Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zasłużony dla miasta Szczecina

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2018, str. III

[ TEMATY ]

nagroda

Zdjęcia: ksa

Teresa Barbara Dominiczak

Teresa Barbara Dominiczak

Na wniosek Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów skierowany do Rady Miasta Szczecina, kapituła Medalu w dniu 18 czerwca br. przyznała Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina poetce, Teresie Barbarze Dominiczak i ks. prał. dr. Janowi Marcinowi Mazurowi. Wręczenie medali i dyplomów nastąpiło podczas 4. uroczystej sesji Rady Miasta Szczecin, która odbyła się z okazji 73. urodzin miasta, 5 lipca br. w sali sesyjnej Rady Miasta.

Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina jest wyrazem wyróżnienia i uznania Rady Miasta. Nadawany jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i mogą go otrzymać obywatele Polski i cudzoziemcy oraz organizacje społeczne, zawodowe, instytucje i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Reklama

Uroczystą sesję otworzyła przewodnicząca Stefania Biernat, a następnie zebrani wysłuchali inauguracyjnego wykładu dr Małgorzaty Gwiazdowskiej – miejskiego konserwatora zabytków, pt. „Dziedzictwo kulturowe Szczecina po 1945 r.”. Następnie Pani Przewodnicząca wręczała medale kolejnym wyróżnionym. Ceremonię każdorazowo poprzedzała laudacja.

Wiceprezes Fundacji Wspierania Kultury Piotr Pawłowski, przedstawiając postać poetki Teresy Barbary Dominiczak podkreślał, iż jakkolwiek „urodziła się w Pacanowie” to jednak „wrosła w tę szczecińską ziemię, wrosła w tych ludzi, czemu daje wyraz w swych wierszach drukowanych w wielu tomach”. Za swą działalność była również wielokrotnie odznaczana medalami: „Pro Memoria”, „Pro Patria”, „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, „Gloria Cultura” oraz Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Przedstawił także artystyczny dorobek poetki, która jest autorką „kilkuset różnorodnych artykułów i tomików wierszy, m.in.: o miłości, przemijaniu, o szkole, tematyce marynistycznej, ale także o tematach trudnych, jak Holokaust, Katyń, los dzieci zsyłanych na Syberię podczas II wojny światowej i ich późniejsze jakże trudne losy. W latach 70. ubiegłego wieku związana z literackim klubem nauczycielskim „Starówka”. Pisała reportaże do „Spojrzeń” – pisma społeczno-kulturalnego w Szczecinie. Od wielu lat aktywnie współpracuje za szczecińskimi miesięcznikami „Refleksje” i „Dialogi”, gdzie zamieszcza wiersze, felietony, eseje i artykuły związane z historią i kulturą Kresów Wschodnich. Działa także w Stowarzyszeniu „Katyń”, napisała i wyreżyserowała sztukę teatralną przedstawiającą losy Polaków deportowanych w czasie II wojny światowej do Kazachstanu. Poświęciła się także ukazaniu dramatycznych losów dzieci, które przeżyły piekło zesłania, co przedstawiła w tomiku poezji „Groza i bezradność”. Przez cały okres swojej działalności zawodowej uczyła języka polskiego w Zespole Szkół Samochodowych i szkołach ogólnokształcących Szczecina.

Przedstawiając postać ks. prał. Jana Marcina Mazura, prof. Andrzej Sulikowski powiedział, że odznaczany jest „organizatorem kultury, obdarzonym łaską czytania, wedle dawnej zasady, sięgającej jeszcze czasów starożytnych. (...) Obdarzonym głębokim rozumieniem tekstu, znakomity miłośnik książki, urodzony bibliofil, zgromadził pod swym dachem ok. 20 tys. książek”. Podkreślił „niepospolity warsztat badawczy duchownego”, którym kieruje „zasada dominikańska: «Contemplata aliis tradere», benedyktyńska wytrwałość, pracowitość, miłość do książek i wiedzy (...)”.

Reklama

Wszystkie swe siły od młodości oddał Szczecinowi, gdzie kształcił się, poznawał środowisko naukowe i literackie. Wywodzi się jednak ze Wschodu, z ziemi zamojskiej, do której nadal chętnie powraca. Trzeba także dodać, że Laureat po studiach na Katolickim Uniwersytecie Louvain (1977-82), uwieńczonych doktoratem, przez ponad 20 lat był profesorem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, gdzie wykładał teologię moralną. Na Pomorskiej Akademii Medycznej (dziś PUM) wykładał etykę i pracował w Komisji Bioetycznej. Blisko współpracował z Duszpasterstwem Akademickim, zwłaszcza w czasie stanu wojennego, latami prowadził katechezy dla maturzystów i studentów. Ważnym okresem w życiu Laureata była praca w Prezydenckiej Radzie Kultury w Szczecinie. Jest autorem esejów o swoich nauczycielach i mistrzach, sanktuariach, cmentarzach, teatrze, kulturze ludowej, etycznym wymiarze stosunku człowieka do przyrody, języku kazań, relacjach państwo – Kościół, stosunku lekarza do pacjenta, o moralności, Kościele na Pomorzu Zachodnim, dziejach katedry kamieńskiej i o Pomorzu.

Laureaci otrzymali gratulacje i życzenia od prezydenta miasta Piotra Krzystka, wiceprezydenta Krzysztofa Soski, a także wielu obecnych na sali radnych i zaproszonych gości, w tym delegata Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, kanclerza Kurii Metropolitalnej ks. kan. Sławomira Zygi. Okoliczność wykorzystał także prezes szczecińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Leszek Dembek, który wręczył ks. Janowi Marcinowi Mazurowi medal pamiątkowy „Gloria Cultura”.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ks. prof. Waldemar Chrostowski otrzymał nagrodę Fundacji im. J. Ratzingera-Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

nagroda

Czołowy polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i Francuzka prof. Anne-Marie Palletier, specjalistka w dziedzinie Pisma Świętego i hermeneutyki biblijnej, otrzymali 22 listopada tegoroczne nagrody Watykańskiej Fundacji im. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. W imieniu papieża który formalnie je przyznaje na wniosek kapituły Fundacji, nagrody wręczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.

W przemówieniu przypomniał on m.in., że urząd, któremu obecnie przewodniczy, jest szczególnie związany z osobą kard. Josepha Ratzingera, gdyż stał on na jego czele przez 23 lata. Podkreślił, że dziś teologia Benedykta XVI cieszy się ogromnym uznaniem, „pozwoliła bowiem zabłysnąć doktrynie chrześcijańskiej całą swoją mocą i pięknem”. Purpurat złożył także gratulacje obojgu uhonorowanym naukowcom. Do ks. prof. Chrostowskiego zwrócił się po polsku:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję