Reklama

Dookoła świata

Czy Putin mówił prawdę

Deklaracja prezydenta Rosji Władimira Putina, że rządzony przez niego żelazną ręką kraj, Rosja, nigdy pierwszy nie rozpocznie wojny nuklearnej, jednak zaatakowany bronią jądrową odpowie i zniszczy swoich przeciwników – jest ważna, jeśli jest... prawdziwa. Oznaczałaby wszakże odejście Moskwy od doktryny jądrowego uderzenia wyprzedzającego, której przez lata myśl rosyjska, a wcześniej sowiecka, hołdowała. Putin wygłosił tę deklarację w czasie corocznej dyskusji międzynarodowego klubu „Wałdaj” w Soczi. Poprzedziła ją wypowiedź, że dziś Rosja czuje się bezpiecznie, mając nuklearną tarczę, na którą składają się, oprócz systemów nieco starszych, najnowocześniejsze, którymi – zdaniem głowy państwa – nikt na świecie jeszcze nie dysponuje.

Przy okazji wspomnianej ważnej, jak się zdaje, deklaracji Putin posunął się do wisielczego żartu. Według niego, gdyby doszło do ataku nuklearnego, agresorzy mogą być pewni odpowiedzi. Rosjanie zostaną ofiarami i jako męczennicy trafią do nieba, a agresor zostanie zniszczony i po prostu zdechnie, nie zdąży się nawet wyspowiadać i okazać skruchy – oświadczył i został zacytowany przez BBC. Inne deklaracje Putina z Soczi też można uznać za ciekawe, ale mniej prawdopodobne. Powiedział m.in., że Rosja ma ogromne terytorium i cudzego nie potrzebuje. Gdy przez prowadzącego dyskusję został zapytany o aneksję Krymu, odparł: „Krym to nasze”.

Wojciech Dudkiewicz

Jak zginął Saudyjczyk

Reklama

Ta sprawa, jak mawiają śledczy, ma charakter rozwojowy. Wciąż pojawiają się nowe szczegóły tego, jak mógł zginąć saudyjski dziennikarz Jamal Khashoggi, który krytykował rodzinę królewską. Według tureckiej prasy, został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, dokąd się udał po potrzebne mu dokumenty. Turecka gazeta „Yeni Şafak” opublikowała fragment zapisu nagrania, który ma świadczyć o tym, że dziennikarz był przed śmiercią brutalnie torturowany. Autentyczność nagrania potwierdziły tureckie władze. Turcy są zdania, że morderstwa dokonał 15-osobowy oddział zabójców Khashoggiego, przybyłych do Turcji, by go unicestwić. Według zapisu z nagrań, ciało dziennikarza rozczłonkowano. Konsul Arabii Saudyjskiej w Stambule, który miał być świadkiem zabójstwa, szybko opuścił Turcję.

wd

Okupacja nie przesądza

Prowadzona przez Rosję okupacja części terytorium Ukrainy i Gruzji nie oznacza, że nie mogą one stać się członkami NATO – oświadczył specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council. – Błędem byłoby zaakceptowanie polityki, że jeśli Rosja zdecyduje o okupacji części suwerennego terytorium innego państwa, NATO nie będzie w to ingerowało, a kraj, który stał się ofiarą agresji, nie może być członkiem NATO – powiedział Volker. Za wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiada się po dwie trzecie Ukraińców i Gruzinów.

jk

Rozbudowują Kaliningrad

Takie informacje nie wzmacniają poczucia bezpieczeństwa Polaków. Rosja intensywnie rozbudowuje swoje bazy militarne w sąsiadującym z naszym krajem obwodzie kaliningradzkim, by na stałe mogły tam stacjonować rakiety średniego zasięgu Iskander. Sprawę drąży telewizja CNN, która powołuje się na zdjęcia satelitarne zrobione przez firmę ISI, specjalizującą się w komercyjnym dostarczaniu takich danych. Z analizy wynika, że Rosjanie przebudowali bazę w Czerniachowsku, gdzie stacjonują rakiety Iskander, mające w zasięgu niemal całą Polskę – postawili tam hangary dla pojazdów mogących przenosić rakiety oraz zbudowali linię kolejową. Pod Kaliningradem wybudowali nowe bunkry, a także wydłużyli pas startowy na lotnisku. W Primorsku wybudowali nowe – umocnione magazyny broni, a w Czkałowsku zmodernizowali bazę lotniczą; pojawiły się tam system, który pozwoliłby samolotom lądować w trudnych warunkach pogodowych, oraz nowa linia kolejowa.

wd

Wykupili marihuanę

Reklama

W zaledwie jeden dzień po zalegalizowaniu w Kanadzie posiadania i rekreacyjnego palenia marihuany – jako drugim po Urugwaju kraju świata – sklepy i apteki, a także sklepy internetowe handlujące zielem wyprzedały wszystkie zapasy. Zezwolenie na handlowanie narkotykiem miało 111 placówek w całym kraju. Zdaniem kanadyjskich specjalistów, minie kilka miesięcy, zanim zostaną uregulowane relacje między podażą a popytem.

jk

Gender to ideologia...

Władze Węgier usuwają studia z zakresu gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację i uprawnionych do uzyskiwania wsparcia finansowego ze strony rządu. Traktują gender jako ideologię, a nie naukę. Oznacza to nieformalny zakaz wykładania gender na węgierskich uniwersytetach. Osoby, które już rozpoczęły takie studia, mogą je dokończyć. Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, założony przez George’a Sorosa, jedna z dwóch uczelni na Węgrzech, która oferowała studia magisterskie z zakresu gender, potępiła tę decyzję – określiła ją jako „naruszenie wolności akademickiej i autonomii uniwersytetów”. Praktycznym argumentem przeciwko studiom genderowym jest to, że na rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów takich studiów, nikt nie chce ich zatrudniać.

jk

2018-10-24 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję