Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Cześć i chwała bohaterom walczącym o polskę

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2018, str. II

[ TEMATY ]

historia

Joanna Ferens

Poczty sztandarowe biorące udział w uroczystości

Poczty sztandarowe biorące udział w uroczystości

Patriotyczno-religijne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Cudu nad Wisłą miały miejsce w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Poczty sztandarowe, władze państwowe i samorządowe oraz mieszkańcy miasta zgromadzili się na Mszy św. w biłgorajskim kościółku, gdzie Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Budzyński, który witał przybyłych i nawoływał do wspólnej modlitwy za Ojczyznę.

Bezcenna wolność

– Chcę przywitać wszystkich, którzy zgromadzili się na dzisiejszej uroczystości, aby modlić się za Ojczyznę naszą, bohaterów 1920 r., a przede wszystkim, by modlić się o piękną Polskę, taką, jaką wymarzyli sobie ci żołnierze, którzy w Bitwie Warszawskiej polegli. Chcieli mieć Polskę wielką, piękną, sprawiedliwą. Kraj, gdzie ludzie będą się wzajemnie miłować i szanować. Jednakże wiemy, że sami tego nie uczynimy, potrzebujemy pomocy z góry, w co również wierzyli bohaterowie z 1920 r., który swoje zwycięstwo zawdzięczali i przypisywali Matce Najświętszej – wskazał.

Reklama

Homilię wygłosił pochodzący z Biłgoraja ks. Michał Skubis, na co dzień pracujący na misjach w Papui-Nowej Gwinei. Ks. Michał zwrócił szczególną uwagę na opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną. – Gdy patrzymy na dzieje naszej Ojczyzny, na jej historię, to widzimy, że istnieje ona dzięki temu, iż od samego początku budowała swój byt na Bogu, na Kościele, a synowie naszego kraju zwracali swoje twarze ku Matce Najświętszej, Królowej Polski, zanosząc Maryi swoje intencje i prośby. Zawsze, gdy w naszym kraju działo się coś ważnego, to nasi władcy uciekali się do Pana Boga i pod opiekę Maryi – podkreślił.

Pochylając głowę przed żołnierzem

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli na pl. Wolności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zgodnie z ceremoniałem najpierw został odśpiewany hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt. Następnie z okolicznościowym referatem wystąpił por. Witold Dembowski, syn legionisty z 1920 r. i honorowy prezes Związku Inwalidów Wojennych w Biłgoraju. – Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, dlatego przysługuje im odpowiednie miejsce w historii. Obojętnie skąd się włączyli do walki to wiedzieli, że wszystkie drogi prowadzą do Ojczyzny. Dzisiejsze Święto Wojska Polskiego, które zostało po wojnie przywrócone w 1992 r., jest istotnym elementem przywracania pamięci o naszych bohaterach, ale ma się również przyczynić do patriotycznego wychowania młodych Polaków. Początkowo Dzień Żołnierza obchodzono w latach 1914-1918 dnia 8 sierpnia, czyli w rocznicę wymarszu I Kadrowej z Krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego na Kielecczyznę. Po II wojnie światowej Święto Wojska Polskiego obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto to miało zawsze istotne znaczenie w zakresie patriotycznego wychowania pokoleń. Z satysfakcją można odnotować to, że wychowanie patriotyczne mocno zaowocowało zarówno w czasie największej próby w trakcie działań II wojny światowej, jak i odradza się dzisiaj. Dlatego też pochylamy dzisiaj głowy nad żołnierzami Wojska Polskiego, którzy poświęcili swoje życie w czasie dwóch wojen światowych na rzecz naszej niepodległej Ojczyzny. Cześć i chwała ich pamięci! – mówił najstarszy biłgorajski kombatant.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta, starostą biłgorajskim i wójtem gminy Biłgoraj złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności znajdującym się przy biłgorajskim ratuszu. Wszystkim obecnym na uroczystości dziękował sekretarz miasta Bogdan Kowalik, zaś uroczystości zakończył koncert Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.

Na żołnierską nutę

Reklama

Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaprosili biłgorajscy seniorzy. Wszyscy zainteresowani spotkali się przy fontannie w Parku Solidarności, aby razem cieszyć się z wolności naszego kraju, gdyż okazji do zorganizowania spotkania było w tym roku wyjątkowo wiele. Obok Święta Wojska Polskiego była to również 98. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Kierownik Zespołu „Retrospekcje” Halina Wlaź tłumaczyła, że jest to przede wszystkim czas integracji i radosnego świętowania mieszkańców Biłgoraja. W patriotyczne śpiewanie zaangażowały się zespoły seniorskie działające przy Biłgorajskim Centrum Kultury: Złoty Wiek, Złota Jesień i Zespół Związku Nauczycielstwa Polskiego Belferki, a także Zespół Artystyczny Retrospekcje Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju.

Biłgorajskie uroczystości Święta Wojska Polskiego zostały zorganizowane przez Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Biłgoraj, burmistrza Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie ziemi biłgorajskiej.

2018-08-28 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na słuchowisko w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 2020

[ TEMATY ]

historia

bitwa

konkurs

Kadr z filmu "1920 Bitwa Warszawska"

 Kadr z filmu

Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska „Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” w związku z obchodzoną w 2020 roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Choć temat konkursu odnosi się do konkretnego wydarzenia, ma również charakter uniwersalny, a sposób ujęcia i zakres skojarzeń związanych z tematem Bitwy Warszawskiej pozostają wyłączną domeną autorów. Najciekawsze scenariusze zostaną zrealizowane i wyróżnione nagrodami pieniężnymi.

Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do wszystkich, którzy kochają historię. Słuchowiska zgłoszone do konkursu oceni trzyosobowe Jury w składzie: Agnieszka Kamińska – Dyrektor-Redaktor Naczelna Programu 1 Polskiego Radia, Anna Stempniak-Juśkiewicz – Dział Kultury Programu 1 Polskiego Radia oraz Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia. Dokonując oceny Jury weźmie pod uwagę oryginalność, pomysłowość, wartość artystyczną utworu oraz atrakcyjność i realność przedstawienia scenariusza w formie radiowego słuchowiska teatralnego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję