespołów śpiewaczych, a wśród nich: zespół ludowy Jeleniogórzanie, Marzenie – gmina Kłodzko, Perła z Przybyłowic, Sąsiadeczki z Dobrzenia w gminie Dobroszyce.

– Bardzo drodzy uczestnicy 27. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który odbywa się w naszym mieście, witamy was całym sercem w naszej wspólnocie parafialnej – mówił do zespołów proboszcz ks. Marek Babuśka, który przewodniczył Eucharystii, który zwracał się z powitaniem do każdego zespołu. Witam też gości festiwalu, witam gospodarzy miasta – burmistrza Zbigniewa Suchytę i radnych Rady Miejskiej, a także was – parafian. – Pan Bóg stworzył wiele pięknych rzeczy. Pośród bogactwa świata, w którym żyjemy, są różne narody mające swoje języki, kultury, krainy. Każdy z nich wielbi na swój sposób Stwórcę. Wierzymy, że Bóg jest teraz z nami obecny i cieszymy się jego obecnością tutaj! – podkreślił Ksiądz Proboszcz. Pragnę serdecznie, jeszcze raz, powitać rodzimy zespół PiT Kostrzanie z naszej gminy, który na wprowadzenie do Mszy św. przywitał nas tak pięknie wykonaną pieśnią „Święty Bóg...!”. Witam wszystkie przybyłe do naszej bazyliki zespoły dolnośląskie i życzę udanego koncertu w ramach przeglądu, który rozpocznie się po południu w parku miejskim. Po Mszy św. w bazylice popłynęły jeszcze piękne słowa podziękowań do zespołów zagranicznych, za udział w nabożeństwie i stworzoną jeszcze raz mieszkańcom Strzegomia – kolejną okazję poznania ich rodzimej kultury, w której jest miejsce na modlitwę.

Reklama

W strzegomskim kościele Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej Msza św. – z udziałem zespołów folklorystycznych – rozpoczęła się o godz. 10.30. Honorowe miejsce zajęli członkowie zespołów ludowych z zagranicy – z Korei Południowej i Kazachstanu, a z Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Cieszyńska” i zespoły dolnośląskie – biorące udział w przeglądzie, a wśród nich Jaworzniacy, Rozmaryn oraz chór ze Strzegomia. Mszy św. przewodniczył i zespoły uroczyście powitał, w ich językach narodowych po kazachsku i koreańsku, proboszcz ks. Marek Żmuda – za co słuchający go goście odwdzięczyli się uśmiechem i brawami. Homilię odnoszącą się do Ewangelii wygłosił ks. Wojciech Baliński. Po niej do ołtarza podeszli przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Cieszyńska”, którzy przynieśli symboliczny bochen chleba z zaznaczonym na nim krzyżem, wodę oraz dorodne owoce winogron. Na początku Mszy św. pieśń wykonała sopranistka z zespołu z Kazachstanu, w środkowej części muzyczną oprawę Eucharystii nadał zespół Ziemia Cieszyńska, a po Mszy św. religijną pieśń w swoim narodowym języku odśpiewał chór z Korei Południowej.

Tak bogatej porcji wzruszeń, jaką dał strzegomskim wspólnotom parafialnym występ krajowych i zagranicznych zespołów, nie sposób wyrazić jednym słowem. – Możliwość wspólnej modlitwy z zespołami folklorystycznymi biorącymi udział w strzegomskim festiwalu bardzo nas cieszy i my na to w naszych wspólnotach czekamy – mówił ks. Marek Żmuda, dziękując gorąco zespołom za udział, a organizatorom za stworzenie pięknej tradycji, która jest dumą strzegomskich parafii, i przyjmując wręczone mu kwiaty. Warto dodać, że w 27. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu uczestniczyło 11 zespołów z Polski i z zagranicy, liczących razem blisko 300 wykonawców. Po Mszach św. w kościołach artyści w paradzie udali się na strzegomski rynek, gdzie w międzynarodowym składzie, co kilkakrotnie podkreślono w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zatańczyli razem poloneza.

W pierwszej parze wystąpił ubrany w prawdziwy kontusz burmistrz Zbigniew Suchyta. W długim szeregu mieszanych par poloneza tańczył m.in. student IV roku świdnickiego Seminarium Duchownego Grzegorz Wołoch, który od dzieciństwa po liceum – występował w Zespole Pieśni i Tańca „Kostrzanie”. Do nauki tańca zachęciła go kiedyś mama, która w polonezie na rynku prowadziła ten dostojny taniec z udziałem wszystkich zespołów polskich i zagranicznych, w pierwszej parze, razem z burmistrzem.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wędrówka historycznym szlakiem Liwa

Niedziela podlaska 33/2020, str. VI

[ TEMATY ]

historia

Kościół

Liw

Archiwum autora

Kościół św. Leonarda w Liwie

Kościół św. Leonarda w Liwie

Liw jest miejscowością o niezwykłej przeszłości. Położony jest na lewym brzegu rzeki Liwiec, który stanowi granicę pomiędzy rdzennym Mazowszem a Podlasiem. W 110. rocznicę konsekracji kościoła warto przybliżyć historię świątyni, jak i początki miejscowości.

Pierwsza wzmianka o Liwie w dokumentach pochodzi z 1304 r. Prawa miejskie Liw otrzymał prawdopodobnie w połowie XIV wieku. Książęta mazowieccy nadali miejscowości liczne przywileje i swobody, które wraz z korzystnym położeniem na szlaku Kraków – Wilno, a później Warszawa – Wilno oraz z wybudowaniem w XV wieku zamku książęcego i ustanowieniem go stolicą Ziemi Liwskiej sprzyjały rozwojowi osadnictwa i handlu.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

2022-12-08 11:41

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.

W Warszawie odbywa się w czwartek konferencja dotycząca finansowania projektów jądrowych zorganizowana przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD NEA - Nuclear Energy Agency przy Organisation for Economic Cooperation and Development) oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Energetyki Jądrowej (IFNEC - International Framework for Nuclear Energy Cooperation) we współpracy z polskim resortem klimatu i środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję